Nahoru vzali jednu ženu, mučili ji a znásilňovali. Reportáž z osvobozené obce u Charkova

Reportáž z Malé Roganě

Darja Stomatová z Malé Roganě

Obyvatelé obce Malá Rogaň u Charkova žijí ve strachu, že se ji ruská armáda opět pokusí dobýt. Během měsíce, který strávili v okupaci, mělo v obci docházet ke krádežím i znásilňování. Reportérka Darja Stomatová a kameraman Ján Schürger natáčeli s vojákem 92. brigády, který se účastnil osvobození obce.

„Už když přijíždíme do obce Malá Rogaň, vidíme zničené domy a zanechanou vojenskou techniku,“ popisuje Stomatová. Štáb CNN Prima NEWS po obci provází voják Dmitrij, který se na místo bitvy vrací poprvé.

„26. března jsme na ně ve dvou jednotkách vyrazili z tamté obce u trasy, kde stříleli do civilistů. Oni si nás ani nevšimli,“ ukazuje voják 92. brigády a vede reportérku s kameramanem k budově, kde měli Rusové své velení.

Po schodech schází trojice do temného krytu. Těla ruských vojáků sice Ukrajinci vyklidili, ale stále je v něm cítit zatuchlina. „V krytu jsme našli i návody na použití radiostanice,“ říká Stomatová. „Podle slov zajatců je sem posílali na ošetření. Jenom jim to zavázali a poslali do boje. Jeden zajatec měl takhle ještě šrapnel v noze,“ doplňuje Dmitrij.

Přímo na velicí štáb dopadla raketa Smerč. Vojáci mluví o tom, že podle trajektorie letu to mohli být sami Rusové. „Nedaleko od Malé Roganě měli Rusové své pozorovací stanoviště. Teď už je tu jenom pohřebiště nejenom lidí, ale také vojenské techniky,“ uvádí reportérka.

Nejstaršímu vojákovi bylo 22 let

„Vzali jsme do zajetí šest vojáků. Nejmladší z nich byl ročník 2003. Nejstaršímu bylo 22 let. Říkali, že tři dny byli bez vody a jídla,“ říká voják 92. brigády. Tank, k němuž štáb zavedl, podle ukrajinské armády dokazuje, že Rusové stavěli svou techniku mezi obytné domy.

„Schovávali jsme se v krytu. Můj vnouček mi říkal: ,Babi, já se tak bojím‘,“ svěřuje se Ludmila, obyvatelka Malé Roganě. „Ve škole zničili okna. A tam nahoru vzali jednu ženu. Mučili ji. Znásilňovali ji,“ dodává Valentina.

Okupace Malé Roganě trvala kolem měsíce. Zásoby tak ruské jednotky hledaly i na nedaleké farmě. „První dny jsme všichni byli v šoku. Nebyl chleba. Všechny obchody byly zavřené, do města jsme nemohli odjet,“ popisuje místní farmářka Ludmila.

I když fronta je od Malé Roganě jenom 10 kilometrů daleko, místní doufají, že se sem ruské jednotky už nikdy nevrátí. Ukrajincům hraje do karet i déšť. Ten proměnil půdu v bahno, takže se Rusové nemůžou s těžkou vojenskou technikou dostat dál.

Tagy: