reklama

Můj Bůh je pitbull, a proto vám musím dát psí manuál na léto

Začíná období nejkolosálnějších pejskařských přešlapů a omylů. Období, kdy jde všem psovitým šelmám žíjícím v civilizaci o život. Dneska fakt bez legrace. Pojďme si vysvětlit čtyři nejpodstatnější body, které byste si měli v létě přilepit na ledničku a na dveře záchodu, abyste na ně nezapomínali. Pokud nemáte psa a jen vás baví číst, jak si pořád stěžuji, hučte tohle do všech pejskařům ve svém okolí. Jsem si jistá, že budete mít pak v nebi výsadní místo na obláčku.

reklama

Začíná období nejkolosálnějších pejskařských přešlapů a omylů. Období, kdy jde všem psovitým šelmám žíjícím v civilizaci o život. Dneska fakt bez legrace. Pojďme si vysvětlit čtyři nejpodstatnější body, které byste si měli v létě přilepit na ledničku a na dveře záchodu, abyste na ně nezapomínali. Pokud nemáte psa a jen vás baví číst, jak si pořád stěžuji, hučte tohle do všech pejskařům ve svém okolí. Jsem si jistá, že budete mít pak v nebi výsadní místo na obláčku.

Fixační náhubky

Dámy a pánové, možná vás to překvapí, ale fixační náhubky, slouží opravdu k fixaci. To znamená, že když se veterinář chystá vytrhnout vašemu psovi dráp zaživa (myslím, že u toho bývají uspaní, takže mě nechytejte prosím za slovíčka), dáte psovi na pár vteřinek fixační náhubek, aby pan doktor nepřišel o ruku. Takže pokud nemáte v plánu v rozpáleném autobuse nebo tramvaji rozřezat vašeho psa zaživa, opravdu mu tento náhubek nenasazujte.

A představte si, že ze zkušenosti vím, že takové vysvětlení většině lidí nestačí. Takže jinak: pes se chladí tak, že otevře tlamu. Když je vedro, dýchá jako blázen, protože tímto jediným otvorem musí ochladit celé tělo. Potí se jenom tlapkami, ale to jen opravdu minimálně. Když mu fixačním náhubkem znemožníte, aby svůj systém ochladil, systém zkolabuje. Kdyby vás někdo zabalil do potravinové fólie, znemožnil vám tak chlazení potem a ještě vás šoupnul do čtyřiceti stupňů Celsia, asi byste to taky tak úplně nezvládli.

U psů velmi rychle dojde k vnitřnímu přehřátí. To pro ně často znamená rychlou smrt. A ne, opravdu nezáleží na tom, že jedete jenom dvě zastávky. Opravdu tím svého psa ničíte. A já už opravdu nevím, jak to lépe vysvětlit. Každý rok se pohádám s několika lidmi v MHD, protože evidentně chtějí, aby jejich pes umřel. A vážně uvažuju o tom, že si pronajmu rámečky v pražských tramvajích. Pes má mít náhubek, ve kterém si zívne, i když vás budou ve zverimexu přesvědčovat, že je to v pohodě i s jiným náhubkem. Třeba můj Hank má náhubek určený rotvajlerům. Nehleďte na popisky. Používejte svůj vlastní rozum.

Rozpálené chodníky

Opět začněme velmi jednoduchým vysvětlením. Když na nějaký nepřírodní materiál svítí delší dobu letní slunce, bude co? Ano, horký! Velmi správně! A další, pro některé možná překvapivá informace: když dáte ruku na chodník a pálí vás to, psa to bude pálit taky! Takže, když už si nemůžete rozvrhnout den tak, abyste venčili dřív ráno nebo později večer, kdy je chládek, alespoň nechte to nebohé zvíře chodit po trávě. Tlapky nejsou tak odolné, jak si myslíte, a je to jedno z nejcitlivějších míst psa. Když mu je necháte doslova spálit tak, že bude váš miláček chodit po otevřených ranách, bude ho to moc bolet. Moc moc bolet! A docela špatně se to hojí.

Někteří experti taky uvážou psa před obchodem na místo, na který celý den svítí slunce. Takovým bych nejraději přiložila obličej k chodníku a nechala je tam přivařit. Asi by pak měli jiný názor na to, když někdo řekne: Ale na tu chvíli, než nakoupím, se psovi snad nic nestane, ne? Stane. Děláte mu tak ze života doslova rozpálené betonové peklo.

Aporty do vody

Nikdo nemiluje vodu fanatičtěji, než můj pes, věřte mi. Raději mi vyrve ruce z kloubů ramen, než aby se k ní dostal o 30 vteřin později. Tím, že je to pitbull, je navíc problém ho z té vody dostat. Bude plavat a skákat, dokud nepadne vyčerpáním. Znám svého psa. Vím, že z toho nemá rozum. A jelikož za něj mám zodpovědnost a troufám si říct, že mám vyšší IQ než Hank, musím rozlišovat já, kdy je čas zvednout kotvy a jít někam uschnout.

Psi vodu milují, ale když je vedro, přehřejí se v ní stejně rychle, jako kdybyste s nimi aportovali na louce. Není nad ní většinou stín. A nemají se pořádně jak zchladit. A taky když s nimi absolvujete dvouhodinovou letní procházku a pak je necháte skočit do ledové vody, riskujete, že vlivem rychlého zchlazení dostanou šok. Pak je smrt taky velmi rychlá. O tom, že někdo psa poleje studenou vodou, ani nemluvím. Zkuste mu raději ochladit pacinky, bříško a hrudník mokrým chladným ručníkem. Za chvilku mu bude dobře.

Prosím vás, ale abych vás neodradila od přítomnosti vody mimo domov úplně, naopak nikdy nezapomeňte do baťohu připravit erární dávku tekutin na žízeň. Pro sebe? Jo, jasně, ale vy si můžete dát taky limonádu nebo pivo. Tak myslete především na toho udýchaného žíznivce na vodítku.

Pes v autě

Původně jsem to sem ani nechtěla psát, protože si myslím, že je to jasné. Pak mi ale došlo, že nejsem tak často na parkovištích, abych mohla říct, že tady tu blbost lidstvo přestalo dělat. Na to, kolik stupňů je v autě ponechaném na slunci, existují desítky studií, nebudu se tady proto ohánět čísly. Ale jen pro představu - dospělý člověk vydrží v uzavřeném autě na slunci při 30 stupních (!!!) nanejvýš 20 minut. Auto na slunci má ale kolem 50.

Tak teď si představte, že je v něm zavřený 10 minut pes. Co se asi stane? Usmažíte svého psa zaživa, protož jste si nutně potřebovali koupit chleba. Hrozně ráda přeháním, protože v dobrém příběhu jsou prostě občas trochu přibarvená fakta potřeba. Tentokrát je ale skutečnost ještě horší, než bych ji líčila já v nejdramatičtější historce. Tak to už ale s nepříjemnou skutečností bývá.

Ono to léto prostě není úplná legrace. Pes je sice zvíře, ale to neznamená, že musí přežít všechno. Taky to neznamená, že ví, co dělá. Ani můj Hank si prostě neřekne: Hm, tady tu trávu u řepkového pole bych raději kvůli pesticidům neměl žrát. Vaše zvíře je tvor, který je na vás bytostně závislý. Věří vám. Miluje vás. Tak ho prosím nenechte ve štychu ani v létě. Díky.

Tagy:
Čínské vakcíny? Radši zůstaneme v lockdownu, říkají Vietnamci. Za český dar děkují
Zahraničí

Čínské vakcíny? Radši zůstaneme v lockdownu, říkají Vietnamci. Za český dar děkují

Vietnam přešel do drsného lockdownu. Dosavadní koronavirový premiant se po roce zavřených hranic nevyhnul strmému nárůstu počtu nákaz, uzavřel proto i své hlavní metropole Hanoj a Ho Či Minovo Město. Třebaže v jihoasijské zemi panuje nouze o vakcíny, Vietnamci odmítají čínské preparáty. Raději přetrpí lockdown, než aby se jimi nechali očkovat, řekli lidé oslovení redakcí CNN Prima NEWS. Naopak jsou vděční za vakcíny, které poskytne mimo jiné i Česká republika.

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

Ne všechny vyvěšení barevných vlajek potěšilo. Je to ponižující, říká k Prague Pride Wolf

Vyvěšením duhové vlajky na pražské Nové radnici vedení města a organizátoři akce zahájili festival Prague Pride. Ten má za cíl mimo jiné přiblížit život leseb, gayů, bisexuálů a translidí (LGBT+). Jedenáctý ročník přehlídky nabídne 135 kulturních, zábavních a vzdělávacích akcí se společným tématem coming out. Vůči konání festivalu se ve facebookovém příspěvku vymezil podnikatel, člen KDU-ČSL a od roku 2014 zastupitel hlavního města Prahy Jan Wolf.

Úřady začaly vydávat nové občanské průkazy s čipem. První den provázely komplikace

Úřady začaly od prvního srpnového pondělí vydávat nový typ občanských průkazů vybavený zabezpečeným čipem s biometrickými údaji. Změnou, která vychází z evropského nařízení, se ztíží možnost doklady padělat a zneužívat. Z důvodu přípravy nebylo od čtvrtka do neděle možné žádat o vydání občanského průkazu a cestovního pasu. O nové občanské průkazy požádalo během dopoledne zhruba 5 800 lidí. Dílčí potíže s jejich vydáváním byly odstraněny.

Slavia se vyhne další válce s Rangers, Sparta může v play-off LM potkat Genk i Šachtar

Fotbalisté Slavie si v případě postupu přes Ferencváros Budapešť zahrají ve 4. předkole Ligy mistrů s vítězem duelu mezi Young Boys Bern a Kluží, přes kterou přešli do skupiny předloni. Pokud Sparta ve 3. předkole vyřadí Monako, utká se v souboji o skupinu s lepším z dvojice Genk – Šachtar Doněck. Rozhodl o tom pondělní los ve švýcarském sídle UEFA v Nyonu.

Krpálkův tchán Kaderka: Že se Lukáš pral s Bartošem? Tomu jsme se hodně zasmáli

Z pozice nejvyšší s radostí i trochou nervů sledoval, jak na olympiádě v Tokiu válí české hráčky, které do domoviny vezou jednu zlatou a stříbrnou medaili. A z pozice tchána prezident českého tenisového svazu Ivo Kaderka pořádně trpěl a pak se ohromně radoval z toho, co předvedl na tatami v chrámu Budókan Lukáš Krpálek. „Přepsal dějiny světového juda,“ říká pro CNN Prima NEWS Kaderka.

Čínu poprvé od Wu-chanu drtí nová varianta koronaviru. Asijské země propadají panice

Čínu zasáhla epidemie, kterou státní média označila za „nejrozsáhlejší od Wu-chanu“. Země, která se pyšní nulovou tolerancí vůči COVID-19, zaznamenala od 20. července více než 200 nových případů spojených s epidemií ve městě Nanking. Tato epidemie začala, když pracovníci letiště, kteří čistili letadlo přilétající z Ruska, měli pozitivní test na koronavirus. Od té doby se vir rozšířil do pěti provincií a nejméně 13 měst včetně hlavního – Pekingu.

reklama

Domácí zpravodajství

Důvěra ve vládu i prezidenta roste. Největší podpoře se ale těší starostové

Důvěra Čechů v ústavní instituce se v červenci meziměsíčně zvýšila. Prezidentovi a vládě důvěřuje shodně 37 procent lidí, zatímco v červnu byla jejich důvěryhodnost o osm, respektive devět procentních bodů nižší. Před rokem ale prezidentovi věřilo 43 procent lidí a vládě 41 procent. Největší důvěru si dál udržují starostové a obecní zastupitelstva, jimž věří přibližně dvě třetiny veřejnosti. Vyplynulo to z červencového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

Cestování v době covidové: Vyplníte lejstra, jdete na test, ale nikoho to moc nezajímá

Poletíme? Nebo nepoletíme? A co všechno musíme splnit? Letošní dovolená byla pro všechny jiná než obvykle. Někdo raději kvůli covidu zůstal doma. Kdo se rozhodl vyrazit do ciziny, musel si ohlídat, aby splnil všechna nařízení. Pohlídat si, jak moc riziková je vybraná země, vyplnit lejstra, podstoupit test, stáhnout si aplikaci, stáhnout si QR kód. Jenže zajímá to vůbec někoho?

V armádě umíralo za socialismu i 200 vojáků ročně. V tanku, ale také vlastní rukou

Téměř každý, kdo sloužil v komunistické Československé lidové armádě, se nějakým způsobem dotkl smrti. Před listopadem 1989 umíralo 150 až 200 vojáků základní vojenské služby ročně, v šedesátých letech ještě více. Historikové tuhle temnou kapitolu armády teprve odkrývají. „Kamarád na letišti v Čáslavi si vzal život, protože ho nepustili za snoubenkou,“ vypráví Štefan Rejda, v armádě sloužil v letech 1976 a 1978. Další pamětníci vzpomínají na vojáky utopené v tancích nebo omylem zastřelené.

reklama