Rozhovor s Matyášem Zrnem a Martinem Svárovským
Zběsilé bombardování ukrajinských měst z posledních dnů by se Rusku mohlo pořádně vymstít. Ukrajina již obdržela od západních spojenců nové moderní systémy protivzdušné obrany, další kusy jsou na cestě. Podle vojenského analytika Lukáše Visingra by nové zbraně měly pro ukrajinskou vzdušnou obranu znamenat výrazné posílení.
Zatímco Rusko v posledních dnech pustošilo ukrajinská města pomocí řízených raket i sebevražedných íránských dronů, Ukrajinci již obdrželi od Německa první dodávku systémů protivzdušné obrany IRIS-T SLM. Navíc se zdá, že to je teprve začátek.
Pomoc v tomto ohledu rovněž přislíbily Spojené státy, Velká Británie, Španělsko, Francie, Nizozemsko i další západní země. Severoatlantická aliance již jako celek uvedla, že v případě protivzdušných systémů chystá pro Ukrajinu masivní podporu.
Ukrajina od Německa obdržela systémy protivzdušné obrany IRIS-T SLM. Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajina od Německa obdržela systémy protivzdušné obrany IRIS-T SLM. Zdroj: Profimedia.cz
Norský systém protivzdušné obrany NASAMS Zdroj: Profimedia.cz
Norský systém protivzdušné obrany NASAMS Zdroj: Profimedia.cz
„Na Ukrajině začala nová éra protivzdušné obrany. IRIS-T z Německa jsou už zde. Americké NASAMS se blíží. A to je jenom začátek. Potřebujeme víc takových systémů. Není pochyb o tom, že Rusko je teroristický stát. Existuje morální imperativ chránit nebe nad Ukrajinou, a tím zachránit náš lid,“ uvedl již před časem ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.
Demilitarization of russia.
— Oleksii Reznikov (@oleksiireznikov) October 14, 2022
By using hundreds of high-precision missiles against civilian objects of Ukraine, the aggressor state reduces its ability to strike the military targets. Two conclusions:
- russia's military defeat is inevitable;
- russia is a terrorist state. pic.twitter.com/KHeM7AaGlb
A co vlastně dodávka zmíněných systémů znamená v praxi? „IRIS-T SLM je opravdu velmi výkonná zbraň, která je mimo jiné určená k sestřelování raket s plochou dráhou letu. Brzy by také na Ukrajinu měly dorazit první americko-norské systémy NASAMS. Určitě to pro ukrajinskou vzdušnou obranu bude znamenat výraznou posilu,“ řekl Lukáš Visingr ve vysílání CNN Prima NEWS.
IRIS-T SLM je moderní protiletadlový raketový systém krátkého a středního dosahu. Jeho rakety jsou schopné zasáhnout velké množství druhů cílů včetně letounů, vrtulníků, dronů, střel s plochou dráhou letu a dokonce i některých typů balistických raket. NASAMS je zase moderní systém protivzdušné obrany středního až dlouhého dosahu. Běžně odpaluje střely AMRAAM, které ničí cíle do vzdálenosti až 33 kilometrů a do výšky 15 kilometrů.
Válka na Ukrajině
Podle Visingra jsou vojenské dodávky ze Západu pro Ukrajinu nyní obzvlášť důležité i z důvodu, že se oběma stranám konfliktu tenčí zásoby. „Často se mluví o tom, že Rusům dochází kusy naváděné munice proti pozemním cílům, to je pravda. Stejně tak ale Ukrajincům dochází zásoby protiletadlových raket,“ upozornil vojenský analytik.
Hlavní priorita NATO
I proto chce Západ v blízké budoucnosti poskytnout Ukrajině dostatek systémů protivzdušné obrany, které tato země tak naléhavě potřebuje. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dokonce tento záměr označil za novou hlavní prioritu Severoatlantické aliance.
USA má Kyjevu dodat dva systémy NASAMS ve velmi krátké době a dalších šest později, informoval již Bílý dům. Španělsko předá Ukrajině zase čtyři systémy Hawk. Londýn pak plánuje dodat rakety AMRAAM, které jsou kompatibilní se systémem NASAMS, i další stovky raket protivzdušné obrany jiných typů. Masivní pomoc přislíbila také Francie a Nizozemsko. Ukrajina se tak nejspíš nemusí bát, že by jí zásoby protivzdušných systémů došly.
Moskva se musela opřít o Teherán
A jak na tenčení svých zásob reaguje Rusko? Během pondělního útoku na Kyjev a další města využívalo především íránské sebevražedné drony Šáhid-136. „Jsou levné, jednoduché a mají poměrně dlouhý dosah. Můžou tak ohrožovat celé území Ukrajiny. Írán tyto zbraně může dodávat ve velkém, což je pro Rusy vzhledem ke stavu vlastních zásob důležité. Své nedostatky mohou těmito drony alespoň částečně suplovat,“ vysvětlil Visingr.
V boji na frontě je však tato technologie podle vojenského analytika jen těžko použitelná. Kvůli způsobu navigace totiž nedokáže zasáhnout pohybující se objekty a musí se soustředit na statické cíle. „Co se týče prestiže, tak pro Rusko to znamená další velkou ránu. Jako světová velmoc se muselo snížit k tomu, že nakupuje zbraně u Íránu,“ doplnil Visingr.
Následky ruského bombardování Kyjeva, 17. říjen 2022 Zdroj: AP
Následky ruského bombardování Kyjeva, 17. říjen 2022 Zdroj: AP
Následky ruského útoku v Kyjevě, 17. října 2022 Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinští policisté v Kyjevě sestřelili íránský dron ruské armády. (17. října 2022) Zdroj: Profimedia.cz
Ruský masivní útok na Kyjev odnesla i obytná budova. (17. října 2022) Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinský záchranář jde kolem hořícího auta po ruském bombardování Kyjeva. (11. října 2022) Zdroj: AP
Jedna z ruských raket zasáhla i dětské hřiště v Kyjevě. (11. října 2022) Zdroj: AP
Hasiči v Kyjevě likvidují požár po ruském bombardování. (10. října 2022) Zdroj: AP
Ruské rakety zasáhly Kyjev a další ukrajinská města. Hlášeni jsou mrtví i ranění. Zdroj: Profimedia.cz
Po ruském bombardování Kyjeva byla v ulicích vidět krev. (10. října 2022) Zdroj: AP
Následky ruského ostřelování Kyjeva, 10. října 2022 Zdroj: AP
Cílem ruského útoku v Kyjevě se stal i německý konzulát. (10. října 2022) Zdroj: AP
Ukrajinští policisté v Kyjevě sestřelili íránský dron ruské armády. (17. října 2022) Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinský záchranář jde kolem hořícího auta po ruském bombardování Kyjeva. (11. října 2022) Zdroj: AP
Že se zásoby moderních raket Rusku výrazně tenčí, v posledních dnech naznačil například šéf ukrajinského resortu obrany Reznikov. Na Twitteru zveřejnil konkrétní data, která ovšem nemusí být zcela přesná. „Ruská vojenská porážka je nevyhnutelná,“ dodal Reznikov s ohledem na ruské zásoby.