Nic netušil, najednou mu spadla raketa na záda. Ukrajinci ukázali zásah okupanta dronem

Ilustrační foto.

Bezpilotní dron zasáhl ruského vojáka

Videa zasažených ruských vojáků nebo armádních vozidel se během války na Ukrajině na sociálních sítích objevují s železnou pravidelností. Jedno z posledních ukazuje, jak byl pomocí bezpilotního letounu zneškodněn nic netušící okupant. Pravost takových záběrů není v době válečného konfliktu možné nezávisle ověřit.

Záběry zveřejnila na Facebooku v neděli večer bez jakýchkoliv dalších podrobností 24. samostatná mechanizovaná brigáda „krále Daniela z Galicie“ sídlící v Javorivě ve Lvovské oblasti. Hned od začátku války se stala jednou z nejschopnějších jednotek ozbrojených sil Ukrajiny.

Video ukazuje ruského vojáka, jak sedí v hustém porostu hned vedle zákopu a netuší, že nad jeho hlavou krouží jeden z bezpilotních letounů. Raketa ho přímo zasáhla a po jejím výbuchu byl voják bez šance.

Jaké bezpilotní letouny na Ukrajině bojují?

Bezpilotní letouny se staly jedním ze symbolů ukrajinského odporu. V každodenních bojích se na dálku ovládaných dronů využívá mnoho druhů. Proti větším armádním typům se nasazují radary a protiletecké střely. Na nevojenské verze zase míří rušičky signálu a různá elektronická zařízení.

Zřejmě nejznámějším bezpilotním letounem operujícím v bojích na Ukrajině je turecký Bayraktar TB2, který se proslavil především v první fázi války útoky na ruské kolony. Může vystoupat až do výšky více než 7,5 kilometru a s maximální rychlostí 220 kilometrů za hodinu je schopný doletět do vzdálenosti až tři sta kilometrů.

V kategorii menších bezpilotních letadel se nachází ukrajinský Punisher s rozpětím křídel 2,2 metru. Rusové na druhé straně zase často útočí dronem Orlan-10. Letoun vybavený různými senzory a kamerami létá bez přestávky až osmnáct hodin maximální rychlostí 93 kilometrů za hodinu.

Ukrajinská armáda by mohla také využívat český bezpilotní letoun Bivoj. Jeho přednosti mají spočívat v nízké ceně ve srovnání s konkurencí i v univerzálnosti. Sestava skládající se ze tří dronů, „katapultu“ (umožňuje vzlet) a pozemní řídící stanice stojí 30 milionů korun.

Pro srovnání – obávaný Bayraktar sice mezi drony výrazně vyniká prakticky ve všech aspektech, cena jednoho kusu se však pohybuje kolem 5 milionů dolarů (přes 113 milionů korun). Na podobnou částku vyjde i řídicí centrum.

Tagy: