reklama

Poradíme vám s vašimi problémy ve stavebnictví

Trápí vás problémy s vaší chatou nebo chalupou, řešíte rekonstrukci, stavbu, nebo chcete budovat na pronajatém pozemku? Poradíme vám v dnešní listárně s vašimi konkrétními problémy.

reklama

Co dělat se stavbou souseda na vašem pozemku?

Nejrůznější sousedské půtky jsou mnohde na denním pořádku. Když ale koupíte nemovitost, nemůžete vědět, co vás v rámci sousedských vztahů čeká. Pořídíte si starší stavbu, kterou chcete užívat jako chatu, a necháte si vytvořit projekt na rekonstrukci. Pak přijde geodet, vyměří hranice pozemku, které sahají zhruba půl metru od stávající stavby a zároveň do míst, kde se bude rekonstruovat. Soused má ale v těchto místech opřený přístřešek o vaši stavbu.

Na vaši informaci o rekonstruování a zateplení objektu reaguje ale tak, že stavbu odstraní, až budete mít vyřízené stavební povolení. Jak se v takové situaci zachovat? Důležité je že soused potřebuje k umístění a užívání stavby na vašem pozemku vaše povolení. Proto si zjistěte v archivu, jestli takové povolení existuje, zda nemá souhlas od předchozího majitele nemovitosti. Pokud tomu tak není, můžete vše řešit přes stavební úřad. Podejte zde žádost k odstranění stavby. Stavební úřad to posléze nařídí.

Jaká je vhodná hydroizolace na základovou desku?

Na vybetonovanou základovou desku pod budoucí chatu je potřeba ještě předtím, než budete pokračovat s hrubou stavbou, položit hydroizolaci. Sáhnete po tradičním asfaltovém pásu nebo moderní PVC fólii? Vybrat si v takovém případě fólii můžeme určitě doporučit. Je to moderní materiál, který za dodržení určitých podmínek vydrží dlouhá léta. Zásadní pravidlo je to, že fólie nesmí přijít do styku s materiály, které jsou vyrobeny z ropných látek.

Nemůžete tedy přímo na ni položit polystyrenové desky. Do tří let spolu začnou reagovat, fólie ztvrdne a rozpadne se. Dojde tím k propadnutí polystyrenu a následnému poklesu betonové podlahy nad ním – poškodí se tím celá podlaha. Stejně tak musíte být opatrní při aplikaci polyuretanové pěny, kterou se zafoukávají dveře a okna. Při styku s fólií dochází k degradaci. Při aplikaci fólie dbejte na její těsnost. Musí být dokonale zavařená.

Můžete si na pronajaté zahradě vybudovat bazén?

Máte-li pronajatou zahradu a rádi byste se v létě zchladili u bazénu? Pak je třeba se řídit nájemní smlouvou nebo se domluvit s majitelem pozemku. Zejména pokud se jedná o zapuštěný bazén, který na pozemku zůstane i po vašem případném odchodu. Pokud v nájemní smlouvě nenajdete informaci ohledně stavby, kontaktujte majitele pozemku a konzultujte svůj záměr s ním. Zároveň pak při samotné stavbě dodržte veškerá opatření. Bazén musí být nejméně dva metry vzdálený od pozemku sousedního.

Má smysl v této době rekonstruovat?

Máte chalupu a přemýšlíte o její rekonstrukci a pronájmu? Může vás možná v této ne zrovna lehké době napadnout, zda má smysl se do toho teď pouštět a nepočkat, jestli nepůjde cena řemeslných prací dolů. Můžeme vás v takovém případě určitě uklidnit. Stavební práce i během pandemie běží, do infrastruktury se investuje neustále. Zároveň se mnoho řemeslníků z Ukrajiny vrátilo zpátky domů. Je jich tady tak ještě méně než předtím a ceny se budou tím pádem spíše zvyšovat. Souvisí s tím i to, že stojí výroba stavebního materiálu a může tak být čím dál větší problém sehnat ten kvalitní. Navíc mnoho lidí bude spíše vyhledávat dovolené v tuzemsku. S rekonstrukcí tedy rozhodně neotálejte. Investice se vám pravděpodobně velmi brzy vrátí.

Tagy:
Podivná zranění a zmizelé doklady. Smrt aktivisty Šyšova policie vyšetřuje jako vraždu
Zahraničí

Podivná zranění a zmizelé doklady. Smrt aktivisty Šyšova policie vyšetřuje jako vraždu

Šéfa ukrajinské organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům, našli oběšeného v Kyjevském parku. Vital Šyšov se ztratil v neděli při ranním běhu. Podle ukrajinské policie mu někdo ukradl mobil a doklady. Detektivové tak začali případ vyšetřovat jako úkladnou vraždu, která měla být maskovaná sebevraždou. Za jeho smrtí podle nevládních organizací může stát režim v Bělorusku.

Jsme ve válce, tvrdí Litva. Běloruská „cestovka“ sváží do země tisíce uprchlíků

Nová migrační krize na hranici Evropské unie. Bělorusko pod taktovkou diktátora Lukašenka stupňuje prostřednictvím migrantů z Iráku tlak na sousední Litvu. Ta už letos zadržela téměř čtyři tisíce běženců. To je asi padesátkrát více než loni. Minsk mezitím nadále posiluje letecké spojení s Irákem a litevští politici otevřeně mluví o hybridní válce.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok

Celý uplynulý školní rok byl zcela odlišný od těch, na které jsou žáci zvyklí. Pandemie koronaviru způsobila studentům všech úrovní vleklé těžkosti. Řada z nich si dlouhé měsíce musela vystačit s domácí výukou. A když už se dostali do lavic, tak za velmi přísných podmínek jako je nepřetržité nošení roušek a respirátorů či povinnost nechat se testovat. Stejně tak trpěli i učitelé. Jak bude vypadat nadcházející školní rok?

Znepokojivý průzkum: Očkovaní senioři mají po půl roce jen minimum protilátek

Po půl roce od očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků výzkumu až 60 procent seniorů výrazně nižší nebo žádné množství protilátek. V tiskové zprávě to uvedla společnost Podané ruce, která analýzu provedla na více než 620 lidech. Podle ní bude v brzké době potřeba přeočkování třetí dávkou zranitelných skupin a také bude nutné navýšit kapacity preventivního testování pracovníků i klientů v sociálních službách.

Sparta podlehla Monaku 0:2. Zápas byl přerušen kvůli rasistickým urážkám z publika

Historicky první pohárové utkání pražské Sparty proti AS Monako skončilo porážkou. Knížecký klub v úvodním utkání 3. předkola Ligy mistrů vyhrál na hřišti Sparty 2:0. V prvním poločase skóroval Aurélien Tchouaméni (37). Domácí ultras si následně neodpustili rasistické urážky na účet záložníka tmavé pleti. Na hřiště létaly i kelímky s pivem a zápas byl na několik minut přerušen. 14 minut po začátku druhého poločasu pak vedení Monaka navýšil Kevin Volland. Odveta v Monaku je na programu příští úterý.

Zatuchlý rybník s operátory. Češi mají druhý nejdražší mobilní internet v Evropě

Příčka, která Čechy nepotěší. Podle průzkumu nezávislého britského portálu, který sleduje ceny internetu v mobilu ve světě, mají Češi druhá nejdražší data v Evropě. Podle českých ekonomů v Tuzemsku chybí konkurenční prostředí a ceny nahoře drží velcí operátoři. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) naopak tvrdí, že operátoři zlevňují a že průzkumy nepočítají s neomezenými balíčky.

reklama

Domácí zpravodajství

Do Sněmovny kandiduje 22 stran a hnutí. Největší výběr bude v Praze a na jižní Moravě

K letošním volbám do Sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to z informací od krajských úřadů a pražského magistrátu. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16:00. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

reklama