Videohovor s čínským prezidentem bych odmítla, prohlásila ve středu v superdebatě televize CNN Prima NEWS bývalá rektorka Danuše Nerudová. Generál ve výslužbě Petr Pavel zdůraznil, že on by nejdřív zjistil, o co jde, a zmínil témata, která by za rozhovor stála. Kandidáti mluvili i o dalších postojích týkajících se zahraniční politiky.
„Považuji Čínu za obrovskou bezpečnostní hrozbu. Agenda postoje Evropy vůči Číně je jedna z nejzásadnějších, kterou bude mít na stole nový prezident. Měli bychom být obezřetní, definovat limity vztahu s Čínou. Přála bych si, aby se vrátila do vztahu lidskoprávní síla a abychom Čínu vnímali jako riziko a omezili export některých technologií do ní,“ komentovala svůj postoj k Číně Nerudová. Zdůraznila, že videohovor s čínským prezidentem by odmítla.
Ekonomka zároveň uvedla, že by neměla problém jednat s Tchaj-wanem nebo pozvat na návštěvu dalajlámu. „Měli bychom se vrátit tam, kde byl Václav Havel. Jsem přesvědčena, že Havel by s čínským prezidentem za této situace nejednal,“ snažila se připodobnit k bývalému prezidentovi.
Evropské volby
Ke stejné otázce se vyjádřil i Pavel. „Pokud by se jednalo o naše ekonomické zájmy v Číně, které by byly ohroženy, bylo by na místě si vyslechnout, o co jde. Stejně tak, kdyby třeba Čína chtěla přestat podporovat Rusko ve válce, bylo by fajn si to poslechnout,“ vysvětlil.
Dodal, že Čína je podle něj ale „bezpochyby totalitním systémem, který porušuje lidská práva“. „Naše ekonomické zájmy k této zemi nesmí převážet nad těmi lidskoprávními,“ zdůraznil.
Postoj k Rusku
Kandidáti na Hrad v debatě mluvili i o případných vztazích s Ruskem. „Jednání s Ruskem nemá smysl, dokud nezastaví palbu na Ukrajině. Tím bychom ho jen podpořili,“ upozornil Pavel. „I v Rusku nakonec možná zvítězí zdravý rozum. V takovém případě bychom měli být připraveni s ním jednat, ale s důrazem na respektování suverenity ostatních zemí,“ podotkl optimisticky.
ČTĚTE TAKÉ: Všechno o parlamentních volbách do poslanecké sněmovny
Nerudová řekla, že je důležité, aby prezident postupoval v koordinaci s partnery v EU a NATO. „Postupovala bych tak, jak bychom se ve spojenectví dohodli,“ uvedla neurčitě.
Dva ze tří favoritů prezidentské volby mluvili i o tom, jak by z křesla na Hradě komunikovali s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. „Byl bych velmi obezřetný. Prošel velkým názorovým vývojem během své politické kariéry, od mladého liberála k velmi konzervativnímu politikovi. Byl bych s Orbánem hodně opatrný,“ zdůraznil generál ve výslužbě.
S jeho postojem souhlasila i ekonomka a bývalá rektorka. „My s ním můžeme vést dialog, aby upustil od jednání a pozic, které v rámci EU zastává. Máme V4, která je alternativou k EU, a myslím, že země jako Česká republika nebo Slovensko by se měly domluvit a vytvořit tlak na Orbána. On ve své politice není moc úspěšný. Zafixoval si ceny plynu s Putinem, které jsou třikrát vyšší než u nás, nebyly tam ani pohonné hmoty. To je ukázkou, že jeho politika nefunguje. V tomto bychom s ním měli jednat, aby neblokoval opatření EU,“ navrhla Nerudová.
Celou superdebatu si můžete poslechnout i jako podcast: