Po omikronu mohou přijít další nebezpečné varianty viru, varují někteří zahraniční vědci. Podle nich nové mutace vůbec nemusí být méně nebezpečné nebo méně smrtící, píše agentura AP. Řada českých odborníků přitom v poslední době prohlašuje, že covid bude časem brán jako normální respirační nemoc.
„Čím rychleji se omikron šíří, tím více příležitostí má k mutaci. To může vést k většímu počtu nových variant,“ varoval podle AP Leonardo Martinez, epidemiolog infekčních chorob na Bostonské univerzitě.
Podobně to vidí i odborník na infekční choroby z Univerzity Johnse Hopkinse. „Zdá se, že právě delší a přetrvávající infekce jsou nejpravděpodobnějším místem pro vznik nových variant,“ uvedl Stuart Campbell Ray. „Vůbec nepochybuji o tom, že vir bude i nadále mutovat a my se s ním budeme potýkat velmi dlouho,“ přidala se analytička z Westerly na Rhode Islandu Anne Thomasová.
Podle ředitele Ústavu molekulární virologie na Minnesotské univerzitě Louise Manskyho jsou nové varianty viru nevyhnutelné. A to dokud nebude naočkovaná téměř celá populace. Se současnými počty očkovaných má podle Manskyho virus „stále tak trochu kontrolu nad tím, co se děje“.
Ray upozornil, že nové varianty nemusí být méně nebezpečné. „Lidé si kladli otázku, zda se virus vyvine do mírné formy. Neexistuje však žádný zvláštní důvod, proč by tak měl činit. Nemyslím si, že si můžeme být jisti, že se virus časem stane méně smrtícím,“ zdůraznil odborník.
Omikron se podle expertů šíří mnohem rychleji, ale lidé po něm mají méně těžkých průběhů nemoci a méně kvůli němu umírají. Virem se ale mnohem častěji nakazí i očkovaní nebo lidé, kteří covid už prodělali.
Jak vzniknou nové mutace?
Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že v týdnu od 3. do 9. ledna bylo ve světě zaznamenáno rekordních 15 milionů nových případů, což představuje 55% nárůst oproti předchozímu týdnu.
Virus bude podle expertů postupně čím dál víc obcházet imunitu způsobenou očkováním nebo proděláním nemoci. To mu může pomoci dlouhodobě přežít. V tvorbě nových variant mohou podle odborníků hrát roli i zvířata. Podle AP může zmutovat například u domácích mazlíčků, jako jsou psi nebo kočky. Pomoct novým mutacím ale mohou například i jeleni či norci chovaní na farmách.
Další cestou, jak by vir mohl zmutovat, je, že se člověk najednou nakazí variantou delta i omikron. Z nich pak může vzniknout další nebezpečná mutace.
Češi věří v mírnější varianty
Čeští odborníci ale věří, že nové varianty viru budou mírnější. „S každou vlnou se imunitní stav populace zdokonaluje a zlepšuje. Takže to vidím optimisticky. Virus nezmizí, ale jeho závažnost se pro obyvatelstvo bude snižovat,“ uvedla například ve vysílání CNN Prima NEWS vedoucí oddělení virologie Zdravotního ústavu v Ostravě Hana Zelená.
„Myslím si, že koronavirus tu s námi zůstane, bude vůči nám přátelský, přilne k nám a budeme se muset proti němu chránit každoroční imunizací asi jako u chřipky,“ přidala se k ní i imunoložka Blanka Říhová z Mikrobiologického ústavu Akademie věd. Podle imunologa Václava Hořejšího vlna varianty omikron bude mírnější z pohledu vážných stavů a úmrtí a mohla by být poslední.
Továrny na varianty
Vědci zdůrazňují, že k omezení výskytu nových variant je třeba nosit respirátory a nechat se očkovat. A to především posilujícími dávkami vakcín, které imunitu umocňují.
Podle odborníků se virus nestane běžným respiračním onemocněním, jako je třeba chřipka, dokud bude celosvětová proočkovanost tak nízká. Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že ochrana lidí před budoucími variantami – včetně těch, které mohou být zcela odolné vůči současnému očkování – závisí na ukončení globální nerovnosti v očkování.
Dodal, že by byl rád, aby do poloviny roku 2022 bylo v každé zemi očkováno alespoň 70 procent lidí. V současné době jsou však podle statistik Univerzity Johnse Hopkinse desítky zemí, kde je plně očkována méně než čtvrtina populace. „Tyto obrovské neočkované oblasti v USA, Africe, Asii, Latinské Americe a jinde jsou v podstatě továrnami na varianty,“ upozornil Dr. Prabhat Jha z Centra pro výzkum globálního zdraví při Nemocnici svatého Michaela v Torontu.