Mr. Bean slaví 70 let. Jeho představitel má IQ 178, viní ho z poklesu zájmu o elektroauta

Na první pohled se to zdá neuvěřitelné, britský herec Rowan Atkinson ale slaví už 70. narozeniny. Světoznámý představitel Mr. Beana před lety spolu s královnou Alžbětou a Jamesem Bondem zahajoval olympiádu, nebojí se ostře vystupovat proti módní hyperkorektnosti, podle politiků má prý dokonce takový vliv, že se kvůli němu přestala prodávat elektroauta.

Na spoustu z těch scének si určitě vzpomenete.

Mr. Bean s obří krůtou na hlavě. Mr. Bean pobíhající nahý po plaveckém bazénu. Mr. Bean schovávající se v kině během hororu do pytlíku s popcornem. Mr. Bean opisující test s mnoha plyšáky na lavici. Mr. Bean a jeho nemotorný úder hlavou britské královně.

Vynalézavě roztomilý nešika s medvídkem, hnědým sakem a malým autem Austin Rover Mini baví diváky po celém světě už od roku 1990. A vzhledem k četným reprízám jeho humorných příběhů se Beanův představitel Rowan Atkinson zdá nestárnoucí.

ČTĚTE TAKÉ: Spotřeba antidepresiv roste. Už to není cejch, žijeme v nejistých časech, říká psychiatrička

Ale zdání klame, i tomuhle mistrovi novodobé grotesky se na tváři dělají vrásky.

Právě teď slaví sedmdesátiny.

A ještě něco je v jeho případě matoucí. Kariéra obdivovatele Charlieho Chaplina se totiž ani náhodou netočí pouze kolem Mr. Beana, byť tuhle postavu těžko něčím předčí.

Mnozí zapomínají, že se už v roce 1983 objevil po boku Seana Conneryho v bondovce Nikdy neříkej nikdy. Že se slavným stal už jako kapitán Edmund v seriálu Černá zmije. Že se v hit proměnila i jeho agentská parodie Johnny English. Že byl chválen i za nedávné ztvárnění komisaře Maigreta, že se vyznamenal menšími rolemi ve filmech Láska nebeská či Čtyři svatby a jeden pohřeb.

A že – v neposlední řadě – je netuctový i jeho osobní život.

Bouračka za 27 milionů

Atkinson pochází ze skromných selských poměrů, odmala jej handicapovalo koktání. Nic z toho jej však nezastavilo. Muž s velmi vysokým IQ 178 získal na oxfordské univerzitě titul inženýra, postupně se v Anglii vypracoval v nejbohatší televizní osobnost, od královny Alžběty II. převzal Řád britského impéria.

Právě s ní a s filmovým Jamesem Bondem mimochodem zahajoval roku 2012 olympiádu v Londýně.

Patří k lidem, kteří si život vychutnávají se vším všudy – od manželky odešel k mnohem mladší milence, pořídil si honosné domy v Chelsea, Oxfordu a v Cannes, garáž zaplnil luxusními vozy. Jedním z nich byl unikátní šestilitrový McLaren F1, sporťák schopný dosáhnout rychlosti až 380 kilometrů za hodinu. Když s ním v roce 2011 naboural do stromu, pojišťovna mu zaplatila rekordních 27 milionů korun.

Ještě horší karambol mu hrozil roku 2001 v pronajatém letounu při dovolené v Keni. Malá cessna s Atkinsonem a jeho blízkými zrovna manévrovala vysoko nad zemí, když zničehonic omdlel pilot. Knipl tak musel vzít do rukou sám slavný herec. Přestože to vypadalo na neodvratný průšvih, stroj nakonec udržel ve vzduchu tak dlouho, dokud se pilot neprobral.

Mr. Bean se ale do novinových titulků dostává i z jiných důvodů.

Ve skutečnosti totiž není žádným troubou, který by se bál, co si o něm ostatní pomyslí. Rád nahlas říká, co si opravdu myslí. Během posledních let se tedy přiřadil k nejhlasitějším kritikům dnes tak módní politické korektnosti.

Už v roce 2014 se veřejně vyjádřil proti navrhovanému zákonu o náboženské nenávisti, který by podle něj umlčoval kreativní umělce a baviče, omezoval by svobodu projevu.

„Musíme bojovat za právo urážet a být uráženi. Problém je, že v dnešní době je za urážku považováno prakticky cokoliv. Kritika, sarkasmus, zesměšnění, ale i čistě odlišný názor. To je absurdní,“ zlobil se.

O čtyři roky později se zase postavil za Borise Johnsona, když se na budoucího premiéra snesla kritika kvůli údajně urážlivé poznámce směrem k muslimkám. Johnson tehdy pronesl, že v burkách vypadají jako bankovní lupiči. A že je podle něj „absolutně směšné, když někdo chodí po ulici a dobrovolně přitom vypadá jako poštovní schránka“.

„Jako celoživotní zastánce svobody žertování o náboženství si myslím, že to byl docela dobrý vtip. Všechny vtipy o náboženství urážejí, takže je nesmysl se za ně omlouvat. Člověk by se měl omluvit jen za opravdu špatný vtip. V tomto případě není žádná omluva nutná,“ mínil Atkinson v rozhovoru pro The Times.

V pozdějším vyjádření pro Radio Times se postavil i přímo proti takzvané cancel culture (kultuře rušení či vyloučení).

„Naší současnou realitou je digitální ekvivalent středověkého davu, který se potuluje po ulicích a hledá, koho by upálil,“ uvedl. „Algoritmy na internetu rozhodují o tom, co chceme vidět, což nakonec vytvoří zjednodušený, binární pohled na společnost. Vzniká tak situace, že jste buď s námi, nebo proti nám. A když jste proti nám, tak si zasloužíte být zrušen.“

Takovou otevřenost si dnes veřejně dovolí jen málokdo. Dosah Atkinsonových slov přitom není radno podceňovat, potvrdilo se to třeba před půl rokem, když britská Sněmovna lordů hledala důvody pro pokles prodeje elektromobilů. Pro mnohé překvapivě mezi ně zahrnula i Atkinsonův komentář pro vlivný list Guardian, v němž se herec svěřil, že elektromobily považuje za poněkud bezduché.

„Mám pocit, že se naše námluvy s nimi pomalu chýlí ke konci, což vůbec není špatně,“ napsal se zadostiučiněním.

Od zastánců elektromobilů to tehdy hodně schytal, navzdory předchozím poznámkám o cancel culture jej to však nestálo další kariéru. Pořád s ní totiž neskončil: na Netflixu by se brzy měl podle Daily Mail objevit v seriálu Man vs. Baby, což je volné pokračování komediálních skečů Včela na mušce. A sám už loni v únoru prozradil, že se chystá i na čtvrtý díl Johnnyho Englishe.

Ne, je mu sice 70 let, pořád má ale dost sil.

I dávno poté, co sundal tu obří krůtu z hlavy.

Ať už řídí jeden ze svých bouráků, vyráží-li do společnosti se svou o 26 let mladší partnerkou, bojuje-li za právo urážet a být urážen, nebo točí-li nový film.

MOŽNÁ JSTE PŘEHLÉDLI: Syndrom bílého pláště. Třes rukou, nervozita a vysoký tlak. Hrůzu z lékařů má každý třetí Čech

Tagy: