Vláda Petra Fialy (ODS) již potřetí odolala opozičnímu pokusu o vyslovení nedůvěry, který vyvolalo hnutí ANO, a to zejména kvůli kauze šifrovaného telefonu ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Sněmovna se dostala k hlasování po více než 31 hodinách jednání. V lednu poslancům obdobná diskuse trvala 25 hodin. Opozice vládnímu hnutí STAN vyčítala například neprůhledné financování, kauzu Dozimetr a další aféry.
Koaliční vláda Petra Fialy (ODS) odolala ve Sněmovně i třetímu opozičnímu pokusu o vyslovení nedůvěry. Výsledek se vzhledem ke koaliční většině očekával. Proti návrhu na vyslovení nedůvěry kabinetu hlasovali v noci na čtvrtek podle očekávání přítomní poslanci všech pěti stran vládního tábora. Návrh podpořili jen přítomní poslanci opozičních hnutí ANO a SPD. Kabinet ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů tak bude dál vládnout s důvěrou dolní komory. Pro návrh se vyslovilo 85 poslanců, proti návrhu 96 poslanců.
ČTĚTE TAKÉ: Nová totalita ve Sněmovně? V Bundestagu obstrukce neexistují, mluvit hodiny není možné
„Jsem rád, že jsme mohli tyto dva dny využít k tomu, abychom představili to, co se nám podařilo a s čím jdeme do druhé poloviny volebního období,“ uvedl premiér po hlasování na sociální síti X. Poslanecká sněmovna podle něj hlasováním potvrdila vůli voličů, kterou vyjádřili ve volbách, stejně jako důvěru zákonodárců dolní komory v jeho vládu.
„Nevzdáme to. Dál budeme tvrdě bojovat za zájmy občanů České republiky a chtít po této asociální vládě lepší život pro vás všechny,“ napsal na síti X později expremiér Andrej Babiš (ANO).
„Náš návrh sice neprošel, ale všechny věty z naší strany, které tu zazněly, měly svůj význam. Trápení Fialova týmu bude pokračovat, Česko prohrálo,“ řekla bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). „Minule jsem říkal, že 84 hlasů je málo, za 10 měsíců jste přidali jeden jediný hlas. Měli byste na opoziční práci zapracovat,“ rýpl si poslanec Marek Benda (ODS).
Na úvod středeční schůze vystoupil předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Podle něj má vláda hroší kůži a stále pokračuje v nebezpečné politice. Podle Fialy jsou velkou problematikou kabinetu rozpočet, veřejné finance a ekonomika. „Dalším problémem je energetika a energetická politika. Bohužel na těchto dvou věcech, na energetice a ekonomice, závisí budoucnost nás všech,“ řekl Radim Fiala.
Po něm k pultu zamířili další poslanci, a to zejména z hnutí ANO. Po 19. hodině večer vystoupil s ostrým projevem šéf ANO Andrej Babiš. „Chtěl bych reagovat na úterní projev pana premiéra. V jedné jediné věci naprosto vyniká. Neznám nikoho, kdo by dokázal tak nestydatě lhát. Ani jednou se při tom nezačervenal. Z těch bodů, které představil? 26 byla lež, 18 naše projekty a 22 jsou pak projekty pětikoalice. Naběhl si na vidle. Co předvedl, je neuvěřitelné,“ sdělil expremiér u řečnického pultíku.
Babiš Fialu obvinil z toho, že svým úterním výstupem přenesl jejich spor do osobní roviny. „V našem hnutí jsme požádali analytiky, aby zapisovali všechny vaše lži, ale nešlo to. Během svého projevu jste je všechny odrovnal,“ dodal Babiš, který ve Sněmovně vystoupil již v úterý – hned jako první obsadil řečniště na hodinu a 40 minut.
Fiala svůj kabinet bránil. „Moje vláda je vládou na svém místě. Úspěšně měníme Českou republiku k lepšímu a napravujeme nečinnost, nebo dokonce selhání předcházejících vlád,“ prohlásil Fiala v hodinovém projevu. Na vládu podle něj útočí zejména jeho předchůdce ve funkci. „Vláda Andreje Babiše a on osobně nedělali nic pro naši bezpečnost a naši prosperitu. Svou nečinností a chaotickými rozhodnutími je naopak ohrožovali,“ řekl.
Rovněž vyjmenoval sedm desítek kroků vlády, které označil za úspěchy, a pozastavil se nad tím, že opozice chce svrhnout kabinet kvůli tomu, že ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan „legálně vlastnil zabezpečený telefon“. Podle zástupců ANO tento mobilní telefon obsahoval stejnou šifrovací aplikaci, jakou používali lidé spojovaní s korupční kauzou Dozimetr. Babiš ale uvedl, že ta byla až poslední kapkou k vyvolání schůze. „Hlavním a nejdůležitějším důvodem je fakt, že premiér Fiala a celá vláda podvedli a zradili nejen své voliče, ale všechny občany,“ prohlásil.
U řečniště se následně vystřídali další členové vlády a zástupci opozice s právem přednostního vystoupení. Předseda SPD Tomio Okamura opět obvinil Fialovu vládu z neschopnosti a přisoudil jí mimo jiné odpovědnost za vysoké ceny energií. Vyzval také ANO, aby na výměně nynějšího kabinetu spolupracovalo s SPD. „Je potřeba, abychom nyní táhli za jeden provaz s cílem ukončení Fialovy vlády,“ uvedl.
Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na kritiku opozice reagovala na sociálních sítích. Prostřednictvím fotografie ukázala, že zprovoznila svůj boxovací pytel, který dostala od kolegů k narozeninám.
K narozeninám jsem od kolegů dostala boxovací pytel a slíbila foto, až jej zprovozníme.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) October 18, 2023
Tak tady je!
Po dnešních projevech mnohých opozičních politiků přišel vhod.😀 pic.twitter.com/ukZ37Qi70H
Aby kabinet padl, muselo by pro vyslovení nedůvěry aktivně hlasovat nejméně 101 poslanců, tedy nadpoloviční většina všech zákonodárců dolní komory. Opozice ke svržení kabinetu dostatečný počet hlasů nemá. Někteří opoziční poslanci se navíc ze středečního jednání omluvili.
V současném volebním období jde již o třetí opoziční pokus o svržení vlády.
Z dosavadních 18 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl za dobu samostatné České republiky jeden. V roce 2009 Sněmovna sesadila kabinet premiéra ODS Mirka Topolánka.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sněmovna schválila konsolidační balíček