reklama

Nečas: Šlachta chtěl funkci policejního prezidenta a přátelil se s drogovými bossy

Bývalý český politik a předseda vlády Petr Nečas tvrdí, že si u něj chtěl Robert Šlachta, bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), zajistit funkci policejního prezidenta. Když Nečas žádost ignoroval, začal ho Šlachta prý „namáčet“ do korupčních kauz. Bývalý premiér, který se stáhl z politického světa kvůli takzvané kauze Nagyová, to uvedl v rozhovoru pro web Česká justice. Sám Šlachta v reakci pro CNN Prima NEWS uvedl, že co expremiér uvádí, je plné nesmyslů a „snad ani nemá cenu komentovat“.

reklama

Nečas v rozhovoru tvrdil, že si s ním Šlachta na podzim roku 2010 domluvil schůzku v jedné pražské kavárně. Na místě byl údajně přítomen také bývalý ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Libor Vrba. „A tam si Šlachta řekl o pozici policejního prezidenta,“ uvedl Nečas pro portál Česká justice. „Takhle natvrdo. Že to má domluvené, má podporu tehdejšího nepsaného šéfa Věcí veřejných Víta Bárty a tím pádem má automaticky podporu Radka Johna, jako by to s úsměvem konstatovali všichni, kterými se oháněl,“ dodal bývalý premiér.

Sám Šlachta to v reakci pro CNN Prima NEWS rezolutně odmítl. „Rozhovor je plný nesmyslů a snad ani nemá cenu to komentovat,“ řekl. Šlachta se vymezil i vůči autorovi rozhovoru Janu Hrbáčkovi. „V posledních dvou a půl letech letech tento novinář napsal 260 článků a 65 negativních jen o mně,“ uvedl například.

K tématu

Nečas v rozhovoru také uvedl, že byl údajně Šlachtovou žádostí „pobaven“. „Můj základní dojem z Roberta Šlachty byl, že jeho personální strop je možná tak vedoucí obvodního oddělení v Pohořelicích, odkud pochází. Dodnes jsem nepochopil, jak někdo s jeho podměrečným vzděláním a ne zrovna briskní inteligencí to mohl dotáhnout až na policejního plukovníka,“ sdělil Nečas.

Šlachta si posléze údajně vybudoval vůči bývalému premiérovi „averzi“ a se svými přáteli se snažil Nečase a jeho okolí zavléci do korupční kauzy nákupu obrněných transportérů Pandur.

„Pak už ke mně putovaly jen signály, že je od něj zájem na mě takzvaně pracovat. První vlna byly informace, že je snaha mě propojit s ministrem obrany Martinem Bartákem a jeho kauzou, do které byl uměle vtažen nákup armádních tatrovek,“ sdělil bývalý premiér, podle kterého se Šlachta snažil do případu vtáhnout také současnou Nečasovu manželku Janu.

I toto tvrzení Šlachta odmítl. „Všichni znají spis Nagygate. O panu premiérovi nebylo ve spisu ani slovo. Spis byl o paní Nagyové a o lidech okolo ní. Pan premiér nebyl ve zpracování ÚOOZ, nedělala se u něj žádná prohlídka, vůbec nic,“ reagoval bývalý šéf ÚOOZ. Další reakci přidal na svém Facebooku.

Mnou posedlý novinář, kterého vyšetřoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), se sešel s expremiérem,...

Posted by Robert Šlachta on Wednesday, June 3, 2020

Kauza Nagyová

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v roce 2013 provedl razie mířené proti politikům a úředníkům obviněným z korupce. Jednou ze zadržených byla právě Jana Nagyová (dnes Nečasová), která tehdy šéfovala Sekci kabinetu předsedy vlády. Celá kauza posléze vedla k pádu Nečasovy vlády.

K tématu

Nečas v rozhovorou pro Českou justici řekl, že jak jeho, tak jeho tehdejší milenku Janu odposlouchávali lidé kolem Šlachty ještě před tím, než bylo vyšetřování výše zmíněné kauzy povoleno soudem. „Plyneme rokem 2012, kdy jsem měl informace, že jsme odposloucháváni. To bylo navíc ještě před 5. zářím 2012, kdy bylo vydáno oficiální povolení k odposlechu,“ tvrdil Nečas.

Robert Šlachta nedávno vydal knihu s názvem Třicet let pod přísahou, napsal ji spolu s novinářem a spisovatelem Josefem Klímou. Velká část knihy se věnuje právě případu Nečasovy manželky Jany.

Šlachta údajně kooperoval s mafiány

Bývalý předseda vlády také tvrdí, že se v době, kdy Šlachta pracoval v Brně v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, s mafiánskými bossy „žil v symbiotickém vztahu“. Nečas údajně slyšel o „jeho symbiotickém vztahu s jedním albánským klanem obchodujícím s drogami, které šly z Afghánistánu přes Kosovo,“ uvedl pro Českou justici.

„S tím, že tento klan mu (Šlachtovi, pozn.) poskytoval informace k likvidaci konkurenčních pašeráckých klanů a tomuto klanu se dostávalo ochrany, tudíž nebyl postihován. Takže Robert Šlachta vykazoval výsledky, velké množství kontaktů s informátory, množství pochytaných drogových dealerů. Ale já jsem dostal i konkrétní informace o tom, že ve skutečnosti byl ten efekt asi takový, jako když potlačíte kartel z Medellinu, tak na jeho místo nastoupí kartel z Cali. Protože poptávka po drogách zůstane stejná,“ doplnil Nečas.

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama