reklama

Jak pomoci psovi, pokud se nadýchá nebezpečné látky, má zasažené oči nebo pozřel toxickou látku?

Psi jsou někdy jako neřízené střely a stát se může cokoliv. Váš pes může něco olíznout, nadýchat se žíraviny nebo se mu může dostat do očí. Ze všeho nejdůležitější je mít uložený kontakt na veterinární pohotovost ve vaší blízkosti. Mějte také na paměti, že může dojít k poranění zachránce. Pes vás může pokousat v důsledku leknutí, bolesti nebo křečí.

reklama

Pokud zvíře požije toxickou látku

K veterináři jeďte hned. Když má pes bolesti a křeče, bývá pozdě! Při požití toxických látek zavolejte veterináře, na jeho doporučení vyvolejte zvracení. A to pouze u zvířete, které nemá křeče a je při vědomí. Do 1 hodiny od pozření látky. Pokud se jedná o lepidlo nebo látku, která pění, nevyvolávejte zvracení!

 • Zvracení vyvoláte pomocí 0,5 -2 dl vlažné vody se solí, pár kapkami tekutého mýdla nebo vlažné vody s 3% roztokem peroxidu vodíku.
 • Pokud uspějete a pejsek se vyzvrací a bude při vědomí, do 5 minut podejte 5–⁠20 rozdrcených tablet živočišného uhlí rozmíchaného ve vodě. Stejně byste ale měli navštívit veterináře.
 • Důležité je znát váhu zvířete a sdělit veterináři zda bere léky a s něčím se léčí, je březí.
 • Nejlépší je k veterináři přinést obal, etiketu nebo část látky, kterou pes pozřel. I pokud se jedná o tablety nebo jedovaté květiny.

Pozor! Pokud ale váš pes pozřel žíravinu (žíravina –⁠ též žíravá látka –⁠ je chemická látka, která může zničit nebo nevratně poškodit jinou látku, se kterou přijde do styku), zvracení nevyvolávejte, může to poškodit zažívací trakt. Stejně tak, pokud je malátný anebo už zvracel. Pejskovi vypláchněte tlamu a dejte mu vypít 2–⁠5 dl vody. Pouze neperlivé. Minerálky a sodovky ne! Mohou uvolňovat oxid uhličitý. Nenuťte ho do pití, pokud má již bolesti nebo je v bezvědomí. A nepodávejte ani živočišné uhlí, ani žádné jídlo, může to zkomplikovat následné vyšetření sliznice.

Velmi nebezpečné jsou pro psy i kočky nemrznoucí směsi. Často je máme v garáži, nezabezpečené. Zvířatům voní a chutnají, protože jsou sladké. Mějte je dobře uschovány a uzavřeny. Stejně nebezpečné jsou i pokud se při dolévání do auta, dostanou na sníh a pes ho olízne. I zde může nastat otrava.

Pokud váš pes spolkl předmět

Zapomeňte na rady jako zelí, pití coly a podobně. Dopravte zvíře k veterináři, ten zvíře endoskopicky vyšetří a předmět vyjme. Čím více potravy bude mít zvíře v žaludku, tím hůř.

Pokud se váš pes nadýchal nebezpečné látky

 • vyveďte psa na čerstvý vzduch, neměl by chodit,
 • dbejte, aby neprochladl,
 • podle situace vypláchněte tlamu a čenich,
 • odvezte ho k veterináři.

Pokud se vašemu mazlíčkovi dostane žíravina, toxická látka do očí

 • vyplachujte proudem tekoucí vody (10–⁠30 minut),
 • rozevírejte víčka i násilím,
 • pozor, abyste zbytečně nezasáhli i druhé oko. Vyplachujte od vnitřního k zevnímu koutku,
 • opět, co nejdříve jeďte k veterenáři.

Pokud žíravina, toxická látka zasáhne kůži

 • opět oplachujte, tentokrát vlažnou vodou, žádné mýdlo ani kartáč. A nikdy benzín. (Pokud jde o látku toxickou a kůže není poškozená, můžete jemně použít mýdlo nebo šampón),
 • překryjte sterilním obvazem, nepoužívejte mastičky,
 • zvíře přikryjte, aby neprochladlo a podle závažnosti dopravte k veterináři.

Bezpečnosti domácích mazlíčků se budeme věnovat i v našem 5. díle pořadu Prima Mazlíček 2. 5. v 10:30 na Primě, tak si nás nezapomeňte pustit. Nebude chybět ani soutěž s partnerem pořadu Nativia.

Tagy:

Pátrání po krokodýlovi je u konce: Po pročesání celé Ostravy ho našli ve sklepě chovatele

Zhruba metrový krokodýl, který v sobotu utekl chovateli ze zahrady v Ostravě-Hrabůvce, byl v úterý nalezen ve sklepě domu, v němž chovatel žije. Řekla to policejní mluvčí Eva Michalíková. „Okolnosti chovu zvířete budou i nadále zajímat policisty a pracovníky veterinární správy,“ uvedla. Podle dostupných informací je zvíře v dobrém stavu.

Sledujte 360° s šéfkou TOP 09 Pekarovou: Jak zpětně hodnotí kauzu Dominika Feriho?

Jak vypadá soukromí českých vrcholných politiků? Co si o jejich působení myslí rodina či blízké okolí? A v čem sami politici spatřují své přednosti a slabiny? To vše poodhaluje speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Dalším hostem rozhovorového speciálu bude předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Pořad můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

Experti k protilátkám: Neví se, jaká hladina je potřeba. I nula může znamenat ochranu

Naměřené protilátky po prodělaném covidu se neuznávají jako alternativa k očkování, protože nejsou stanovené standardy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl biochemik Zdeněk Hostomský. Právě po uznávání protilátek volal premiér Andrej Babiš (ANO). Řada odborníků před takovým postupem ale varuje. Podle nich není totiž jasné, jaká úroveň protilátek dokáže člověka účinně před nákazou ochránit.

Živě
ON-LINE pátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková jsou ve čtvrtfinále. Plavec Micka končí

Největším úspěchem české výpravy je zatím postup Markéty Vondroušové do čtvrtfinále tenisového turnaje. Porazila světovou dvojku Naomi Ósakaovou. Ve čtyřhře tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková porazily Španělky a jsou ve čtvrtfinále. Karolína Plíšková s Markétou Vondroušovou prohrály s Brazilkami a nepostupují. Ani plavec Jan Micka z rozplavby na 800 metrů volný způsob do finále nepostoupil. Úspěch pro české plavání zapsala Barbora Seemanová, která vybojovala první olympijské finále od roku 2000.

reklama

Domácí zpravodajství

Soudy nemají odpovědnost, ať se lidé řídí podle sebe, reaguje Babiš na zrušené opatření

Soudy podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nenesou odpovědnost za řízení státu v době pandemie. Uvedl to pro CNN Prima NEWS v úterý na návštěvě v Ústeckém kraji. Reagoval tak na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil vládní nařízení o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách. Babiš dále uvedl, že by se lidé měli řídit spíš svým rozumem než podle rozhodnutí soudů.

Čeští lékaři už aplikovali přes 10 milionů dávek očkování proti covidu. Čísla klesají

Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování proti onemocnění COVID-19 přes deset milionů dávek vakcíny, k pondělnímu večeru jich ministerstvo zdravotnictví eviduje 10 064 380. V zemi se začalo očkovat na konci loňského prosince, ukončené očkování mělo k pondělku přes 4,6 milionu lidí. V pondělí v Česku přibylo 206 potvrzených případů koronaviru, zhruba o desítku méně než předchozí pondělí. Počty nově nakažených klesají v mezitýdenním srovnání devět dní po sobě.

reklama