Obrovská tragédie, zdražení energií je nelidské. Europoslanci tepou Síkelu za úsporný tarif

Obrovská tragédie, zdražení energií je nelidské. Ministr obchodu a průmyslu Jozef Síkela (STAN) chybuje a plánovanou pomoc špatně komunikuje. Opoziční, ale ani vládní europoslanci v Partii televize CNN Prima NEWS šéfa resortu kvůli úspornému tarifu nešetřili. Podle Alexandra Vondry (ODS) ale je třeba ocenit, že se kabinet soustředil mimo jiné na zajištění vyšších dodávek mimoruského plynu.

„Chybou je, že nejsou známé parametry úsporného tarifu na energie. Komunikace ministra obchodu a průmyslu by měla být více intenzivní,“ tepal v Partii Síkelu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) s tím, že ministerstvo musí zabrat.

S ním souhlasil i Vondra. „Všichni bychom ocenili přehlednější a intenzivnější komunikaci ministra,“ zdůraznil.

Zároveň politici ale uznali, že nikdo neví, jaká situace bude v září, a resort na parametrech tarifu pracuje. „Pokud vláda dodrží, co slíbila, tedy že parametry zveřejní v druhé polovině srpna, mělo by to stačit, protože systém musí být funkční na začátku října,“ podotkl Vondra. Navíc upozornil, že se kabinet soustředil v poslední době i na to, aby si Česká republika zajistila plyn z jiných zdrojů než z Ruska.

Náklady stouply čtyřnásobně

Do kritiky vlády se v Partii pustil i opoziční europoslanec Hynek Blaško (SPD). Podle něj je zdražení energií „nelidské“. „Zvláště pro důchodce, kteří ve dvou žijí v rodinném domě. Náklady jim stouply někdy i čtyřnásobně,“ upozorňoval.

„Všechno je to obrovská tragédie, která začala v podstatě v roce 2000, kdy jsme se zbavili veškerých strategických zařízení, kterými bychom dnes mohli situaci ovlivňovat. Zásobníky plynu nám nepatří a jsou další věci, které s tím souvisí,“ myslí si.

S kritikou v pořadu nešetřil ani europoslanec za ANO Ondřej Kovařík. „Komunikace ze strany vlády je velmi nešťastná. Četl jsem komentář, který překřtil úsporný tarif na zmatený tarif, a myslím, že to odpovídá tomu, co jsme v posledních dnech slyšeli ohledně výpočtu, způsobu výplat, celkové výši tarifu a podobně,“ kroutil hlavou a dodal, že pomoc podle něj přichází pozdě.

Vláda se chystá vyčlenit na pomoc lidem s drahými energiemi 66 miliard korun. Z toho by na úsporný tarif mělo jít 30,6 miliard. Část dostanou i domácnosti s domovními kotelnami, které původně v programu podpory nebyly zahrnuty.

Příspěvek v úsporném tarifu spolu s odpuštěním poplatku za podporované zdroje by mohl podle dřívějšího vyjádření ministra průmyslu Síkely představovat pro jednu domácnost až 16 tisíc korun. Letos ale lidé dostanou jen zlomek z této částky, zbytek v rámci této topné sezony příští rok.

Obchodníci s plynem a elektřinou mají o přijatou dotací snížit účty nebo zálohy. Budou to muset uvést ve vyúčtování. Podpora se nemá vztahovat na víkendové nemovitosti a dobíjení elektromobilů. Zatím ale nejsou jasné podrobnosti příspěvku. Ty má vláda stanovit svým nařízením.

Tagy:

Hlavní zprávy

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval
Domácí

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
19:44

Představitel Pentagonu: Ukrajina se zdá být na dobré cestě k dosažení svých bojových cílů.

19:32

Společnost pro výzkum veřejného mínění Rating Group sídlící v Kyjevě uvedla, že v bleskovém průzkumu mezi dvěma tisíci respondenty se 83 procent z nich vyslovilo pro vstup Ukrajiny do NATO

18:50

Finská premiérka Sanna Marinová podpořila návrh postavit na hranicích s Ruskem plot

18:45

Rusové provedli raketový útok na zdravotnické zařízení v Kupjansku v Charkovské oblasti

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Domácí zpravodajství

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.