

Asistenční centrum v kongresovém centru v Praze Zdroj: ČTK
Asistenční centrum v kongresovém centru v Praze Zdroj: ČTK
Téměř každý Čech se v této době snaží nějak pomoci ukrajinským uprchlíkům, kteří přichází do Česka. Někteří dělají sbírky, jiní se zapojují jako dobrovolníci, další nabízejí ubytování. Zatímco ještě minulý týden byla pomoc neorganizovaná a spontánní, v tomto týdnu se do koordinace všech potřebných úkonů vložila vláda, kraje i jednotlivá města. Redakce CNN Prima NEWS sepsala přehled míst i webových stránek, kam se obrátit a kde hledat, když chcete pomoci s ubytováním, ale i s prací, registrací, vízy nebo nalezením školy.
Statisíce Čechů během jednoho týdne začaly spontánně pomáhat zoufalým ukrajinským rodinám. V první fázi se pomoc nejčastěji soustředila na materiální sbírky, potřebné věci směřovaly a stále směřují na ukrajinské hranice i do postižené Ukrajiny. Seznam míst, kde sbírky probíhaly nebo ještě probíhají, můžete najít na webu CNN Prima NEWS.
S tím, jak začali Ukrajinci přicházet do Česka, se ale cíl pomoci přeskupil a nyní se shánějí především dobrovolníci, kteří pomohou s administrativními úkony a ubytováním. I to většina lidí nabízela spontánně a soustředila se především na známé a přátelé. Ne každý, kdo ubytování nabízí nebo hledá, byl ale úspěšný, a proto vznikly koordinační stránky ministerstva vnitra, které slouží jako rozcestník pro všechny, kdo chtějí jakýmkoliv způsobem pomoct nebo pomoc hledají. Zatím je kapacit stále dost.
Každému Ukrajinci, který v ČR zapne mobil, přijde jako první sms se základními kontakty. Volat mohou na číslo: +420 974 801 802. Informace v cizím jazyce jsou k dispozici na stránkách Odboru azylové a migrační politiky.
Ubytování je logicky to první, co každý příchozí řeší. Je možné jej nabídnout jak ve velkém, což dělají třeba hotely, penziony nebo ubytovny, tak i jednotlivcům a rodinám podle vašich kapacit.
Hromadné ubytování komplexně sdružuje Správa uprchlických zařízení, která na svých stránkách zveřejnila kontakt ubytovaniukrajina@suz.cz. Na ten se obraťte, pokud můžete nabídnout 20 a více pokojů.
Mnozí lidé dosud informace o volných pokojích sdíleli na sociálních sítích nebo byli v kontaktu s lokálními politiky či přímo s uprchlíky. Nově lze volné kapacity zaregistrovat, a to na stránkách pomahejukrajine.cz. Zde vyplníte formulář a zaškrtnete, kde a kolik míst a na jak dlouho nabízíte.
O ubytování mohou uprchlíci požádat i v takzvaných asistenčních centrech, která vznikla po celém Česku v každém kraji a jejich činnost koordinuje stát. Právě tato centra se stávají klíčovou součástí uprchlické logistiky.
Ubytování stále nabízejí i jednotlivá města a obce. Pravidelně kontrolujte i jejich stránky s aktualitami. Například Praha má vlastní ubytovací formulář.
Když Ukrajinec přicestuje co Česka, musí se do tří dnů ohlásit na cizinecké policii. To lze udělat na její kterékoliv pobočce nebo – což je mnohem snazší – právě v některém ze zmíněných asistenčních center v každém ze čtrnácti krajů. Každý uprchlík, který tam přijde, získá:
Cizinecké policii je může nahlásit jejich ubytovatel, pokud jsou umístěni v ubytovacím zařízení. Rodina ani přátelé či známí to udělat nemohou.
AKTUÁLNÍ INFORMACE pro dobrovolníky: 🇺🇦 Hledáme dobrovolníky/tlumočníky s ruštinou/ukrajinštinou + češtinou do...
Posted by Regionální dobrovolnické centrum Hl. m. Prahy on Monday, March 7, 2022
💛💙KACPU v Příbrami‼️
— Středočeský kraj 🇨🇿🤝❤️ (@StredoceskyK) March 6, 2022
Od úterý 8. března od rána od 7:00 bude fungovat již čtvrté Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině.
🏚 v Kulturním domě v Příbrami
Blíže ZDE ➡https://t.co/otOsi6nNEr pic.twitter.com/f7GfO24E0f
Hasiči z @KrajMsk připravují nové Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině #KACPU. To se operativně přesune z kapacitně už nevyhovujících prostor @CCK_Tweetuje na výstaviště @CernaLouka @Ostrava_cz: https://t.co/95SAfiAkC2 pic.twitter.com/XJvg1Czxjc
— HZS Moravskoslezského kraje (@hzsmsk) March 7, 2022
Největší nápor uprchlíků očekává Praha a Středočeský kraj, podle informací ministerstva vnitra právě v těchto dvou krajích žije nejvíce ze 260 tisíc Ukrajinců, kteří tu dosud pobývali. Lze očekávat, že právě k nim budou přicházet jejich přátelé.
„V krajských asistenčních centrech se přednostně odbavují lidé, kteří potřebují ubytování a nemají kam jít. V tuto chvíli jsou to relativně nízká čísla a kapacita ještě je,“ uvedla v pátek šéfka ministerského odboru azylové a migrační politiky Pavla Novotná.
Další nutnou součástí procesu, který musí Ukrajinci na našem území absolvovat, je získání pobytového víza. I to může být vyřízeno ve zmíněném asistenčním centru. Takzvané pobytové vízum si všichni musejí vyřídit do 90 dnů.
Co tím získají:
K vyřízení potřebují pas a fotografii, ale tu lze pořídit přímo na místě. Vízum je zdarma!
Už nyní se začínají objevovat čím dál častější dotazy, kde se budou děti z Ukrajiny učit. Nastoupit mohou do jakékoliv školy v Česku.
Do školy nebo školky ovšem nemusí zamířit ihned. Nejčastější dotazy spojené s jejich nástupem na výuku sepsalo ministerstvo školství. Již před časem také vydalo doporučení, jak přistupovat k případným útokům proti dětem ruského původu. Pomoc v hledání škol a školek nabízí například organizace Scio.
Spojujeme české školky, školy a ukrajinské děti a studenty. Spustili jsme web https://t.co/pzR7klrZ5f Umožňujeme ukrajinským rodinám najít mateřskou, základní nebo střední školu, která má volná místa a je připravena děti přijmout. Hledáme další školy, které se chtějí zapojit.
— Scio.cz (@scio_cz) March 4, 2022
Aktivity se chopilo i hlavní město Praha, kde je aktuálně uprchlíků nejvíce. Praha zřídila speciální infolinku, kam mohou rodiče i každý, kdo chce pomoct, volat v pracovní dny.
Zřídili jsme speciální sekci pro dotazy týkající se vzdělávání dětí přicházejících z Ukrajiny. Volat můžete na číslo +420 236 005 901, v provozu je linka od pondělí do pátku od 8:00 do 16:00 hodin, a je možné využít adresu skoly@praha.eu, kde budeme vyřizovat došlé zprávy.
— Hlavní město Praha (@PrahaEU) March 8, 2022
Pokud přemýšlíte, jak byste ještě mohli Ukrajincům pomoct, doporučujeme navštívit stránky pomahetjeukrajině.cz.
Právě jsme spustili: hlavní tržiště pro nabídku pomoci Ukrajincům. Vzniklo pod taktovkou @CeskoDigital a ve spolupráci se všemi hlavními organizacemi, které pracují s migranty v Česku. Zapojte se a sdílejte: https://t.co/jjVzCqx5el #StandWithUkraine #pomahejukrajine 💙💛
— Pomáhej Ukrajině (@pomahejukrajine) February 27, 2022
Zde můžete nabídnout dobrovolnickou činnost v těchto oblastech:
Největší poptávka po dobrovolnících je zřejmě právě ve školství. Do stávajících škol a školek, ale i do těch narychlo vytvořených, se hledají nejčastěji studenti pedagogických oborů, kteří umí rusky nebo ukrajinsky. Do pomoci se často zapojují i volnočasová centra jako například Dům dětí a mládeže Ulita na Praze 3.
DDM Ulita - program pro ukrajinské děti Zdroj: CNN Prima NEWS
Obecně lze říci, že pokud kdokoliv jeden z těchto jazyků ovládá, může pomoci téměř všude. Výzvy se objevují velmi spontánně a nejlepší je pro takové potřeby sledovat stránky města či obce, kde žijete.
Pokud pomoc naopak hledáte, upozorňujeme na stránky pomahejukrajine.cz/nabidky. Právě zde se sbíhají nabídky pomoci. A jsou jich skutečně tisíce. Nejvíce se týkají ubytování a dopravy, ale najdete zde i přes tisíc dobrovolníků. Podobné informace najdete i na webu stojimezaukrajinou.cz.
Stále ještě probíhají sbírky oblečení, vojenského materiálu nebo potravin či hygienických potřeb. CNN Prima NEWS v přehledném článku zveřejnila seznam míst, kam můžete zajít.
Důležitá je i finanční pomoc. Jednu z nejdůležitějších sbírek organizuje ukrajinská ambasáda v Česku, která vybírá peníze především na vojenský materiál.
Velvyslanectví Ukrajiny v ČR disponuje bankovním účtem, na který lze zaslat finanční obnos určený pro následný nákup obranného materiálu.
— UKR Embassy in CZE (@UKRinCZE) February 26, 2022
Za shromážděné peníze vybereme obranný materiál, který nejvíce potřebují Ozbrojené síly a domobrana Ukrajiny.
č.ú. 304452700/0300
Děkujeme! pic.twitter.com/iAyJQyolyV
Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření podpory Tchaj-wanu z posledních desetiletí. Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval a zdůraznil, že americký prezident nemá „podceňovat jeho odhodlání“.
Rýpání, osobní útoky i trefné poznámky. Nedělní Partie s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) a jeho předchůdkyní a současnou šéfkou poslanců ANO Alenou Schillerovou byla opět plná hlášek a ostrých výroků. Přečtěte si ty nejzajímavější a nejzábavnější.
Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda také soustředí své síly u Severodoněcku. Počet obětí v Kyjevské oblasti se od začátku invaze blíží 1 300, informovaly tamní úřady. Ukrajinský parlament schválil zákon, který označuje Rusko za teroristický stát. Prezident Zelenskyj dále podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze.
Sledujeme on-line
V pondělí se do České republiky opět vrátí bouřky. Ty se mohou objevit i ve zbytku týdne. Ve čtvrtek také počítejme se silným větrem. Počasí bude většinou oblačné. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Ministerstvo školství poslalo kontrolu do Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Vadí mu jeho smlouva na tisk materiálů týkajících se přijímacích zkoušek na střední školy a maturit, informuje iDNES.cz.
Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.
Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) v Partii na CNN Prima NEWS zopakoval, že ve svém regionu už nechce přijímat další romské uprchlíky z Ukrajiny. Podle něj nejde o žádný rasismus, ale důvodem jsou specifické potřeby, které tito běženci mají. Kraj na to ale nemá zejména personální kapacitu.
Jeden muž zemřel a další utrpěl vážná zranění při nedělním požáru rodinného domu v Kopřivnici na Novojičínsku. Příčinu požáru ještě policisté neznají, s největší pravděpodobností se ale na jeho zavinění nepodílel nikdo cizí. Při dohašování požáru se pak odpoledne zranil i jeden hasič, řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.
Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.
Dvacetiletý mladík přežil srážku s osobním vlakem, když usnul v noci na neděli po cestě z taneční zábavy na kolejích ve Štítné nad Vláří na Zlínsku. Mladík utrpěl těžké zranění, srážku s vlakem ale přežil, sdělila v pondělí v tiskové zprávě policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
Dcera bývalého amerického prezidenta Ivanka Trumpová se při pobytu v Krakově a Varšavě setkala s ukrajinskými rodinami v polském exilu, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Ivanka na Twitteru napsala, že je vděčná za poslední dny a za to, že se mohla stát svědkem lásky, síly a odhodlání ukrajinských rodin.
Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.
Opičí neštovice se dál šíří západními zeměmi. Nákazu již potvrdily Velká Británie, Německo, Švýcarsko, Španělsko, Švédsko, Itálie, Belgie, Nizozemsko, Francie, USA, Kanada či Austrálie. Jak moc je třeba se tohoto virového onemocnění obávat?
Ukrajinské úřady zveřejnily záběry z ruského raketového útoku na kulturní dům ve městě Lozovaja v Charkovské oblasti. Masivní výbuch, který zaznamenaly bezpečnostní kamery, si vyžádal sedm zraněných včetně jednoho dítěte.
Policisté z Litoměřicka pátrají po neznámém pachateli, který se vydává za bankéře. Ze svých obětí dokázal vylákat i desítky tisíc korun. Podobným podvodníkům v poslední době naletěli nejen senioři, ale také mladí a vysokoškolsky vzdělaní lidé.
Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.
Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.
V babyboxu v Českých Budějovicích v neděli někdo odložil novorozeného chlapečka. Dítě bylo zabalené v ručníku a je zdravé. Dostalo jméno Jaromír Jirsa, sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Letos bylo do těchto speciálních schránek v Česku odloženo zatím sedm dětí a celkově od vzniku jejich sítě 238, z toho 130 dívek a 108 chlapců.
O češtině jako noční můře letošních maturit, jsme vám už v týdnu říkali. Ukázalo se, že za nižší úspěšností maturantů při zkouškách z mateřského jazyka stojí nejen pocovidový návrat do škol, ale i náročné testy. Mnoho studentů mělo například problém i s tím pochopit zadání některých otázek.