Mutace delta v Česku (zdroj: CNN Prima NEWS)
Covidová data nejsou ve Spojených státech v současnosti příliš příznivá. Za uplynulý týden pozorují ve čtyřiadvaceti státech nárůst počtu nových případů minimálně o deset procent. Experti v souvislosti s tím varují i před novou mutací delta, podle některých je to v podstatě „COVID-19 na steroidech“. Federální vláda proto současně tlačí, aby se více lidí nechalo naočkovat, píše CNN.
Rychlé šíření varianty delta jen zvyšuje napětí v zemi. Mutace, též známá jako indická, představovala v uplynulých dvou týdnech 51,7 procenta všech nových případů covidových infekcí v USA, odhadují tamní Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.
„O delta variantě bychom měli uvažovat jako o covidové verzi roku 2020 na steroidech. Je dvakrát tak infekční. Naštěstí oproti roku 2020 už máme prostředek, který variantu delta zastaví – nazývá se vakcína,“ uvedl CNN Andy Slavitt, bývalý vrchní poradce týmu prezidenta Joea Bidena pro covidové odpovědi.
Delta však není jedinou mutací, která USA trápí. „Co mě znepokojuje víc, jsou varianty, které teprve přijdou. Pokaždé, když se virus přenáší z jedné osoby na druhou, má šanci zmutovat. Je jen otázkou času kdy tu budeme mít variantu, proti které již vakcíny chránit nebudou,“ upozornila doktorka Megan Ranneyová.
Pfizer vyvíjí podpůrnou dávku vakcíny
Pro plně očkované lidi potom podle Slavitta mutace představuje jen velmi nízké riziko. „Je velmi nepravděpodobné, že budete nemocní,“ dodal. Experti zároveň uvedli, že získání kompletního souhlasu k používání vakcín od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv by mohl motivovat více lidí, aby se nechali naočkovat.
Současné vakcíny distribuované v USA jsou povoleny pouze pro nouzové použití. Úplné schválení očkovací látky Pfizer by potom mohlo přijít už tento měsíc, sdělil Slavitt. Společnost Pfizer ve čtvrtek uvedla, že pozoruje klesající imunitu vůči své vakcíně. Pokračuje proto ve vyvíjení posilovací dávky, která by měla lidi ochránit i před mutacemi.
„Na základě veškerých údajů, které mají k dispozici k dnešnímu dni, se společnosti Pfizer a BioNTech domnívají, že aby si udržela nejvyšší úroveň ochrany, může být třetí dávka prospěšná do šesti až 12 měsíců po dávce druhé,“ napsala společnost v prohlášení.
Ta rovněž doplnila, že podpůrné dávky vakcíny, na jejichž výrobě se podílí i BioNTech, produkují hladiny neutralizujících protilátek, které jsou pětkrát až desetkrát vyšší než ty, které jsou produkovány po dvou dávkách.
Současně vyvíjejí i novou formulaci této posilovací dávky, která může lidi důkladněji chránit před novými variantami. Podle mluvčího Pfizeru navíc společnost v srpnu plánuje podat žádost o povolení nouzového použití pro podpůrnou dávku vakcíny.
Stoupá počet hospitalizovaných
Ke čtvrtku USA evidovaly méně naočkovaných než polovinu veškeré své populace. Lidí s oběma dávkami vakcíny bylo 47,7 procent.
Kromě počtů nových případů také stoupají počty hospitalizovaných. Především v těch částech země, ve kterých je nízká proočkovanost, uvedla ve čtvrtek na jednání v Bílém domě ředitelka Centra pro kontrolu nemocí (CDC), doktorka Rochelle Walenskyová.
Jen za minulý týden přibylo ve 173 krajích v přepočtu na 100 000 obyvatel 100 případů. Ve více než 90 procentech těchto krajů byla proočkovanost nižší než 40 procent, sdělila Walenskyová.
„Mnoho z těchto krajů jsou také ty samé lokality, kde varianta delta představuje velkou většinu cirkulujícího viru. Nízká míra proočkovanosti spolu s vysokým nárůstem případů a laxní politikou, která před nákazou nechrání ty, kteří nejsou naočkovaní, bohužel rozhodně povede k dalšímu zbytečnému utrpení, hospitalizacím a potencionálním úmrtím,“ dodala.
Počty nově nakažených v poslední době stoupají po celých USA. Denně tam v týdnu do středy zaznamenávali i více než 15 060 případů. To je o 20,7 procent v průměru více než předešlý týden, uvádí data z výzkumného centra Johna Hopkinse.
Průměr je však stále hluboko pod tím z tohoto jara. Tehdy v průměru denně přibývalo 71 320 lidí. Vrchol epidemie potom v USA zaznamenali v týdnu končícím 8. ledna s denním nárůstem přes 251 000 nově nakažených.
USA mají nejvíce zemřelých na covid na světě
V současnosti je v tamních nemocnicích necelých 18 tisíc pacientů s covidem. To je o něco více než před dvěma týdny, kdy v nemocnicích leželo téměř 16 800 lidí. Během vrcholu pandemie však hospitalizaci potřebovalo přes 136 tisíc lidí, a to 5. ledna, uvádí tamní ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb.
Doposud se příliv nyní nových infekcí neprojevil v prudkém nárůstu hospitalizací nebo úmrtí, úředníci však varují, že tyto následky mají tendenci pár týdnů za nákazou zaostávat.
Pouhé tři země tvoří více než třetinu úmrtí po celém světě. USA, které mají nejvyšší počet úmrtí, 606 tisíc, tvoří 15 procent celosvětového úhrnu, následují Brazílie a Indie.