S útokem na Filozofickou fakultu v prosinci roku 2023 začalo téma bezpečnosti na školách nabírat na vážnosti, stejně jako v posledních dnech. Policisté řešili hned několik útoků či hrozeb na vzdělávacích institucích v Praze, Rudolfově nebo na Slovensku. Jaká provizorní a bezpečnostní opatření školy přijímají a co dalšího mohou udělat?
Stále častěji je běžné, že učitelé a učitelky postávají na chodbách a u vchodů do budov, kde intenzivně sledují školáky. Nehlídají však pouze děti, nýbrž také neznámé a podezřelé osoby. K tomuto kroku nejčastěji dochází na vrátnicích, přičemž jistotou je následné otočení klíčem v zámku.
ČTĚTE TAKÉ: Léčil se na psychiatrii, přiznala matka útočníka z Libně. Sestru napadl před očima její dcerky
Takto situace řeší například ZŠ a ZUŠ Bezdrevská 3 v Českých Budějovicích. Shodou okolností nedaleko jihočeské metropole, v Rudolfově na základní škole, policie zasahovala v pondělí kvůli žákovi, který vyhrožoval zbraní učitelce.
„Naše škola je otevřená od 6:00 do 7:30, kdy děti chodí do školní družiny. Ve vestibulu je pedagogický dozor a na vrátnici vrátný. V 7:30 se škola zavírá úplně a otevírá se v 7:40, kdy žáci vchází do školy hromadně, opět za přítomnosti pedagogického dozoru a vrátného,“ uvedla Eva Neubauerová, finanční a provozní referentka školy.
V 7:55 se škola uzavírá a zůstává volný vchod pouze přes vrátnici pro všechny příchozí. „Během každé přestávky je ve vestibulu pedagogický dozor,“ doplnila Neubauerová.
Jen oči nestačí
Po výhružkách, které provázely nejen zářijový návrat dětí do škol, po zadrženém muži na filozofické fakultě či prosincovém oznámení střelby na Západočeské univerzitě, je však zřejmé, že jen pedagogický dozor nestačí. Školy proto zavádějí různá doplňující opatření. Může jít například o zamykání vstupů na kód nebo zavedení čipového systému.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Posun v případu výhrůžek ve škole v Rudolfově: Žák je v ústavu. Policie šetří pokus o vraždu
„V současnosti pro vstup do budovy používáme čipový systém pro učitele a v rámci družiny pro rodiče. V budoucnu bychom rádi používali komplexní přístupový systém i s evidencí, zatím ale hledáme vhodné řešení, které by nás nezdržovalo a naopak usnadňovalo práci,“ sdělila Monika Kurková, zástupkyně na 2. základní škole v Plzni.
Komplexní přístupové systémy s evidencí a jednoduchým používáním vyvíjí řada bezpečnostních firem. Systémy monitorují nejen učitele a rodiče, ale také žáky samotné. Jejich výhodou je, že identifikátory se dají stáhnout do telefonu. Pro děti, které jsou většinou již od malička zvyklé telefon používat, to proto není žádný problém – navíc jej mají téměř vždy po ruce.
„Typicky pro základní a střední školy zavádíme přístupový systém skládající se z identifikační čtečky a komunikačního modulu, který spíná zámek dveří,“ přiblížil Jan Orlický, produktový manažer školních systémů Institutu mikroelektronických aplikací (IMA).
„Systém již funguje na zhruba stovce českých škol, v současnosti ho instalujeme pod názvem Vrátnícheck,“ doplnil Orlický.
Nejen pro žáky, ale i pro rodiče
Díky aplikacím jako Vrátnícheck mají školy přehled nejen o tom, kdo se v budově nachází, ale brání také vstupu cizím osobám. „V rámci takového řešení mohou studenti mít identifikátor v telefonu. Aplikace jim díky tomu může zasílat oznámení, u kterých je větší pravděpodobnost, že si ho všimnou v řádu minut, než je tomu u školního e-mailu,“ podotkl Orlický. E-mail je totiž pro děti zastaralá záležitost a nekontrolují jej tak často.
Podobně systémy se navíc dají propojit s dalšími školními aplikacemi, jako je například Škola On-Line nebo Bakaláři. Rodiče tak mohou sledovat nejen známky svých potomků, ale i mnohem podrobněji jejich docházku – aplikace totiž posílá rodičům informace o žákových odchodech a příchodech.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Společnost se z tragédie na FF UK nepoučila, řekl Šándor. Na závěry šetření se čeká příliš dlouho, dodal