Ostatní žáci si na návrat do škol ještě počkají (zdroj: CNN Prima NEWS)
V pondělí se po dlouhé pauze vrátila polovina žáků prvního stupně do škol. Všechny děti musely před vstupem do školy povinně absolvovat antigenní nebo PCR test – podle toho, jaké škola má. Testovat se budou dvakrát týdně. Některé žáky ale rodiče do školy nepustili, protože se jim nezamlouvá podmínka testování či nošení roušek. Jak pondělní návrat do lavic probíhal? A na co si mají dát pozor rodiče, jejichž děti čeká návrat až příští týden?
Některé děti se návratu do škol nemohly dočkat. Například desetileté Alexandře z Krupky na Teplicku, která navštěvuje čtvrtou třídu základní školy na Metelkově náměstí v Teplicích, testování nedělalo žádný problém. Ve škole musela být o 30 minut dříve a testování probíhalo v tělocvičně.
Reportér CNN Prima NEWS, který se návratu do školy malé Alexandry účastnil, v reportáži popsal, že pedagogové dohlíželi na to, aby se před tělocvičnou děti neshlukovaly a dodržovaly rozestupy. Jak děti, tak rodiče, kteří na test mohli své potomky doprovodit, museli mít zakryté dýchací cesty.
Výtěr z nosu si malá Saša provedla sama. Tyčinku podala asistentovi, který ji vložil do zkumavky s roztokem, poté vzorek nalil na papírek zalitý v plastovém pouzdře. Maminka žákyně poté odešla před tělocvičnu, kde počkala 15 minut, zda ji zazvoní telefon s tím, že je dítě pozitivní. Potom by žákyně musela absolvovat PCR test. Telefon ale nezazvonil, a tak maminka mohla odjet a malá Alexandra se po dlouhé době zúčastnila výuky ve škole se svými spolužáky.
Některým rodičům vadí testování i roušky
Ne na všech školách probíhal návrat do lavic tak jednoduše. Část dětí v pondělí do školy či mateřské školky nezamířilo kvůli nesouhlasu rodičů s povinnými opatřeními. Vadilo jim povinné testování či nošení roušek ve škole. Iniciativ sdružujících rodiče, kteří se staví proti vládním nařízením, existuje hned několik. Mezi nimi je například skupina Nesahejtenamnadeti.cz.
Jak redakci vypověděla jedna z maminek, děti se často bojí testování. „Byl na PCR testu, brečel mi tam a úplně se klepal,“ popsala redakci matka pětiletého chlapce Markéta Hanzlíková. Někteří rodiče navíc testům nevěří.
Nařízení se rozhodl nerespektovat například Ředitel semilské základní a střední waldorfské školy Ivan Semecký, informovaly Hospodářské noviny. Když tam rodiče v pondělí předali učitelům prohlášení, že nesouhlasí s testováním svých dětí, žáci test podstupovat nemuseli. Přesto se ale mohli účastnit prezenční výuky. V semilské škole ve třídách navíc mohli odložit roušky. Na chodbách a jiných společných místech si je nasadit museli.
„Nesu výslovný zákaz, protože nesouhlasím, aby bylo dětem ubližováno. Jsem vděčná, že se takhle škola rozhodla. Myslím, že testy byly vyvinuté k úplně něčemu jinému, takže jejich vypovídací hodnota je nulová. Testy jsou úplně na nic,“ okomentovala CNN Prima NEWS jedna z matek. Některým rodičům se ale toto rozhodnutí úplně nezamlouvalo. „Chápu, že někteří rodiče mají strach, ale nejsem z toho úplně nadšený. Mělo by to platit pro všechny,“ uvedl další z rodičů.
Podle starostky Semil Leny Mlejnkové za nerespektování nařízení nese zodpovědnost ředitel školy, který se ke svému rozhodnutí ale nechtěl vyjadřovat. Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že pokud se ředitel školy neřídí nařízeními, hrozí mu odvolání. Starostka Semil dodala, že hodlá komunikovat jak s ředitelem, tak i s krajskou hygienickou stanicí.
Na co si dát pozor?
I když testování pro děti není zrovna příjemné, testy se na většině škol dělají pouze z okraje nosu. Podle Černého jim tak nehrozí žádné zranění. Děti si ovšem test nemusí udělat vždy dobře. Odborníci navíc spekulují, zda jsou testy, které byly dodány do škol, opravdu kvalitní. Podle některých by bylo ideální testovat žáky PCR testy ze slin, které jsou ale drahé.
Reportér CNN Prima NEWS zhodnotil, že návrat dětí do škol je možný. V teplické škole podle něj bylo vše perfektně zorganizované a nesetkal se s žádným zádrhelem, k čemuž ale svou ukázněností přispěli děti i jejich rodiče. Otázkou ale zůstává, nakolik se testování zkomplikuje, až se do lavic budou vracet i třídy z druhého stupně, pokud tedy na tuto eventualitu ještě v letošním školním roce dojde.
Nejčastější otázky k návratu dětí do škol
Druhá polovina žáků se ale do lavic vrátí až příští týden, tedy v pondělí 19. dubna. Na co se rodiče mají připravit, pokud jejich dítě bude pozitivní? A v jakém případě musí do karantény celá třída? Sepsali jsme přehledně vaše nejčastější otázky a přinášíme na ně odpovědi.
Kdy jdou děti do školy?
První část se vrátila 12. dubna, druhou část návrat čeká 19. dubna. Jak budou děti rotovat, si určila každá škola individuálně.
Jaké děti se vrátily do škol?
Pouze žáci prvního stupně, tedy 1. až 5. třída.
Kdy může dítě do školy?
Pouze za splnění několika podmínek.
- Musí mít roušku – stačí bavlněná
- Musí se nechat otestovat
Čím se testují?
Většina škol dostala od státu sady neinvazivních antigenních testů, které se odebírají ze špičky nosu. Dítě se tak nemusí šťourat špachtličkou hluboko v nose. Jsou ale i školy, které se rozhodly testovat PCR testy ze slin, které jsou podle odborníků mnohem spolehlivější.
Antigenní testy do škol jsou od čínských výrobců Lepu Medical a Singclean.
Jak často bude testování probíhat?
Pokud se bude testovat antigenními testy, tak dvakrát týdně – vždy v pondělí a poté ve středu nebo ve čtvrtek. Opět záleží na škole. PCR testy se pak musí provádět pouze jednou týdně, a to v pondělí nebo v pátek.
Kde se testuje?
Testování probíhá ještě před výukou a vždy ve školách, které musí připravit speciální prostor venku nebo uvnitř. Může to být například tělocvična. Pro každého testovaného musí být ale zajištěna židle a stůl a zároveň musí být mezi dětmi rozestup minimálně 1,5 metru. Pozitivní dítě bude umístěno do tzv. čekárny a bude izolováno od ostatních.
Proč se nemohou děti testovat doma?
Školství se bojí toho, že by test v domácích podmínkách nebyl proveden správně. S dítětem může být při testování ve škole přítomen rodič.
Mohou si přinést vlastní test?
Ano, pokud je ze seznamu, které schválilo ministerstvo zdravotnictví. Ale pozor, škola nemá povinnost test využít a v takovém případě si musí dítě udělat test, který mu dá škola.
Co když bude dítě pozitivní v pondělí?
Pozitivně testovaný žák jde domů, zbytek třídy pokračuje v prezenční výuce. Dítě jde na potvrzovací PCR test a pokud je pozitivní, jde do karantény a třída se normálně učí dál. Pokud bude negativní, vrací se do výuky.
Co když bude pozitivní ve středu/čtvrtek?
V takovém případě jde domů celá třída a čeká se na potvrzující PCR test pozitivně testovaného žáka. Pokud je žák pozitivní i na PCR, do karantény jde tentokrát celá třída, pokud je negativní, vrací se do školy celá třída.
📌 Veškeré informace a odpovědi na nejčastější dotazy ohledně testování na školách najdete na webu: https://t.co/i3c1YUOvCm pic.twitter.com/jxbWHlQdTn
— MŠMT (@msmtcr) April 9, 2021
Musí se testovat i učitelé?
Ano, ale jen ti, kteří nejsou očkovaní. Testům se vyhnou pedagogové či zaměstnanci školy, od jejichž druhé dávky vakcíny uplynulo více než 14 dní.
Otestovat své dítě nenechám. Pustí ho do školy?
Ne. Dítě musí být ze zákona otestované, pokud není, do školy nesmí. Zůstává na distanční výuce a škola nemá povinnost ho učit na dálku, ale hodiny jsou brány jako omluvené.
Moje dítě už covid mělo, musí se testovat?
Nemusí, pokud doloží potvrzení, že neuplynulo více než 90 dní od provedení PCR testu, který ukázal pozitivitu.
Funguje družina a jídelna?
Ano. U družin musí být zachována homogenita skupin. Jídelny budou jídlo vydávat, děti si ale například nebudou moct brát samy příbory. Opět musí být zajištěna homogenita skupin a pravidelné dezinfekce.