Mobilizace jako fraška? Rekruti jsou mnohdy bez pořádného vybavení, začínají se bouřit

Ruští občané povolaní během částečné mobilizace jsou vidět, jak jsou odesíláni do oblastí bojové koordinace po povolání do armády pro rusko-ukrajinskou válku v Moskvě, Rusko, 10. října 2022.

Neposlušní ruští rekruti

Mnozí Rusové, kteří byli mobilizováni do armády, postup Kremlu kritizují a protestují proti němu. Dokonce se objevily náznaky vzpoury, a to hned na několika místech. Důvod je jednoduchý. Řadě Rusů se do války nechce, zvláště když jsou často vyzbrojeni zrezivělými starými zbraněmi a musí si pořádnou výbavu platit ze svého.

Mnozí Rusové po mobilizaci zamířili do výcvikových center, kde se měli naučit zacházet se zbraněmi a další činnosti nutné pro přežití v boji. Jenže podle mnoha zpráv je řada důstojníků, kteří se zaměřují právě na výcvik nových rekrutů, na Ukrajině, nebo tam již padla.

Objevila se rovněž videa mobilizovaných Rusů, kteří natáčeli prostory, kde se nachází. Staré ošuntělé kasárny plné nepořádku se ukázaly jako smutný standard. Podobnou „kvalitu“ má mnohdy i vybavení, které rekruti fasují.

Není proto divu, že někteří z nově povolaných vojáků se začali proti svým velitelům bouřit. Například rekruti, kteří se u Novosibirsku účastnili rozlučkového ceremoniálu, po kterém měli zamířit na Ukrajinu, se většinově rozhodli své nadřízené vůbec neposlouchat.

„Vyhrožovali nám. Říkali, že pokud nepojedeme (na Ukrajinu), zavřou nás do vězení. Našim rodinám by nijak nepomohli, zastavili by jim veškeré platby mířící k nim. Nemáme přitom ani dostatek vysílaček. Jak spolu máme komunikovat?“ tázal se jeden mobilizovaný. „Možná bychom se měli dát dohromady a říct si, že jste k ničemu,“ řekl další voják podle ukrajinského webu Kyiv Post na adresu velících důstojníků.

Nezávislá ruská televize Dožď přišla s až neuvěřitelnou informací, že průměrná životnost čerstvě mobilizovaného Rusa na bojišti je pouhých 10 dní. Někteří ze zajatých rekrutů Ukrajincům sdělili, že jejich mobilizace byla mimořádně chaotická a jejich vlastní velitelé je mnohdy nechali na holičkách.

Zmatky kolem mobilizovaných nejsou nijak výjimečné. Ruskojazyčný web Meduza působící v Lotyšsku například informoval o skupině rekrutů, která byla připojena k jednotce trestanců, přičemž měli společně působit v řadách soukromé žoldnéřské organizace Vagnerova skupina. Ta vězně do svých řad nabírá s příslibem milosti po válce a často je posílá do nejhorších míst bojů.

Šojgu sliboval 300 tisíc mužů

Mobilizaci v Rusku před několika týdny vyhlásil prezident Vladimir Putin. Oficiálně se měla týkat mužů s vojenskou zkušeností nebo v záloze. Jak se ale ukázalo, zejména ve vzdálených východních oblastech Ruské federace verbíři brali takřka každého muže, kterého potkali.

Ministr obrany Sergej Šojgu v návaznosti na Putinova slova oznámil, že mobilizace by se měla týkat až 300 tisíc mužů. Není ovšem jasné, zda ruská armáda skutečně takové množství mužů získala.

Ukrajinský generální štáb uvádí, že Rusko od začátku invaze, která započala 24. února, přišla už o téměř 81 tisíc vojáků a tisíce kusů různé vojenské techniky.

Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 13.11 орієнтовно склали / The total combat losses of the enemy from 24.02...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Saturday, November 12, 2022

Tagy:
Vladimir Putin invaze Ukrajina mobilizace Lotyšsko Rusko Novosibirsk Vagnerova skupina Ozbrojené síly Ruské federace Moskevský Kreml Sergej Kužugetovič Šojgu ruská invaze na Ukrajinu