
Štěstí opilce? Mladík po zábavě na Zlínsku usnul na kolejích, srážku s vlakem přežil
Váží skoro 70 kilo, první kusy spatřily světlo světa v roce 1910, přesto si je mnoho ukrajinských vojáků nemůže vynachválit. Řeč je o legendárním kulometu z první světové války Maxim M1910. Ukrajinská armáda jich má k dispozici až 35 tisíc. Jak je možné, že se muzejních kousků nechtějí ukrajinští muži a ženy ve zbrani jen tak vzdát?
Ruská propaganda tvrdí, že stoleté kulomety zůstávají ve výzbroji ukrajinské armády proto, že nemá dostatek moderních střelných zbraní. Jenže, jak zjistili analytici časopisu The Economist, není to pravda, což není v případě zpráv vypouštěných Kremlem nic překvapivého. V roce 2016 jim totiž jeden ukrajinský voják řekl, že by Maxima v žádném případě za nejnovější typ kteréhokoli kulometu nevyměnil.
Kulomet Maxim M1910 a jeho charakteristický štít Zdroj: Profimedia.cz
Kulomet Maxim M1910 a jeho charakteristický štít Zdroj: Profimedia.cz
Kulomet Maxim M1910 a jeho charakteristický štít Zdroj: Profimedia.cz
Kulomet Maxim M1910 a jeho charakteristický štít Zdroj: Profimedia.cz
Kulomet Maxim M1910 byl ikonickou zbraní první světové války. Zdroj: Profimedia.cz
Vynálezce kulometu Hiram Stevens Maxim Zdroj: Profimedia.cz
Může to znít zvláštně, vždyť kdo by se chtěl na frontě vláčet se strojem, jehož hmotnost dosahuje 68 kilogramů a navíc je poměrně prostorově náročný. Pokud si hned nevybavujete, o čem je řeč, vzpomeňte si na kterýkoli film, jehož děj se odehrával během první světové války a jehož příběh se v nějakém okamžiku odehrává v první linii.
Maxim je ikonický kulomet vybavený čelním štítem, jenž má poskytovat určitou ochranu střelci a jeho parťákovi, který se stará o pásy s náboji. A vzhledem k obří hmotnosti je také opatřen lafetou a párem koleček, která usnadňují přemisťování. Rozhodně to tedy není zbraň pro každého, k jeho obsluze nestačí pouze fyzická síla, ale také kapánek fištróna. Za to se stoletý krasavec dokáže odměnit parametry, ve kterých snese srovnání s mnohem mladšími „potomky“.
Maxim M1910 byl vyvinut už v roce 1883, kdy si jej nechal patentovat americko-britský vynálezce Hiram Maxim. Zásadním vylepšením oproti předchozím kulometům byl systém chlazení. Zatímco Maximovy předchůdci se rychle zahřívaly, což si vynucovalo střelbu jen v krátkých dávkách s poměrně dlouhými přestávkami, Maximům design způsoboval, že k zahřívání docházelo pomaleji. To navíc znamenalo, že osádka potřebovala jen jediný barel s vodou, který umožňoval střílet výrazně delší dávky.
Ráže: 7,62 milimetrů
Zásobník: 250 nábojů v pásu
Délka hlavně: 720 milimetrů
Hmotnost včetně lafety: 68 kilogramů
Úsťová rychlost náboje: 860 m/s
Kadence: 520 až 600 ran za minutu
Dostřel: až 3 000 metrů
Účinný dostřel: přibližně 1 200 metrů
Kulomet se už tehdy vyznačoval poměrně velkou přesností a hlavně dlouhým účinným dostřelem, který se udává kolem 1 200 metrů. To je další jeho vlastnost, kvůli které je u ukrajinské armády oblíben i v současné válce proti Rusku. Je efektivní při zákopovém způsobu boje, když je třeba udržet pozice.
Časopis The Economist uvádí, že podle inventury, která byla v ukrajinské armádě provedena před deseti lety, má Ukrajina těchto kulometů v evidenci kolem 35 tisíc. Sice nejde o oficiální výzbroj, armáda je ale prý vojákům vydává, pokud si o ně řeknou a chtějí se jimi na frontě vyzbrojit. Všechny tyto kulomety byly vyrobeny mezi lety 1920 a 1950. Ukrajinská armáda je modernizovala, a tak jí slouží dodnes.
Ukrajina ale není jedinou zemí, která má s Maximem zkušenost. Prakticky stejným typem kulometu se vyzbrojovala také Velká Británie nebo Německo, pochopitelně také Rusko a později Sovětský svaz. Během první světové války na něho spoléhali rovněž českoslovenští legionáři, kteří bojovali v Rusku.
Rýpání, osobní útoky i trefné poznámky. Nedělní Partie s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) a jeho předchůdkyní a současnou šéfkou poslanců ANO Alenou Schillerovou byla opět plná hlášek a ostrých výroků. Přečtěte si ty nejzajímavější a nejzábavnější.
Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda také soustředí své síly u Severodoněcku. Počet obětí v Kyjevské oblasti se od začátku invaze blíží 1 300, informovaly tamní úřady. Ukrajinský parlament schválil zákon, který označuje Rusko za teroristický stát.
Ministerstvo školství poslalo kontrolu do Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Vadí mu jeho smlouva na tisk materiálů týkajících se přijímacích zkoušek na střední školy a maturit, informuje iDNES.cz.
Sledujeme on-line
Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) v Partii na CNN Prima NEWS zopakoval, že ve svém regionu už nechce přijímat další romské uprchlíky z Ukrajiny. Podle něj nejde o žádný rasismus, ale důvodem jsou specifické potřeby, které tito běženci mají. Kraj na to ale nemá zejména personální kapacitu.
Jeden muž zemřel a další utrpěl vážná zranění při nedělním požáru rodinného domu v Kopřivnici na Novojičínsku. Příčinu požáru ještě policisté neznají, s největší pravděpodobností se ale na jeho zavinění nepodílel nikdo cizí. Při dohašování požáru se pak odpoledne zranil i jeden hasič, řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.
Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.
Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.
Dvacetiletý mladík přežil srážku s osobním vlakem, když usnul v noci na neděli po cestě z taneční zábavy na kolejích ve Štítné nad Vláří na Zlínsku. Mladík utrpěl těžké zranění, srážku s vlakem ale přežil, sdělila v pondělí v tiskové zprávě policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
Dcera bývalého amerického prezidenta Ivanka Trumpová se při pobytu v Krakově a Varšavě setkala s ukrajinskými rodinami v polském exilu, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Ivanka na Twitteru napsala, že je vděčná za poslední dny a za to, že se mohla stát svědkem lásky, síly a odhodlání ukrajinských rodin.
Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.
Opičí neštovice se dál šíří západními zeměmi. Nákazu již potvrdily Velká Británie, Německo, Švýcarsko, Španělsko, Švédsko, Itálie, Belgie, Nizozemsko, Francie, USA, Kanada či Austrálie. Jak moc je třeba se tohoto virového onemocnění obávat?
Policisté z Litoměřicka pátrají po neznámém pachateli, který se vydává za bankéře. Ze svých obětí dokázal vylákat i desítky tisíc korun. Podobným podvodníkům v poslední době naletěli nejen senioři, ale také mladí a vysokoškolsky vzdělaní lidé.
V sobotu odpoledne osobně zavolal šéfovi Realu Madrid Florentinu Pérezovi, aby mu sdělil, že zůstává tam, kde byl posledních několik let. Francouzská fotbalová hvězda Kylian Mbappé navzdory dlouhodobým dohadům o odchodu do Španělska setrvává v ráji jménem Paris Saint-Germain. A bude ještě více hýčkaná než doposud. Její rozhodnutí a velkorysost Pařížanů naráží na těžké nepochopení nejen u veřejnosti, mluví se o ryzím žoldáctví.
Ukrajinské úřady zveřejnily záběry z ruského raketového útoku na kulturní dům ve městě Lozovaja v Charkovské oblasti. Masivní výbuch, který zaznamenaly bezpečnostní kamery, si vyžádal sedm zraněných včetně jednoho dítěte.
Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.
Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.
V babyboxu v Českých Budějovicích v neděli někdo odložil novorozeného chlapečka. Dítě bylo zabalené v ručníku a je zdravé. Dostalo jméno Jaromír Jirsa, sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Letos bylo do těchto speciálních schránek v Česku odloženo zatím sedm dětí a celkově od vzniku jejich sítě 238, z toho 130 dívek a 108 chlapců.
O češtině jako noční můře letošních maturit, jsme vám už v týdnu říkali. Ukázalo se, že za nižší úspěšností maturantů při zkouškách z mateřského jazyka stojí nejen pocovidový návrat do škol, ale i náročné testy. Mnoho studentů mělo například problém i s tím pochopit zadání některých otázek.
Opouští českou společnost zájem pomáhat ukrajinským uprchlíkům? Podle exkluzivního průzkumu agentury STEM/MARK pro CNN Prima NEWS chce 23 % Čechů, aby se utečenci začali na Ukrajinu vracet. Podle sociologa Jana Buriance mají Češi stále chuť lidem ohroženým boji na Ukrajině pomáhat. Zároveň si však jsou vědomi skutečnosti, že Česko není nafukovací.