Putin přijal v Kremlu Prigožina. Schůzka proběhla pár dní po pokusu o puč

Ruský prezident Vladimir Putin přijal Jevgenije Prigožina již pět dní po tažení vagnerovců na Moskvu. V pondělí to oznámil prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov. Rusové také začali se zaminováváním klíčových bodů infrastruktury v okupované Záporožské oblasti, stojí v prohlášení starosty Melitopolu Ivana Fedorova. Podle něj ruské síly zablokovaly výbušninami elektrickou síť i vodovod, který zásobuje celé město pitnou vodou.

Kromě samotného Prigožina se Putin také setkal s více než 30 dalšími lidmi z vedení žoldnéřské skupiny a veliteli. Podle agentury Interfax to v pondělí uvedl mluvčí prezidenta Peskov. Vagnerovci podle něj na schůzce zdůraznili, že uznávají Putina jako hlavu státu a vrchního velitele ozbrojených sil.

Ruské jednotky začaly podminovávat důležité uzlové body v infrastruktuře na okupovaném území v Záporožské oblasti, informoval starosta Melitopolu Ivan Fedorov na telegramovém účtu. „Nepřítel ohrožuje všechny obyvatele na okupovaných územích,“ pronesl. Město bylo dobyto již na začátku války a od té doby je pod ruskou správou. Fedorov zmínil, že okupační jednotky zaminovaly vodovod, který zásobuje celé město pitnou vodou.

Stejně tak rozmístily výbušniny kolem elektrické sítě, což může ochromit dodávky elektřiny a vody, a pokračují v podminovávání Záporožské jaderné elektrárny. Podle starosty pokládají výbušný materiál do strojoven a řídících místností. Ač Mezinárodní agentura pro atomovou energii nenašla o tomto počínání ruských jednotek dostatečné důkazy, inspektoři nebyli při kontrole vpuštěni do celého komplexu jaderné elektrárny.

ČTĚTE TAKÉ: Ukrajinci kosí ruské důstojníky, padl i generál. BBC poukazuje na zásadní problém okupantů

Rozhodnutím poskytnout Kyjevu kazetovou munici se Spojené státy v podstatě přiznaly ke spáchání válečných zločinů na Ukrajině, uvedla Moskva. Její postoj podle agentury TASS tlumočilo v prohlášení ruské velvyslanectví v USA. Washington o dodávkách kazetové munice napadené zemi informoval minulý týden.

V prohlášení z ruské strany se uvádí, že země vzala najevo vyjádření bezpečnostního mluvčího Bílého domu Johna Kirbyho o dodávkách kazetové munice. Ten podle ruského velvyslanectví otevřeně prohlásil, že americká kazetová munice bude zabíjet civilisty, čímž de facto přiznal páchání válečných zločinů Spojenými státy v ukrajinském konfliktu.

Proti tomuto typu nebezpečné munice, jež může ohrozit civilisty ještě dlouho po ukončení konfliktu, se více než 120 zemí – mezi nimiž je i Česko – zavázalo společnou úmluvou o nepoužívání tohoto druhu zbraní. Dohodu nicméně nepodepsaly například USA, ale ani Rusko a Ukrajina, které obě podle mezinárodních pozorovatelů tento typ munice v nynější válce použily.

„Ukrajina by měla dostat jasné bezpečnostní záruky, dokud není v NATO,“ vyzval Zelenskyj v rozhovoru s moderátorkou pořadu This Week Marthou Raddatzovou. Dosud nepotvrdil, zda se summitu v litevském hlavním městě osobně zúčastní. Podle agentury DPA podmínil v rozhovoru svou účast tím, že rozhodnutí se budou přijímat na základě jednání přímo na vrcholné schůzce. Podle svých slov nechce jet do Vilniusu pro zábavu, jestliže již rozhodnutí padla.

Americký prezident Joe Biden v rozhovoru poskytnutém stanici CNN a zveřejněném v neděli uvedl, že Ukrajina nyní není připravena na vstup do aliance. Problém má být především válka s Ruskem, Zapracovat podle něj musí Ukrajina také na demokratizaci.

Ze zpráv ukrajinského generálního štábu nyní vyplývá, že se znovu rozhořely bitvy o město Bachmut. „Ukrajinské síly dosahují stabilních zisků, a to na sever i na jih od Bachmutu, který nyní ovládá Rusko. Ruští vojáci se velmi pravděpodobně potýkají se špatnou morálkou a okupační armáda s mixem nesourodých jednotek či s omezenou schopností najít a zasáhnout ukrajinské dělostřelectvo,“ oznámilo britské ministerstvo obrany.

Tagy: