Těsně unikli smrti na Titanu. Syn se zhrozil, svá místa jsme nechali jiným, říká miliardář

VIDEO: Jak vypadá zmizelá ponorka mířící k Titaniku? Podívejte se na 3D model

Miliardář Jay Bloom, který se vzdal míst pro sebe a svého syna na palubě ponorky Titan, zveřejnil konverzaci se zesnulým kormidelníkem plavidla Stocktonem Rushem. Ten ho ujišťoval, že expedice k vraku Titaniku je bezpečnější než přecházet po ulici, a nabídl mu velkou slevu. Bloom nebyl jediný, kdo se nakonec vyhnul výpravě ponorkou odsouzené k záhubě.

Finančník Jay Bloom a jeho syn Sean se měli přidat k posádce ponorky Titan, která se vyplavila za troskami Titaniku. Miliardář Bloom měl s výkonným ředitelem OceanGate přátelský vztah, proto se rozhodl zveřejnit konverzaci mezi ním a Rushem.

DÁLE ČTĚTE: Katastrofa, imploze a rychlá smrt. Experti nastínili, co se mohlo stát se zmizelou ponorkou

„Synův kamarád si hledal, co všechno se může pokazit, a vcelku ho vyděsil,“ vyjádřil obavy ohledně plánované expedice. Rush ho ale uklidňoval, že vše je zcela bezpečné. „I když je tam riziko, rozhodně je to bezpečnější než letět helikoptérou, nebo se dokonce jen tak potápět,“ píše Stockton ve zprávě zaslané Bloomovi.

Když se Bloom naposledy viděl s Rushem, samozřejmě mluvili i o výpravě a bezpečnostních rizicích s ní spojených. „Byl přesvědčen, že je to bezpečnější než přecházet ulici. Věřil tomu, co dělá. Jsem si jistý, že plně věřil svým slovům. Ale hluboce se mýlil,“ napsal na sociální síť Facebook.

Rush dal později svému příteli „last minute“ nabídku. Navrhl mu mnohem příznivější cenu sníženou o 150 tisíc dolarů na hlavu (zhruba 3,2 milionů korun). Plná cena za cestu ponorkou byla 250 tisíc dolarů (necelých 5,5 milionů korun). Přesto se Bloom rozhodl, že se se svým synem nakonec nezúčastní, čímž si zachránili život.

„Naše místa se uvolnila pro Shahzada Dawooda a jeho devatenáctiletého syna Sulemana,“ napsal Bloom s tím, že vyjadřuje upřímnou soustrast nad ztrátou všech členů posádky.

Jako zátěž použili staré lešení, říká potápěč

Tragickému osudu se vyhnulo více lidí, díky tomu že se rozhodli nenastoupit na palubu ponorky Titan, která zřejmě implodovala během plavby k vraku Titaniku.

Jedním z nich byl potápěč Chris Brown. Ten se původně přihlásil s miliardářem Hamishem Hardingem. Později ale začal tvrdit, že je plavidlo nekvalitní, a rozhodl se nezúčastnit, píše britský deník Daily Mail. „Zjistil jsem, že jako zátěž ponorky použili staré lešení,“ uvedl Brown, který si od OceanGate nechal vrátit zálohu. Jeho kamarád Harding se rozhodl nalodit bez něj, což se mu bohužel stalo osudným.

Ani bývalý námořník Robert Mester ponorce Titan nedůvěřoval, a tak nabídku společnosti OceanGate odmítl. Do ponorky zkušebně nastoupil na souši, ale nesplňovala očekávání, která by podle něj ponorka mít měla. „Upřímně řečeno, našel jsem si lepší program než vyrazit na cestu touhle ponorkou. Titan má trup z uhlíkových vláken, což je materiál, který nebyl nikdy úspěšně použit v takových hloubkách,“ řekl Mester portálu The Daily Beast.

Tagy:
moře ponorka tragédie Titanic zkáza Titan Stockton Rush OceanGate Expeditions