CNN: Masivní útok proti povstalcům v Jemenu. Americký ministr obrany řídí akci z nemocnice

Američané s Brity zahájili útok proti jemenským povstalcům. (11. 1. 2024)

Údery proti povstalcům v Jemenu

Americký ministr obrany Lloyd Austin nařídil a sledoval údery na jemenské povstalce z nemocnice, uvedl vysoce postavený zdroj z Pentagonu pro televizní stanici CNN. Masivní útok ze strany Spojených států a Velké Británie má za cíl zničit hútíjské vojenské kapacity, především odpalovací platformy pro rakety a drony, které ohrožovaly nákladní lodě v Rudém moři. Američané i Britové měli podle zdroje CNN vést palbu jak z letadel, tak z válečných plavidel a ponorek. „A nemusí jít o poslední slovo,“ uvedl zdroj.

Šéf americké obrany Austin leží v nemocnici od 1. ledna poté, co se u něj na konci prosince objevily komplikace po operaci rakoviny prostaty. Podle nejmenovaného vysoce postaveného pracovníka Pentagonu byl proto celý úder proti povstalcům řízen z nemocničního lůžka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zemřel „Putinův gerontolog“. Prezidentovi chtěl prodloužit život, sliboval aspoň 100 let

„Mezi úterkem a čtvrtečním večerem Austin hovořil s prezidentem Joem Bidenem, představiteli generálního štábu a dalšími bezpečnostními složkami. Projednali veškeré možnosti a způsob provedení poté, co jim prezident dal zelenou,“ citovala svůj zdroj televizní stanice CNN.

Bez Patriotů jsme nahraní. Přijde brutální sprcha raket, děsí se Ukrajinci i čeští bojovníci

Zatímco se americká politická scéna zmítá v křečích, Ukrajinci nervózně vyhlížejí západní zásilky střeliva, kterých se ale možná vůbec nedočkají. Dochází jim totiž munice do zcela zásadní zbraně, jež chrání nebe nad jejich hlavami – do protivzdušného systému Patriot. Americký komplex si doposud dokázal poradit i s nejrychlejšími ruskými raketami, bez něj jsou obránci v ohrožení. „Pokud nebudeme mít bezpečno nad hlavami, tak válku nevyhrajeme, ale prohrajeme. Tak jednoduché to je,“ řekli ukrajinští vojáci redakci CNN Prima NEWS. Stejného názoru jsou i Češi, kteří bojují na frontě nebo pomáhají s humanitárními zásilkami

Noční údery na hútijské vojenské cíle navíc „nemusí být tím posledním slovem“. Proti povstalcům, kteří se opírají o podporu Íránu, můžou západní mocnosti provést další kroky, pokud jemenští rebelové neustanou s útoky. Není jasné, zda jemenští rebelové podnikli odvetnou palbu.

Podle zdroje CNN byly cílem americko-britských úderů především vojenské kapacity Hútíů, jako jsou muniční sklady či odpalovací platformy pro rakety a sebevražedné drony. Nejmenovaný pracovník Pentagonu odmítl, že by zasáhli civilní oblasti. „Nemůžu uvést přesné procento zničených hútijských prostředků, jde ale o významnou porci. K jejich likvidaci byla použita přesná naváděná munice. Šli jsme po velmi konkrétních místech,“ řekl.

Británie a Spojené státy v posledních dnech opakovaně varovaly, že letecké údery na pozice Hútíů se blíží. Britský ministr obrany Grant Shapps ve středu po sestřelení 21 dronů a střel vyslaných z Jemenu prohlásil, že tyto nezákonné útoky jsou zcela nepřijatelné, a pokud budou pokračovat, povstalci ponesou následky. Dodal, že za útoky nepochybně stojí Írán, který jim dodává nejen zbraně, ale také zpravodajské informace.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: CNN exkluzivně v tunelu Hamásu. Dvacet metrů pod zemí je i splachovací záchod, popsal reportér

Tagy: