Lékařům se do pohraničí nechce, Jeseník proto zvolil netradiční motivaci. Situace je kritická
Martina Vašáková
Výpis příspěvků ke štítku „Martina Vašáková“
Výskyt zvláštních nemocí souvisí s migrací, tvrdí lékařka. EU vyčetla podceněné testování
Růst počtu pacientů s tuberkulózou souvisí s migrační vlnou, tvrdí lékařka Martina Koziar Vašáková. V souvislosti s příchodem válečných uprchlíků z Ukrajiny vytkla Evropskému středisku pro prevenci a kontrolu nemocí, že vydalo pouze „vágní doporučení“ ohledně testování na tuto nemoc. Odbornice ve vysílání CNN Prima NEWS hovořila také o propojení válečných konfliktů s výskytem nemocí, které už dlouho nebyly zásadním problémem.
Většina Čechů ignoruje prevenci. Bojí se, že jim doktoři něco zakážou, tvrdí odbornice
Zubní kazy, cukrovka, rakovina plic a jiných orgánů. Tomu všemu může zabránit včasná lékařská prohlídka. Tu však pravidelně absolvuje jen málo Čechů. Prevenci nejčastěji odkládají kvůli práci nebo strachu, že jim lékař zakáže kouřit nebo jíst nezdravě. Odbornice se ve vysílání CNN Prima NEWS shodly na tom, že v zemi zaostává edukace pacientů. Ti často neví, jaké mají možnosti.
Českem se šíří nebezpečný černý kašel. Kdo je v ohrožení a jak poznat příznaky?
V Česku přibývá nemocných s černým kašlem. Od začátku roku už lékaři zaznamenali 127 případů. Mnoho z nich jsou neočkované děti. Pacientům hrozí závažné komplikace, jako třeba zápal plic nebo zvýšený tlak na plicích, který může vést až k srdečnímu selhání.
Počty nakažených jsou špička ledovce. Expertka řekla, v čem spočívá nebezpečí následků covidu
Počty nakažených covidem jsou pouhou špičkou ledovce, řekla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví a pneumoložka Martina Koziar Vašáková. V případě zaznamenaných případů se totiž jedná pouze o pacienty s těžkým průběhem nebo o ty, kteří jsou zdravotně ohroženi. Lékařka se také vymezila proti tvrzení, že varianta viru omikron nenapadá plicní tkáň. Popsala i dlouhodobé následky po vážném průběhu onemocnění, které se podle ní dají přirovnat k „urychlenému stárnutí orgánů v okolí plic“.
Když kašel ohlásí nevyhnutelné. Rakovina plic drží kruté prvenství, netýká se pouze kuřáků
Každý rok si zhruba 6 600 pacientů v Česku vyslechne, že trpí rakovinou plic. Jedná se sice „až“ o čtvrté nejčastější zhoubné nádorové onemocnění, drží kruté prvenství v oblasti mortality. S diagnózou umírá kolem 80 procent pacientů. Ačkoliv za nádorovým onemocněním stojí zejména kouření, měli by se mít na pozoru i ti, kteří si cigaretu v životě nezapálili. Nikdo, kdo trpí zejména úmorným kašlem, by neměl návštěvu lékaře odkládat.
Druhý případ varianty omikron v ČR potvrzen. Jde o člena rodiny nakažené Češky
Česká republika zřejmě eviduje druhý případ nákazy koronavirovou variantou omikron. V Press klubu na rádiu Frekvence 1 to uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. Podle ní jde o člena rodiny nakažené Češky, která se v listopadu vrátila z Namibie přes Jihoafrickou republiku a Dubaj.
Covidová vakcína pro děti je zbytečnost a improvizace. Vakcínu nepotřebují, míní Šinkora
Očkovat proti covidu děti, které to v naprosté většině nepotřebují, je zbytečné, prohlásil v pořadu Partie PLUS imunolog Jiří Šinkora. Množství vakcíny, které je přizpůsobeno podle věku dítěte, označil za improvizaci. Upozornil také na možná rizika stávající vakcíny mRNA. Jiní odborníci však očkování shledávají jako bezpečné.
Grolich: Zlom přijde příští týden. Dozvíme se, jestli je potřeba zpřísňovat, nebo ne
Příští týden se ukáže, zda epidemie zpomaluje, řekl v pořadu Partie televize CNN Prima NEWS hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj se pak uvidí, zda je potřeba zpřísňovat opatření proti koronaviru. Na Moravě se podle hejtmana covidová situace lepší, vlna se ale šíří do Čech.
Babiš: Vládní rada je pro povinné očkování. Týkat se má starších lidí a určitých profesí
Rada vlády pro zdravotní rizika podpořila návrh, aby se proti covidu povinně očkovali lidé nad 60 let. Informoval o tom premiér Andrej Babiš (ANO) před odletem na jednání Visegrádské skupiny. Pro tento plán by byl kromě vládní rady například i jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Dosluhující vláda otevřela debatu o povinném očkování v pondělí, týkat by se mělo i některých profesí. Jít by mohlo o zdravotníky, sociální pracovníky, ale i vojáky, policisty a hasiče.
Interval pro přeočkování se nejspíš zkrátí na pět měsíců. Povinné však nebude
Lidé se zřejmě budou moci nechat přeočkovat proti covidu už po pěti měsících místo nynějšího půl roku. V diskusním pořadu ČT to řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. S předsedou asociace krajů Martinem Kubou (ODS) a epidemiologem a bývalým ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou se shodla na tom, že politická rozhodnutí o protiepidemických opatřeních mají zpoždění. Plošné testování ve firmách a školách může podle Vašákové způsobit to, že výsledky potvrzujících PCR testů budou lidem chodit později. Nyní mají být do 48 hodin. Podle Kuby na to nejsou testovací kapacity.
Žáci ve školách se opět budou plošně testovat. Vláda schválila dva nové termíny
V Česku se 22. a 29. listopadu uskuteční plošné testování žáků základních a středních škol antigenními testy. Schválila to v pátek vláda, jak oznámil ministr školství Robert Plaga (za ANO) na Twiteru. Testy do škol rozvezou během příštího týdne hasiči ze skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Podle Plagy by testování ve školách mělo přispět k lepší ochraně škol před šířením nákazy a k zajištění prezenční výuky.
V pondělí 15. listopadu se zopakuje testování žáků. Nemá to smysl, přiznává ministerstvo
Neočkované děti se ve školách 23 okresů budou testovat na covid v pondělí 15. listopadu. Půjde o regiony, ve kterých se 8. listopadu uskuteční první kolo testování. V neděli o tom rozhodla hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Podle původně stanovených kritérií přitom tato akce měla proběhnout v celkem 61 okresech. Podle ministerstva zdravotnictví se ale ukazuje, že testování žáků ve školách nemá na zastavení epidemie žádný vliv.