Policisté vyhlásili válku dronům. Za porušení pravidel hrozí uživatelům milionové pokuty

Na to, že je občas oslní laserový paprsek, si piloti policejních vrtulníků už zvykli. Teď si ale stále častěji musí dávat pozor na nové nebezpečí. Tím jsou drony, s kterými lidé často létají i v zakázaných oblastech. Například v okolí heliportů, u nemocnic nebo jako naposledy – kolem požáru v Českém Švýcarsku.

Záběry z požáru v Českém Švýcarsku v uplynulých týdnech napjatě sledovala takřka celá republika. Šlo o vůbec největší zásah s nasazením vrtulníků u nás. Na nebi nad lesy míjel doslova o metry jeden druhý, když se objevilo náhlé a velice vážné nebezpečí – letecký dron. „Létáme běžně rychlostí 200 km/h, takže nemáme šanci dron vůbec zahlédnout,“ popsal pilot Michal Šnajdr.

Uživatel dronu nad Českým Švýcarskem přitom porušil hned několik důležitých pravidel, tak se případem zabývají ústečtí policisté. Piloti letecké služby jsou zvyklí na ledajaká nebezpečí. Přistávají například i v hustě obydlených oblastech. Při střetu s dronem nastává velký problém. „Máme zkušenost, že i jiřička, která váží 30g, může prorazit čelní sklo. Takže kilový dron snadno fatálně zraní pilota a může způsobit havárii vrtulníku,“ uvedl Šnajdr.

Piloti kromě policejní práce nebo pomoci hasičů také pomáhají záchranářům. Není proto vyjímkou, že mohou drony ohrozit i bezpečný převoz pacientů. Policie proto spustila informační kampaň. Každý uživatel dronu, který má platná povolení, by měl dobře vědět, kde létat smí a kde ne. Pokud se podle pravidel neřídí, policie ho může snadno vypátrat. „Policie i jednotlivá letiště disponují prostředky, kterými jsou schopny najít jak dron, tak přímo i jeho uživatele,“ řekla mluvčí policejního prezidenta Irena Pilařová.

Následuje výslech na policejní stanici, třeba i zabavení dronu a hlavně vysoká pokuta. „Policisté následně dronistu předají úřadu pro civilní letectví a hrozí mu pokuta od 50 tisíc až do pěti milionů korun,“ sdělila Pilařová.

Neposlušní uživatelé dronů pak kazí jméno i těm, kteří pravidla respektují. S právě probíhajícími bezpečnostními opatřeními v souvisloti s předsednictvím Evropskému parlamentu navíc bude policeních kontrol dronů přibývat.

Tagy:
policie dron krimi Parlament České republiky Národní park České Švýcarsko

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:47

Státy EU se dohodly na nových protiruských sankcích včetně stropu na cenu ropy

10:20

Von der Leyenová: EK je otevřená stropu na plyn, ve výrobě elektřiny i obecně

09:53

Rusové prchající před mobilizací ve Francii nebudou dostávat víza automaticky

09:27

VIDEO: Aktuální informace z Ukrajiny

„Tomáš“ si už jede pro Putina. Co všechno umí tank, na který se Češi složili pro Ukrajinu

Český tank Tomáš vyráží proti ruským jednotkám na Ukrajině. Bojový stroj, na který se složilo přes 11 tisíc lidí, spadá do rodiny starších sovětských konstrukcí, stále ale dokáže nepříteli řádně zatopit. Darovaný tank T-72 Avenger se totiž dočkal poctivé modernizace a řady vylepšení oproti základní verzi. Navíc jde o vojenskou techniku, se kterou jsou ukrajinští vojáci velice dobře seznámení. S čím přesně budou mít Rusové na frontě tu čest?

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Sledujte Co na to premiér: Fiala zodpoví dotazy k cenám energií i prezidentské volbě

CNN Prima NEWS odvysílá 5. října již druhý speciál „Co na to premiér“ s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na pravidelné rozhovory s premiérem se mohou diváci těšit každou první středu v měsíci. Moderátoři se budou Fialy ptát na aktuální politickou situaci a problémy, které lidi v mimořádně náročném období tíží. Půlhodinový pořad odvysílá živě CNN Prima NEWS ve středu od 21 hodin.

Nemají co nabídnout, kritizoval Babiš kandidáty na Hrad. Schytal to od Nerudové i Kalouska

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš zkritizoval všechny tři kandidáty, které hodlá koalice Spolu v prezidentských volbách podpořit. Na sociálních sítích se tak opřel do generála Petra Pavla, senátora Pavla Fischera i do ekonomky Danuše Nerudové. Bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity si to však nenechala líbit. Později se do diskuse zapojil i někdejší šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Ani on si v případě kritiky Babiše nebral servítky.

Šílený případ v Olomouci: Muž házel po projíždějících autech cihly, jednu ženu zranil

Dvě projíždějící osobní auta podle policie záměrně zasáhl částí cihly a betonové sutě třiačtyřicetiletý muž v Olomouci. Cihlou v prvním voze rozbil zadní okno a zranil spolujezdkyni, v druhém vozidle vyvázla posádka bez zranění. Muže ze Šumperska policisté záhy dopadli. Kriminalisté jej obvinili z pokusu těžkého ublížení na zdraví, poškození cizí věci a výtržnictví. Výtržník skončil ve vazbě, informovala olomoucká policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Na obzoru je katastrofa a bankrot. Vláda dělá vše, abychom tam byli rychle, zlobí se Tlustý

Hrozí České republice v důsledku ekonomické krize řecký scénář? Například ekonom Mojmír Hampl se obává, že by se Česko v následujících letech mohlo skutečně dostat do situace, kdy nebude schopno ufinancovat své dluhy, pokud něco neudělá. Podle exministra financí Vlastimila Tlustého dokonce vláda dělá vše pro to, aby přišel co nejrychleji státní bankrot. Jeho obavy však v pořadu 360° na CNN Prima NEWS mírnil ekonom Vladimír Pikora.

Domácí zpravodajství

V Česku přibyly další tisíce případů koronaviru. V nemocnici je nejvíc nakažených od dubna

Laboratoře v Česku v úterý potvrdily 3 440 případů koronaviru, zatímco o týden dřív to bylo 4 212 případů. Jde o první mezitýdenní pokles v pracovní den od konce srpna, ubylo ale také testů. Počet podezření na opakovanou nákazu klesl ze 1 723 na 1 434. Zhruba 1 800 lidí s covidem v nemocnicích je nejvíc od počátku dubna. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

KOMENTÁŘ: Vláda nepřekročila svůj stín a vzdala boj o Hrad. Podtrhne českou malost Babiš?

Postavíme do prezidentské volby, na jednu z nejvýznamnějších politických funkcí v zemi, vlastní silnou osobnost. Tak se ještě začátkem léta holedbali čelní politici koalice Spolu. Úterý ukázalo, že je všechno jinak. Premiér a šéf občanských demokratů Petr Fiala vyslal v nudném projevu několik nic neříkajících signálů, že Spolu sice nikoho přímo nepodporuje, nepřímo už ale ano, a to je tak zhruba vše. Jestli se stejně zachová i hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, půjde o obrovské zklamání a potvrzení malosti současné české politiky.