Můj přítel Macron i další generálové. Jakými známostmi se Pavel a Babiš chlubí?

Protože kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) rád hovoří o svých přátelských vztazích s politickými špičkami z ciziny, vyzval i svého soupeře v boji o Hrad Petra Pavla, aby ukázal, koho zná. Tuto rukavici generál ve výslužbě zvedl. S kým v minulosti obě osobnosti jednaly?

Snad každý Čech, který v posledních týdnech viděl některou z předvolebních debat či Babišových vystoupení, musel z úst předsedy ANO slyšet „můj přítel Emmanuel Macron“.

Francouzská hlava státu se s Babišem sešla v říjnu, když byl Macron v Praze na summitu evropských špiček, a to i přes to, že šéf ANO se akce neúčastnil, neboť již nebyl u moci. „Vždy jsme měli velmi přátelské vztahy a pro mě je ctí, že nám vydržely, i když už jsem v roli opozičního politika,“ uvedl Babiš. S Macronem se potkal v restauraci v centru města. A aby toho nebylo málo, Macron letos 10. ledna, tedy velmi krátce před prvním kolem českých prezidentských voleb, přijal Babiše v Elysejském paláci.

Macron ale není jediným evropským státníkem, s kterým se Babiš s oblibou spojuje. Jako o svém příteli hovoří rovněž o lucemburském předsedovi vlády Xavieru Bettelovi či také o kontroverzním tureckém prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi.

Ještě více však dává na odiv své přátelství s nestorem maďarské politiky Viktorem Orbánem. I s tím se sešel během pražského summitu evropských politických elit, maďarský premiér za Babišem přijel až do Průhonic, kde šéf ANO žije. Orbán jej navíc krátce před sněmovními volbami v roce 2021 doprovodil do Ústí nad Labem, kde měli společnou tiskovou konferenci. Právě v tomto kraji posléze Babiš kandidoval. Za zmínku také stojí, že když byl český expremiér nedávno zproštěn obžaloby v kauze Čapí hnízdo, tak mu Orbán gratuloval.

Babiš se rovněž často chlubil svým pozváním do Bílého domu, kde jej přijal dnes už bývalý americký prezident Donald Trump. Sluší se připomenout také dle slov Babiše přátelské jednání, které měl s dnes už bývalým vietnamským premiérem, nyní prezidentem, Nguyenem Xuanem Phucem. S tím v Praze dokonce řešil i přímou leteckou linku mezi Prahou a Hanojí. Ta však nedopadla.

Vzhledem k tomu, že Babiš má za sebou premiérský post, tak se během let v politice setkal s řadou různých státníků, se kterými jednal. Samozřejmostí bylo udržování vztahů v rámci Visegrádské čtyřky, tedy vyjma Orbána, i udržování vztahů třeba s polským premiérem Mateuszem Morawieckým či slovenskými ministerskými předsedy. Za dobu, kdy stál Babiš v čele české vlády, takto postupně jednal s Robertem Ficem, Peterem Pellegrinim, Igorem Matovičem a Eduardem Hegerem. Stejně tak jsou samozřejmostí například jednání s dlouholetou německou kancléřkou Angelou Merkelovou a dalšími politiky, ke kterým se Babiš coby sám předseda vlády mohl dostat.

Pavel představuje své kontakty

V rámci kampaně před druhým kolem prezidentských voleb, do níž postoupili právě Babiš společně s Petrem Pavlem, expremiér přímo v televizním vysílání vyzval svého soupeře, aby „ukázal fotku s nějakým prezidentem nebo nějakým světovým politikem“. Babiš se totiž snaží bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR a také exšéfa Vojenského výboru Severoatlantické aliance (NATO) vykreslit jako člověka, který s politikou a politiky nemá prakticky žádné zkušenosti.

Na tuto výtku Pavel reagoval sérií fotek s řadou osobností. Samozřejmostí je u něj generální tajemník NATO a bývalý ministerský předseda Norska Jens Stoltenberg, se kterým několik let pracoval v rámci aliance. Dále Pavel ukázal snímek s chorvatskou exprezidentkou Kolindou Grabarovou-Kitarovićovou, její dnes už rovněž bývalou kolegyní Daliou Gybauskaitéovou z Litvy, nebo také s bývalým prezidentem Slovinska Borutem Pahorem a někdejší gruzínskou hlavou státu Giorgiem Margvelašvilim.

Stejně jako Babiš má Pavel rovněž společnou fotografii s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem. Na fotografii sedí Pavel společně s ním a dalšími státníky, například s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem či šéfem Evropské rady Charlesem Michelem, přičemž si cosi zapisuje. Za tuto fotografii se mu Babiš v podstatě vysmál, když začal tvrdit, že „Pavel v NATO dělal jen zapisovatele“. Na to Pavel zareagoval videem, kterak mu při jeho konci v čele Vojenského výboru NATO tamní personál aplaudoval při jeho rozloučení a navíc ho Stoltenberg veřejně ocenil.

Samostatnou kategorií pak byla také fotografie z jednání s ruským náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem, dnes zároveň velitelem ruských vojsk na Ukrajině. „Fotkou s masovým vrahem bych se fakt nechlubil,“ kritizoval Babiš svého soupeře. Pavel kontroloval slovy, že k jednání s Gerasimovem měl mandát a hlavně s ním řešil deeskalaci možného konfliktu.

Pavel se během své kariéry rovněž setkal také s papežem Janem Pavlem II., v Bruselu jej v královském paláci přivítal belgický král Filip, v budapešťském prezidentském paláci pak maďarský prezident János Áder. K politickým osobnostem si Pavel může přidat i významné vojenské činovníky. Samozřejmostí je jeho nástupce v čele Vojenského výboru NATO, kterým byl britský maršál letectva Stuart Peach, dále třeba bývalý velitel amerických sil v Evropě Curtis Scaparrotti nelze opomenout bývalého generála a později ministra obrany USA Jamese Mattise.

Pavel těsně ovládl první kolo

První kolo prezidentských voleb v tuzemsku těsně vyhrál Petr Pavel s 35,40 procenta hlasů, Babiš získal 34,99 procenta. Oba kandidáty volily téměř dva miliony lidí, rozdíl mezi dvojicí činil necelých 25 tisíc voličských hlasů.

Druhé kolo, v němž se rozhodne o příštím českém prezidentovi, se uskuteční 27. a 28. ledna. Výsledky by měly být známy ještě v sobotu odpoledne.

Petr Pavel a Andrej Babiš se ještě ve středu 25. ledna utkají v superdebatě na CNN Prima NEWS. Jejich duel můžete sledovat na Primě a CNN Prima NEWS již od 20:15.

Tagy: