Česi se obávají chudoby
Osm z deseti Čechů muselo začít výrazně šetřit a omezovat některé své potřeby. Skoro dvě třetiny tuzemských domácností se bojí chudoby a více než 80 % nevěří, že se situace ohledně zdražování do budoucna zlepší. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM, který má CNN Prima NEWS k dispozici.
Většina Čechů je ohledně budoucího vývoje cen zboží a služeb v první polovině roku značně skeptická. Více než čtyři pětiny (82 %) mají za to, že se situace v tomto ohledu za rok spíše nebo určitě nezlepší. Největší pesimismus panuje mezi lidmi staršími 60 let. V tomto ohledu je dále velmi důležité, že silně negativní očekávání převažují mezi obyvateli, kteří jsou již nyní v obtížné situaci, kdy 56 % z nich rozhodně nečeká, že se situace do roka zlepší.
Více si věří vysokoškoláci a lidé ve věku 18 až 29 let. V obou případech shodně velké skupiny (25 %) do budoucna očekávají zlepšení situace. Napříč však jasně dominuje názor, že k jejímu zlepšení nedojde, vyplývá z průzkumu agentury STEM.
Drahotu nejhůře nesou starší lidé
Většina lidí pociťuje dopady rostoucích cen již nyní, a proto podnikají různé kroky. Kvůli zdražování energií, tedy elektřiny, plynu a také pohonných hmot, osm z deseti Čechů podle svých tvrzení muselo začít ve větší míře šetřit a omezovat některé své potřeby. Nárůst cen energií se zatím významněji nedotkl pouze jedné pětiny občanů.
Situace nejcitelněji dopadá na lidi starší šedesáti let. 89 % z nich tvrdí, že se již muselo začít více uskromňovat. Naopak největší skupina těch, kteří zatím k větším úsporným opatřením nemuseli přikročit (31 %) je mezi mladými lidmi do 29 let.
Podobně jako jsou lidé skeptičtí k budoucímu vývoji cen a jejich potenciálnímu poklesu, mají tendenci černě nahlížet také na svou vlastní situaci a předvídají její značný propad. Téměř 65 % oslovených projevuje obavy z chudoby či neúnosného poklesu vlastní životní úrovně.
Vládo, děláš málo
Podstatně více se propadu vlastní životní situace nebo chudoby obávají ženy (36 %), mezi muži panují obavy jen u 26 % z nich. Dále se strach z propadu životního standardu nejvíce týká lidí s nižším vzděláním. S jeho vyšší úrovní se sice zmenšuje, přesto je i mezi vysokoškoláky více než polovina těch, kteří se bojí zhoršení své životní úrovně. Z hlediska věku se tyto obavy v největší míře projevují mezi lidmi staršími 60 let – zhoršení se obává 71 % z nich.
Současně má většina lidí za to, že vláda Petra Fialy (ODS) toho podniká málo, aby poklesu jejich životní úrovně zabránila. Až 84 % respondentů se domnívá, že se kabinet příliš nesnaží, aby zabránil výraznému nárůstu chudoby v České republice.
Nejvíce kritičtí jsou v tomto směru voliči opozičního SPD a hnutí ANO, a to v 97, respektive 93 % případů. Naopak sklony k lepšímu hodnocení počínání vlády mají zejména voliči koalice Spolu, především voliči ODS – 55 % z nich uvádí, že se vláda snaží dostatečně.
Věří si lidé se vzděláním
Obecně větší zásluhy za snahu vládě přičítají shodně (24 %) lidé mladší a vysokoškolsky vzdělaní. Větší kritika přichází od vyučených bez maturity a lidí starších 60 let. Hodnocení vlády v této oblasti ovšem do značné míry odráží obecně kritický postoj k politickým institucím než informovanější postoje k vládní sociální politice, uvádí agentura STEM ve svém průzkumu.
Ten probíhal ve dnech 10. až 20. června a zúčastnilo se jej 1 018 respondentů straších 18 let. Soubor dotázaných odpovídal reprezentativnímu vzorku dospělé populace České republiky.