Náplast na zrušené hokejové MS? Švýcaři chystají turnaj v nové hale, hlad po medaili mají

Covid jim šampionát odebral, odčinění by však mělo přijít v roce 2026. Švýcaři se již připravují na pořádání mistrovství světa v ledním hokeji, dokonce staví v Curychu novou multifunkční arénu. Kvalitní organizaci by určitě rádi završili medailí, kterou na domácích turnajích nezískali už od roku 1953. Země Helvétského kříže při výběru nakonec neměla protikandidáta.

Termín mistrovství světa

Hokejový šampionát se tradičně uskuteční po skončení evropských soutěží v květnu a bude trvat přibližně dva týdnyPřesný termín mistrovsví 2026 ale ještě není znám.

Haly

Švýcarsko zvolilo již tradiční pořadatelské město Curych. Hokejisty, novináře a další aktéry mistrovství ale čeká jedna velká změna. Turnaj se odehraje ve Swiss Life Areně, která je v součanosti teprve ve výstavbě. Měla by pojmout 11 200 diváků.

Druhým místem, kde se svátek ledního hokeje uskuteční, je Fribourg. Nejlepší hokejisté už tam zavítali v roce 1990. Do tamní BCF Areny se vejde 7 100 sedících fanoušků. V každé z hal by se měla odehrát jedna základní skupina a dvě čtvrtfinále. Kde následně vypuknou boje o medaile, zatím pořadatelé neuvedli.

Covid zrušil pořádání v roce 2022

V zemi Helvétského kříže se mělo MS konat v roce 2020, ale kvůli pandemii koronaviru a tvrdým opatřením byl šampionát úplně zrušen. Spekulovalo se, že by Švýcaři mohli pořádat už turnaj v roce 2023, který byl kvůli invazi na Ukrajině odebrán Rusku.

Nakonec ale Mezinárodní hokejová federace (IIHF) určila jako pořadatele Finsko a Lotyšsko s tím, že Švýcaři dostali MS 2026, na které už dříve poslali oficiální kandidaturu.

Kandidáti na pořádání MS 2026

Původně existovali dva uchazeči – Kazachstán a Švýcarsko. Pro středoasijský stát by se případně jednalo o první pořádání v historii.

Očekávané rozuzlení přišlo 27. května 2022, když kongres IIHF zvolil Švýcarsko. Nakonec nebylo ani potřeba hlasovat, protože Kazachstán svou nabídku dříve stáhl.

Kvalifikované země, herní systém a skupiny

Jistou účast na mistrovství má zatím jen pořádající Švýcarsko. O ostatních účastnících se vždy rozhoduje rok předem na základě sestupů z elitní skupiny mistrovství světa a postupů z nižších divizí.

Pokud se neočekávaně nezmění herní systém turnaje, představí se 16 týmů rozdělených do dvou skupin po osmi. Každá skupina se odehraje v jednom městě. Nejlepší čtyři týmy postupují do následného play-off, poslední celky sestupují do nižší divize. Celkem se na mistrovství odehraje 64 duelů.

Historie šampionátů ve Švýcarsku

 • Svatý Mořic 1928: Turnaj se tehdy konal tradičně v rámci zimních olympijských her. Také třetí MS ovládla Kanada, první kov v historii brali druzí Švédové a třetí domácí Švýcaři.
 • Davos 1935: Švýcarsko bere své první stříbro za zlatou Kanadou.
 • Curych a Basilej 1939: Třetí šampionát ve Švýcarsku a opět medaile pro domácí. Za zlatou Kanadou a stříbrnými USA ukořistili bronz.
 • Svatý Mořic 1948: Turnaj opět společně se zimní olympiádou. Domácí znovu získali cenný kov, tentokrát bronz. Československo si tehdy po zlatu z domácího MS v roce 1947 odvezlo stříbro.
 • Curych a Basilej 1953: Páté MS ve Švýcarsku a páté umístění na stupních vítězů pro domácí. V tento rok oslavili historicky první titul Švédové.
 • Ženeva a Lausanne 1961: První mistrovství světa ve Švýcarsku, kde zůstala země Helvétského kříže bez medaile. O ty se podělily Kanada, Československo a Sovětský svaz.
 • Ženeva a Bern 1971: Švýcaři opět po deseti letech doma ostrouhali. Naopak Československo vybojovalo další bronz.
 • Fribourg a Bern 1990: Švýcaři výhody prostředí opět nevyužili, Česká a Slovenská Federativní Republika slavila bronz.
 • Curych a Basilej 1998: Česko se bronzem za Švédskem a Finskem naladilo na zlatý hattrick, který následně získalo mezi roky 1999 a 2001.
 • Bern a Kloten 2009: Zatím poslední šampionát hostilo Švýcarsko v roce 2009. Domácí propadli, když z osmifinálové skupiny nepostoupili ani do čtvrtfinále. Tam po prohře se Švédy skončilo Česko, titul putoval podruhé v řadě do Ruska.

Zajímavosti:

 • Švýcarům se na domácích šampionátech v 1. polovině 20. století dařilo. Série však skončila a medaili z turnaje, který hostili, si na krk pověsili naposledy v roce 1953.
 • Švýcarsko je v pořadí hostitelů na třetím místě. Česko či Československo je s jedenácti pořádáními druhé, dvanáctkrát, včetně přiděleného turnaje v roce 2025, se světový šampionát konal ve Švédsku.

Medailisté posledních hokejových MS a další pořadatelé:

Rok Místo konání Zlato Stříbro Bronz Český výsledek
2011 Bratislava, Košice Finsko Švédsko Česko
2012 Helsinky, Stockholm Rusko Slovensko Česko
2013 Stockholm, Helsinky Švédsko Švýcarsko USA Čtvrtfinále
2014 Minsk Rusko Finsko Švédsko 4.
2015 Praha, Ostrava Kanada Rusko USA 4.
2016 Moskva, Petrohrad Kanada Finsko Rusko Čtvrtfinále
2017 Kolín n. R., Paříž Švédsko Kanada Rusko Čtvrtfinále
2018 Kodaň, Herning Švédsko Švýcarsko USA Čtvrtfinále
2019 Bratislava, Košice Finsko Kanada Rusko 4.
2020 Zrušeno kvůli pandemii koronaviru.
2021 Riga Kanada Finsko USA Čtvrtfinále
2022 Helsinky FInsko Kanada Česko
2023 Tampere, Riga
2024 Praha, Ostrava
2025 Stockholm, Herning
2026 Curych, Fribourg

Tagy:
Švýcarsko hokej Curych Kazachstán česká hokejová reprezentace IIHF Mistrovství světa v ledním hokeji Fribourg MS v hokeji 2026 BCF Arena Swiss Life Arena

Hlavní zprávy

Vystrčil se opřel do Schillerové: Já jsem doma úspěšný. Kde znají vás, tam jste prohrála
Partie

Vystrčil se opřel do Schillerové: Já jsem doma úspěšný. Kde znají vás, tam jste prohrála

Doma jsem úspěšný, nejlíp mě znají v Telči. Vy jste se v Brně nedostala ani do zastupitelstva, opřel se do šéfky poslanců ANO Aleny Schillerové předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS. Ta mu řekla, že kdyby byl v senátních volbách úspěšný, dostal by se zpět do horní komory parlamentu hned v prvním kole. Se 45 procenty ale Vystrčil postoupil do druhého kola, proti němu v Jihlavě stojí kandidátka na senátorku za ANO Jana Nagyová se 30 procenty.

Ukrajinci při útoku zabili vlastního exposlance, tvrdí Rusko. Kyjev zprávu nepotvrdil
Ukrajina

Ukrajinci při útoku zabili vlastního exposlance, tvrdí Rusko. Kyjev zprávu nepotvrdil

V důsledku ukrajinského raketového útoku v Chersonu na jihu Ukrajiny v neděli zemřeli dva lidé, jedním z nich je bývalý ukrajinský poslanec Oleksij Žuravko. S odvoláním na místní proruské úřady o tom informují ruské tiskové agentury. Kyjev se k této informací zatím nevyjádřil. Cherson od začátku invaze okupuje ruská armáda. Ukrajinský generální štáb ve své pravidelné ranní zprávě o vývoji bojů uvedl, že ruské síly pokračují ve snaze plně obsadit Doněckou oblast a udržet dobytá území.

Infobox
sledujeme živě
15:20

Plzeňský lídr Pirátů Bosák stojí za koalicí s ANO a STAN podpořenou SPD

15:16

ODS s TOP 09 v Brně budou jednat se všemi, začnou v pondělí s ANO

15:11

Rakušan věří, že koalice v Plzni bude složena z demokratů

15:05

Zastupitelstvo v Českém Krumlově bude čistě mužské

Růžička opět senátorem hned v 1. kole. Okamurův hlas mu možná pomohl, vyčnívá ve výsledcích

Senátorem ve volebním obvodu Praha 6 bude Jiří Růžička (TOP 09). Hned v prvním kole získal 50,28 procenta voličů. Celkem pro něj hlasovalo 18 301 lidí, jedním z nich byl i šéf SPD Tomio Okamura. Ten volil Růžičku ryze demonstrativně jako nesouhlas se současnou vládou pětikoalice, lístek se pokusil znehodnotit natrhnutím a přeškrtnutím. To ovšem k zneplatnění nestačilo a právě jeho hlas poněkud vyčnívá z volebních výsledků.

Živě
ON-LINE: V hlavním městě triumfovala koalice Spolu pro Prahu. Vyhrála před ANO a Piráty

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL).

Strach Harryho i výhrůžky Meghan rozchodem. Nová kniha o Sussexech je plná třaskavých tvrzení

Vztah prince Harryho s jeho manželkou Meghan je od prvních chvil ostře sledován. Každý krok či vyjádření páru média i veřejnost do detailu probírá, a tak není překvapivé, že o vévodovi a vévodkyni ze Sussexu vznikají i knihy. Autorka nové publikace Valentine Lowová se zaměřila na zákulisní informace ze života dvojice, která se v roce 2020 odtrhla od britské královské rodiny a odjela do USA.

Živě
ON-LINE: Putin vyhodil dalšího generála. Rusové terorizují Oděsu sebevražednými drony

Rusové v neděli brzy ráno opět zaútočili pomocí sebevražedných bezpilotních letounů na přístavní město Oděsa. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN obvinil Západ, že se snaží zničit a rozdělit Rusko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zopakoval, že Ukrajinci osvobodí celou svoji zemi. A ruský vůdce Vladimir Putin učinil další personální změnu ve vedení armády.

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil Vystrčil. ANO čeká na Babiše a Spolu tápe

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten se dostal s 45 procenty do druhého kola senátních voleb, které bude příští týden. ANO podle šéfky poslanců hnutí Aleny Schillerové „čeká na Andreje Babiše“. Koalice Spolu tápe. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) naznačil, že nejspíš někoho podpoří.

Milion mobilizovaných Rusů? Kyjev dá to samé, říká expert a vysvětluje výhody Ukrajinců

Vladimir Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci, na základě které má do zbraně vstoupit až milion mužů. Politolog Jiří Just v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS uvedl, že se povolání týká úplně kohokoli, a ne pouze určitých skupin rezervistů, jak tvrdí oficiální informace. Další odborník Jan Šír poté dodal, že Ukrajina má šanci počet povolaných mužů dorovnat.

Bodali mě a slibovali „krásnou“ smrt, brečet jsem nemohl. Brit popsal peklo v ruském zajetí

Britský občan Aiden Aslin v prvním rozhovoru po propuštění ze zajetí britskému deníku The Sun popsal, jak ho ruští vojáci v bojích na východě Ukrajiny zajali a pak týrali. Na Ukrajině ho drželi pět měsíců, propuštěn byl tento týden v rámci velké výměny zajatců. Řekl, že s ním zacházeli hůř než se psem, bili ho, pobodali a že každé ráno musel zpívat ruskou hymnu.

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Koalice přežila, referendum o Fialově vládě Babišovi nevyšlo. Sorryjako

Komunální a senátní volby prý měly být referendem o vládě Petra Fialy (ODS). Alespoň tak to s oblibou prezentovali lídři opozice. Andrej Babiš (ANO) dokonce vyzýval, aby voliči přišli vyjádřit nedůvěru pětikoaličnímu kabinetu. Voliči přišli, ale nic jako masivní protest skrze hlasovací místnosti se nekonal. Výsledek voleb spíše odpovídá běžnému efektu prvních voleb, které následují po těch sněmovních.

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Nejsem antivaxer, ale další dávku nechci, odmítají lidé očkování. Experti však varují

Česká republika má za sebou relativně klidné léto, alespoň co se covidu týče. Neplatila žádná protikoronavirová opatření a ani počty nakažených neatakovaly alarmující hranici. I proto někteří Češi nevidí důvod využít posilující dávku vakcíny, a to napříč generacemi. I data ministerstva ukazují, že zájem není velký. Odborníci však varují, že se tito lidé vystavují značnému riziku.