Češi pomáhají Ukrajině
Českem se valí lavina solidarity. Lidé i organizace pořádají sbírky, v nichž shromažďují především léky, trvanlivé potraviny, spacáky a karimatky. Informace se často mění, přinášíme proto přehled důležitých míst a kontaktů. Většina sbírek je zatím naplánována na víkend nebo maximálně do úterý. Organizátoři žádají, aby si lidé pozorně přečetli, co je třeba přinést, a nenosili nic jiného. Článek postupně aktualizujeme.
Co je třeba – obecný seznam
- helmy, vesty, vojenské boty
- karimatky
- spacáky
- deky
- léky a zdravotnický materiál (nejvíce léky a prostředky na zastavení krvácení, transfúzní vybavení, dále léky proti bolesti, teplotě, průjmu, obvazy, izotermické folie, kapačky, katetry, glukózu)
- powerbanky
- pláštěnky
- hygienické potřeby
- dětské autosedačky
- trvanlivé potraviny
- mobily
- pásky do kalhot, spodní prádlo, ponožky, chrániče na kolena a lokty
Každé místo má vždy seznam toho, co vybírá. Tak si ho předtím, než vyrazíte, pečlivě pročtěte a nenoste nic navíc. Kromě podpory na hranicích nebo přímo na Ukrajině se rozjela i pomoc pro uprchlíky v Česku.
Ubytování Ukrajinců, vyřízení pobytu i práce: Jak a kde můžete pomoci?
Téměř každý Čech se v této době snaží nějak pomoci ukrajinským uprchlíkům, kteří přichází do Česka. Někteří dělají sbírky, jiní se zapojují jako dobrovolníci, další nabízejí ubytování. Zatímco ještě minulý týden byla pomoc neorganizovaná a spontánní, v tomto týdnu se do koordinace všech potřebných úkonů vložila vláda, kraje i jednotlivá města. Redakce CNN Prima NEWS sepsala přehled míst i webových stránek, kam se obrátit a kde hledat, když chcete pomoci s ubytováním, ale i s prací, registrací, vízy nebo nalezením školy.
1. Ukrajinská ambasáda, Praha
Ukrajinská ambasáda v Praze sepsala potřebný armádní materiál. Pomoci ale můžete také spacáky, karimatkami či hygienickými potřebami. Přispět můžete také finančně přímo na účet, ze kterého bude tento materiál nakoupen. Peníze jdou i na vojenský materiál.
Pokud chcete přispět materiálně, věci odneste přímo na ambasádu na Praze 2.
Potřebujeme:
— Ukraine in Czechia (@UKRinCZE) February 26, 2022
- přílby balistické 3. a 4. třída ochrány
- neprůstřelné vesty modulární 4. (6.) třída ochrány
- UAV (bezpilotní letadla)
- Léky
- spacáky, karimatky, hygiena pro ženy a děti na hranicich.
📍 Vocelova 3, Praha 2, Oksana Hluško, tel: 777686240https://t.co/69DM1jX7aF
2. Karlova univerzita
Organizovanou pomoc rozjela například i Univerzita Karlova. Na svých stránkách zveřejnila telefonní číslo, kam mohou lidé volat a nabízet pomoc.
Univerzita rozdělila pomoc na poradnu, zajištění ubytování pro studenty a také sbírky, které organizují jednotlivé fakulty.
🇺🇦 Univerzita Karlova právě spustila provoz nových stránek na podporu studentů, zaměstnanců a jejich blízkých, které...
Posted by Filozofická fakulta Univerzity Karlovy on Saturday, February 26, 2022
3. Sbírky ve městech
Brno
Brno na svých stránkách odkazuje především na neziskové organizace. Zároveň přidává kontakt i na tzv. Centrum pro cizince Jihomoravského kraje, kde jsou kontakty především na Charitu ČR nebo na ministerstvo vnitra pro Ukrajince, kteří potřebují pomoct v Česku.
V případě, že chcete zajistit ubytování uprchlíků z Ukrajiny, jejichž dopravu do Brna například individuálně zajišťujete, volejte na informační telefonické linky:
- 516 410 668
- 737 234 078
UBYTOVÁNÍ UPRCHLÍKŮ a POMOC UKRAJINĚ
— Brno (@brnomycity) February 26, 2022
👉 Pokud disponujete volnými byty či jinými ubytovacími kapacitami, které chcete poskytnout pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny, je možné nabídku poslat na:
jurcik.tomas@brno.cz
musilova.jana@brno.cz
👉 Více na https://t.co/ql5qNXWoat pic.twitter.com/fA5mzKeO2W
Pokud disponujete volnými byty či jinými ubytovacími kapacitami, které chcete poskytnout pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny, je možné nabídku poslat na tyto e-maily:
Ostrava
Od neděle po celý týden je otevřeno také sběrné místo v Ostravě. Vždy od 8 do 20. hodin. Místo je zřízeno v halách:
- Wattova ulice 797/17
Zřizujeme sběrné místo pro shromáždění materiální pomoci Ukrajině.🇺🇦 Otevírá v neděli 27. února v 8 hodin ráno a...
Posted by Ostrava!!! - oficiální stránky on Saturday, February 26, 2022
Hradec Králové
Do humanitární pomoci se můžete zapojit i v krajských městech. Složení pomoci bude velmi podobné na všech sběrných místech. Nejčastěji jsou třeba hygienické potřeby, zdravotnický materiál, spacáky a deky.
V Hradci můžete materiální sbírku přinést ve všední dny od 16 do 20 hodin. Věci noste přímo na Masarykovo nádraží. Přesnou adresu vidíte v příspěvku.
‼️ SBÍRKA BYLA 11. BŘEZNA UKONČENA. ‼️ Ukrajině jste darovali přes tři tuny potravin, 700 kilo zdravotnických potřeb nebo 180 powerbank. Děkujeme! ❤️
Posted by Piráti Hradec Králové on Saturday, February 26, 2022
Pardubice
Velmi potřebný je především zdravotnický materiál. Ten můžete donést například v Pardubicích do kostela Panny Marie Sedmibolestné. Sbírku zde koordinuje Marian Kurylo, který zde už pět let vede farnost a sám je z vesnice od Lvova.
Potřeby v zdravotnickém materiálu zveřejněné Ministerstvem zdravotnictví Ukrajiny.
— Ukraine in Czechia (@UKRinCZE) February 24, 2022
Koordinatoři v ČR:
- Vocelova 3, Praha 2, DNM.
Oksana Hluško, +420 777 686 240
- Pardubice, Kostel Panny Marie Sedmibolestné.
Marjan Kurylo: +420 777 904 901 pic.twitter.com/wb2f5GssKD
Krnov
Pomoc se dala dohromady i v Krnově, kde už teď čekají na Ukrajince, kteří míří z města Nadvirny. Za sbírkou zde stojí Charita Krnov, která na Ukrajinu bude posílat elektrocentrály.
Autobus s 30 ženami a dětmi z ukrajinské Nadvirny míří do partnerského Krnova. Čekají tu na ně pracovníci Charity Krnov. Poskytnou jim jídlo a ubytují v Larischově vile - majitel zdarma poskytl. Zpátky na hranice autobus odveze 9 potřebných elektrocentrál, které koupil @KrajMsk. pic.twitter.com/cqFEBntCNw
— Moravskoslezský kraj (@KrajMsk) February 26, 2022
Válka na Ukrajině
Jesenice u Prahy
Zde bude sbírka probíhat v pondělí během dne.
V pondělí 28. února od 9 do 18 hodin přijímáme materiální pomoc, kterou budou rozdělovat ukrajinské dobrovolnice z Jesenice přímo potřebným,“ píší na stránkách obce.
📢🇺🇦🙏Jesenice pro Ukrajinu 🇺🇦🙏Město zřizuje štáb pomoci, vyhlašujeme materiální sbírku 🇺🇦🙏 ↪V pondělí 28.2. od 9 do 18...
Posted by Jesenice u Prahy - oficiální on Sunday, February 27, 2022
Můžete nosit spací pytle a teplé deky, polštáře, karimatky, hygienické potřeby pro ženy a děti (vložky, tampony, plenky, mýdlo, šampony, zubní pasty, kartáčky, sudokrem..), dále trvanlivé jídlo pro děti (kojenecké mléko, kaše, piškoty, pyre, kapsičky, džus..), lahvičky pro děti, oblečení pro děti 0-15 let, hračky, kočárky, nosítka, oblečení pro ženy.
- Příjem věcí - městský úřad Jesenice Budějovická 303
- 775 775 980
Mírová pod Kozákovem
Sbírky se konají i v těch úplně nejmenších vesnicích po Česku. Pomoc se rozhodli i v Mírové nedaleko Turnova.
Lidé mohou věci nosit na obecní úřad každý den od pondělí do pátku od 8. do 14. hodin. Od 16,30 do 18 poté do místní Sokolovny.
Kontakty:
- 737 316 412
- 721 624 793
- 605 818 464
4. Neziskové organizace
Pokud si nevíte rady, kam vyrazit, vždy se jako první vyplatí podívat se na stránky neziskových organizací. Ty primárně organizují finanční sbírky, za které buď samy kupují potřebný materiál, nebo peníze posílají přímo organizacím v místě konfliktu.
⚠ ❗❗❗ NEJČASTĚJI KLADENÉ OTÁZKY K POMOCI UKRAJINĚ❗❗❗ ⚠
— Člověk v tísni (@CLOVEKVTISNI) February 26, 2022
Za každou pomoc a za retweety děkujeme!💙💛#Ukraine #SOSUkrajinahttps://t.co/4m42xKa3UA
Pomoc Ukrajině organizují:
Většina z těchto organizací má na svých stránkách uvedená centra i v menších městech, kam je možné věci odnést, nebo jakou cestou darovat peníze.
Během víkendu vznikl i projekt Pomáhej Ukrajině, který sdružuje všechny neziskové organizace a nabízí komplexní rozcestník, kde může člověk předem vyplnit dotazník tzv. tržiště. V dotazníku může nabídnout své služby v oblasti dopravy, ubytování, dobrovolnictví, tlumočnictví, psychologické pomoci atd.
Právě jsme spustili: hlavní tržiště pro nabídku pomoci Ukrajincům. Vzniklo pod taktovkou @CeskoDigital a ve spolupráci se všemi hlavními organizacemi, které pracují s migranty v Česku. Zapojte se a sdílejte: https://t.co/jjVzCqx5el #StandWithUkraine #pomahejukrajine 💙💛
— Pomáhej Ukrajině (@pomahejukrajine) February 27, 2022
Ve chvíli, kdy je pomoci hodně a je velmi roztříštěná, jedná se o velmi záslužnou věc, která může zásadně pomoci.
5. Ukrajinci v Česku, Praha, Brno
Sbírku jak pro muže, kteří budou muset na Ukrajině vyrazit do války, tak pro jejich ženy a děti, kteří na hranicích čekají dlouhé hodiny, až budou moci do bezpečí, organizuje i řada ukrajinských rodin, které v Česku žijí. Na Ukrajině mají ale stále část rodin a mnoho přátel.
Jednu takovou zorganizovali Honza a Josefína. Mladý pár sepsal seznam toho, co je třeba. Vytvořili dvě sběrná místa v pražské Libni a na pražském Chodově.
Všichni, kdo budou chtít pomoci, mohou kontaktovat na Instagramu nebo mobilem:
- @artlerock
- @muzzigreat
- @josefinkaa
- +420 603 247 922
- +420 773 079 293
Výzva k veřejné sbírce na podporu Ukrajiny Zdroj: CNN Prima NEWS
6. Piráti napříč Českem
Organizovanou pomoc na různým místech Česka rozjeli i Piráti. Vytvořili jednotnou stránku ukrajina.pirati.cz, kde si podle jednotlivých krajů můžete najít místo, kam můžete s pomocí dorazit.
Často se mě ptáte, jaký je nejlepší způsob pomoci Ukrajině. Možností je více. Kolegové z @PiratskaStrana proto dnes spustili web https://t.co/AoFmdWENtS, na kterém je možné najít odkazy na ověřené instituce, které pomoc organizují. Věřím, že rozcestník shledáte užitečným. pic.twitter.com/MHUqJIIXrc
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) February 26, 2022
7. Ubytovací pomoc
Pomoc s ubytováním uprchlíků z Ukrajiny Češi rozjeli velmi spontánně na sítích. Objevuje se celá řada příspěvků o tom, že rodiny připravují chaty a nabízejí byty.
Pokud můžete nabídnout jednotky míst, je nejlepší se pokusit spojit přímo s těmi, kdo převoz Ukrajinců do Česka organizují. K tomu je nejlepší využít přímo ukrajinské organizace nebo skupiny na Facebooku.
Přihlásit své kapacity můžete i na pražských stránkách, které jsou na to připravené. Vyplníte formulář a budete čekat na to, zda je o ubytování zájem. Aktuálně se zdá, že kapacit je v Praze spíš méně, než více, a proto s pomocí neváhejte.
„Moc děkujeme za dosud zaslané nabídky ubytování pro Ukrajinské občany. Velmi si jich vážíme. Doposud jsme obdrželi více než 1000 různých nabídek od jednotlivých lůžek či pokojů až po ubytování hromadného typu. Všechny nabídky třídíme a využijeme buď my, nebo je poskytneme našim partnerům. Od této chvíle prosíme na e-mail ubytovaniukrajina@suz.cz pouze o nabídky ubytování hromadného typu, tedy 20 a více pokojů. Ideálně s možností zajištění stravování. Děkujeme, že se zajímáte,“ píše správa na svých stránkách.
8. Pomoc na hranicích: Nejezděte
Poslední informace hovoří i tom, aby Češi nejezdili bez předchozí domluvy na hranice s prázdnými auty v domnění, že někomu pomohou a někoho odvezou. Na hranicích jsou dlouhé kolony a ti, co se na hranice dostanou, už mají odvoz zajištěn.
Výzvu k tomu, aby lidé na hranice nejezdili, dávají i samy ukrajinské organizace.
„V tuto chvíli je na hranicích více lidí, kteří nabízí odvoz, než uprchlíků, kteří potřebují odvézt. Nejezděte na vlastní pěst a vyčkejte na zavolání/sms/e-mail konkrétní osoby nebo koordinátora,“ píší na stránkách, kde koordinují odvoz urchlíků.
9. Právní pomoc
Pomoc koordinuje i Česká advokátní komora a v nejbližších hodinách zřídí i transparentní účet. Vytvořila také seznam advokátů, tlumočníků a překladatelů, kteří jsou ochotni zdarma pomoci.
Desítky kontaktů na advokátky, advokáty a jejich kanceláře, ochotných PRO BONO pomoct právními službami občanům #Ukraine 🇺🇦, a další budou přibývat! Šiřte tuto pomoc dál: https://t.co/ntvxIBCulY, s nabídkami @CAK_cz kontaktujte na help.ukraine@cak.cz
— ČAK (@CAK_cz) February 26, 2022
„Situace na Ukrajině otřásla většinou z nás. Dá se očekávat, že přinese nejen spoustu složitých a životy ohrožujících situací, ale také specifických a často úplně nových právních problémů. ČAK vnímá jako svou povinnost zajistit, aby na ně byla česká advokacie připravena a byla schopna účinné pomoci,“ stojí v prohlášení ČAK.