Evropská unie nám přikazuje jíst cvrčky. To je příklad jedné z nespočetných dezinformací, které v roce 2023 zaplavily e-maily a sociální sítě. Podle Českých elfů, kteří se mapování lživých zpráv dlouhodobě věnují, vyplývá, že se tuzemští dezinformátoři zaměřují hlavně na několik témat. Redakce CNN Prima NEWS v tomto článku připomene největší dezinformace uplynulého roku.
Dezinformace šířené v Česku nejčastěji podporují Rusko, Vladimira Putina, Čínu a před prezidentskými volbami také Andreje Babiše (ANO) či Jaroslava Baštu (SPD). Ve svých útocích se nejčastěji soustředí na NATO, Evropskou unii, Ukrajinu, Volodymyra Zelenského, Petra Pavla a českou vládu. Vyplývá to z měsíčních reportů monitoringu tuzemské dezinformační scény Českých elfů.
ČTĚTE TAKÉ: V EU nezavádíme cenzuru. Většinu svého času obhajuji práva blbců mít názor, říká Jourová
„Jednotící linkou dezinformačních webů se stal narativ o tzv. ukrajinizaci českého státu upozorňující na to, že pozornost vlády je údajně zaměřena pouze na pomoc uprchlíkům a český občan je opomíjen,“ napsala ve své výroční zprávě za uplynulý rok Bezpečnostní informační služba. Podle ní dezinformátoři hojně podporovali Rusko a válku na Ukrajině se snažili propojit se sociálně citlivými tématy, jako je nárůst cen energií a potravin či finanční podpora pro uprchlíky. Tuto tendenci lze pozorovat na konkrétních příkladech, které CNN Prima NEWS připomíná v tomto článku.
Údajná smrt Petra Pavla
Dezinformace zasáhly do předvolební kampaně prezidentských voleb. Jedna z nich uváděla, že kandidát Petr Pavel zemřel. Zpráva se šířila prostřednictvím řetězových e-mailů a na internetu. Obsahovala falešnou citaci tehdejší Pavlovy mluvčí Evy Hromádkové, podle které kandidát zemřel v noci na 26. ledna „pravděpodobně na selhání srdce“. Pavel dokonce musel svolat tiskovou konferenci, na níž oznámil, že žije.
ODMÍTNĚME ŠPINAVOSTI VE VOLBÁCH!
— Petr Pavel (@prezidentpavel) January 26, 2023
Ano, žiju. Nikdy jsem nemyslel, že to budu muset napsat na sítě. Někdo rozesílá jménem mé mluvčí falešnou kopii mého webu se zprávou o mé smrti. Antikampaň dosáhla nového dna, pojďme tomu říct rázné ne ve volbách! Sdílejte, pravda znovu zvítězí. pic.twitter.com/yAnFUKSKH1
„Chtěl bych vzkázat lidem, aby se nenechali odradit jakýmikoliv poplašnými zprávami a šli k volbám,“ řekl tehdy prezident. Za „hnus“ tuto lživou zprávu označil i jeho soupeř ve druhém kole voleb Andrej Babiš (ANO). Původem zprávy se zabývali také policisté. Vyšetřování ale v červnu uzavřeli s tím, že stopy e-mailu vedou do Ruska.
Cvrččí diktát z Bruselu
Debata okolo cvrčků v jídle začala zkraje roku 2023 poté, co Evropská unie schválila užívání cvrčků domácích a larev potemníka stájového v potravinách. Součástí opatření byla povinnost všechny produkty s hmyzími surovinami řádně označit. „Tuto informaci řada dezinformačních zdrojů překroutila a začala ji podávat tak, že je využívání hmyzu v potravinách snad povinnost. Jde ale pouze o možnost,“ uvedl Radek Hušek, spoluzakladatel české startupové společnosti Sens Food.
Smažení cvrčci? Ne, radši krevety nebo stejk, brojí SPD proti hmyzu. Hysterie, vzkazuje koalice
Debata nad pojídáním hmyzu pokračuje. Zatímco hnutí ANO a SPD brojí proti cvrčkům v jídle a volají po vzdoru proti „zeleným džihádistům z Bruselu“, zástupci vládní pětikoalice kroutí hlavou. Předseda zemědělského výboru Michal Kučera z TOP 09 uvedl, že lidé, kteří šíří nepravdy v souvislosti s konzumací hmyzu, ještě nedávno „doporučovali kloktat savo“. Europoslanec Tomáš Zdechovský podotkl, že hmyz je mnohdy zdravější než potraviny, které „vyšly z koncernu expremiéra Andreje Babiše (ANO)“. Zákonodárce SPD Jiří Kobza konstatoval, že „při konzumaci bezobratlých“ dává přednost krevetám. Jak se k tématu staví další poslanci a europoslanci?
Překroucená zpráva se začala šířit řetězovými e-maily i přes sociální sítě. Na Facebooku a Telegramu například funguje skupina „Cvrčky nežeru“. Rozhodnutí EU si ale po svém vykládali také někteří politici. O „povinné konzumaci hmyzu“ psal například europoslanec Ivan David (SPD). „Maso byste chtěli, Evropané? Ale pěkně s přimíchaným hmyzem!“ uvedl politik. Produkce jídla z hmyzu podle Huška přitom neznamená, že má nahradit klasické maso. „Je to stejné, jako byste stigmatizovali vegany a vegetariány. Je zkrátka spousta lidí, kteří z etických či zdravotních důvodů nechtějí nebo nemůžou jíst maso. A právě cvrčci jsou ideální alternativou,“ dodal.
Kromě Davida se tématu chytil také předseda hnutí ANO Andrej Babiš. „Tady se mluví, že za dvacet let nebudou normální potraviny. Nebude skot a budeme jíst larvy,“ uvedl expremiér v pořadu K věci ve vysílání CNN Prima NEWS.
SMS o mobilizaci
Jiná vlivná dezinformace opět souvisela s prezidentskými volbami a opět cílila na Petra Pavla. „Dobrý den, tady generál Pavel. Touto zprávou bych Vám chtěl poděkovat za hlas ve volební kampani na prezidenta. Poprosím Vás, abyste se dostavil na nejbližší pobočku AČR, kde budete vybaven potřebnou zbrojí pro mobilizaci na Ukrajině,“ psalo se ve falešné SMS zprávě, kterou měli dostávat lidé.
Vůbec mě nepřekvapuje, že lež, kterou si Babiš dal na billboardy, následně někdo rozesílá lidem přes SMS a maily. Toto je svět Babiše, za nímž se seřadily proruské a konspirační síly. Je to svět, který nechci – a proti němu nabízím slušnost, důstojnost a respekt k pravidlům. pic.twitter.com/QniUbKfmP7
— Petr Pavel (@prezidentpavel) January 18, 2023
Pavla prý tehdy nepřekvapilo, že někdo lidem přes SMS rozesílal lež související s válkou. Připomněl text na billboardech svého protikandidáta Andreje Babiše, na nichž byl nápis: „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják.“
„Toto je svět Babiše, za nímž se seřadily proruské a konspirační síly. Je to svět, který nechci – a proti němu nabízím slušnost, důstojnost a respekt k pravidlům,“ napsal Pavel na sociálních sítích. Také těmito zprávami se zabývala policie.
Česká republika? Neexistuje
Česká republika neexistuje. Je to jen firma a Československo nezaniklo. To začali tvrdit přední čeští konspirátoři v létě 2023. „Nechceme mít s korporací ČR nic společného, nepotřebujeme se dožadovat nějakého slyšení u těch kok*** v chráněné dílně s názvem Parlament,“ křičí na jednom z videí Pavel Zítko.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Česká republika neexistuje. Dezinformátoři mají nové téma, stát hrozí pokutami
Lidé, kteří dezinformaci uvěřili, se kvůli tomu dostávali do problémů se složkami státu. „Nebudu s vámi vést debatu, vždyť jste jak z jiné planety, pane. Co to na nás zkoušíte? Mám takový pocit, že u vás provedeme dechovou zkoušku,“ diskutuje se Zítkem policista na jednom z videí.
Ti, kteří konspirační teorii podlehli, hromadně ničili své osobní doklady. Na internetu lidé nabízeli falešné československé doklady, aniž by upozornili, že se jedná jen o sběratelské předměty, čímž se mohli dopustit přestupku.
„Závadné“ ukrajinské obilí
Jedním z hlavních propagandistických témat namířených proti Ukrajině bylo na jaře roku 2023 údajně závadné obilí. Vyplývá to ze zprávy Českých elfů, kteří se mapování dezinformační scény v Česku dlouhodobě věnují. Podle analýzy skupiny se dezinformace o zemědělské produkci z Ukrajiny šířily stejnou měrou jako témata namířená proti podpoře Ukrajiny a dodávkám zbraní.
Komu věřit ve válce? Informace v zájmu propagandy zkreslují jak Rusové, tak Ukrajinci
Zatímco na východě Ukrajiny probíhá souboj tanků a děl, Kyjev vede s Moskvou ještě docela jinou válku – válku propagand. Obě strany zkreslují informace ve svůj prospěch, aby si naklonily mínění veřejnosti, a přitom se dopouštějí lží.
Ukrajinské obilí bylo často spojováno například s využíváním nepovolených pesticidů a dalších látek poté, co slovenská potravinářská inspekce odhalila zbytky v EU zakázané látky v jedné z dodávek z Ruskem napadené země. Tématu se chytil například europoslanec Ivan David (SPD), který v dubnu na svůj facebookový profil napsal, že „Evropská komise chce prodloužit neomezený dovoz jedovatého obilí z Ukrajiny“.
Nález nadlimitního množství nepovolené látky neznamená, že zemědělský produkt je jedovatý, upozornil pro ČTK Děkan Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity Josef Soukup. Podle něj jde o nesplnění hygienických, nikoli toxikologických podmínek. Státní zemědělská a potravinářská inspekce navíc v Česku v obilí pocházejícím z Ukrajiny nenašla žádné problematické vzorky.
Pozor na „jedovaté žáby“
A u potravin ještě zůstaneme. Sociální sítě a řetězové e-maily v roce 2023 zaplavila také dezinformace týkající se výrobků s obrázkem žáby na obalu. Ten však představuje logo organizace Rainforest Alliance a označují se jím potraviny, které byly vyrobeny s ohledem na udržitelnost, ochranu přírody a lidských práv.
ČTĚTE TAKÉ: Dodržujte kodex proti dezinformacím, zdůraznil Twitteru eurokomisař. Reakcí byl emotikon výkalu
Podle konspirátorů je to však jinak a potraviny s logem žáby mají pro lidi představovat smrtelné nebezpečí. Konkrétně se v nich podle nejrůznějších šiřitelů dezinformace údajně nacházejí rozemleté kusy jedovatých žab, škodlivé pesticidy, těžké kovy a mají být též radioaktivní. A důvod? Prostřednictvím těchto údajně závadných potravin se miliardář Bill Gates snaží snížit populaci lidstva. Jak ale například ověřil novinář Jan Tuna společně s odborníky, výrobky jsou zcela nezávadné.
Ukrajinci a tuberkulóza
Před šířením tuberkulózy na Olomoucku varovala další dezinformace. Vysoce infekční onemocnění měli podle falešné zprávy přenášet ukrajinští vojáci cvičící ve vojenském prostoru Libavá a olomoucká Krajská hygienická stanice (KHS) údajně posílala lidem pozvánky na mimořádné vyšetření. „KHS tímto upozorňuje všechny osoby, že se jedná o podvodné oznámení šířené formou e-mailů a následně sociálních sítí a informace v něm uvedené nejsou poskytnuty ze strany KHS. Žádáme všechny osoby, které obdrží tato falešná oznámení, aby je dále nešířily a nereagovaly na ně,“ informovali olomoučtí hygienici na svém webu.
Internet se mění. Poznat lež bude náročnější, zvlášť pro „naivní důvěřivce“, varují experti
Technologie postupuje dopředu příliš rychle a lidé jejímu tempu nestačí. S příchodem lepší umělé inteligence (AI) a kvalitních generátorů textu či obrazu hrozí, že se uživatelé internetu čím dál jednodušeji stanou oběťmi dezinformační scény. Obavy neplynou jen z šíření falešných zpráv, ale také z podvodů v e-mailech či na sociálních sítích. „Rozpoznat, co je pravda, co dezinformace a co lež, bude čím dál náročnější,“ uvedli IT experti oslovení redakci CNN Prima NEWS.
Dezinformaci na svém facebookovém účtu sdílela například senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. Příspěvek po několika hodinách smazala a omluvila se. „Dostala jsem zprávu z důvěryhodné adresy, které jsem věřila. Teď už vím, že to mohlo být záměrně, s cílem mne poškodit. Příště budu muset volat přímo hygienu – zkušenost,“ napsala zákonodárkyně. Její jednání zkritizoval i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
„V souvislosti se zveřejněním nepravdivé informace o šíření tuberkulózy na Olomoucku jsme ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu šíření poplašné zprávy, za který pachateli hrozí až tříletý trest odnětí svobody,“ napsali na sociální síť X policisté. Vyšetřování však v květnu odložili, neboť se jim nepodařilo vypátrat pachatele, jak uvedl pro ČTK krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Stopy měly údajně vést do zahraničí.