Nehřeje LNG méně než ruský plyn? zamýšlela se poslankyně SPD. Politik ODS ji zpražil

Úsporný tarif je příliš plošný, plynové zásobníky by měly patřit státu, Evropská unie nešetří, ale sama chce po lidech úspory. Poslanci vládních a opozičních stran debatovali o energetické připravenosti České republiky na nadcházející topnou sezónu. Podle Marie Pošarové z SPD se Česko do budoucna neobejde bez dodávek ruského zemního plynu. „Energetický tarif je nedostatečný,“ řekla v Partii PLUS na CNN Prima NEWS.

„Pořídila jsem si kamna, ke kterým nepotřebuji ani elektřinu ani plyn. Nakoupila jsem si dříví, jsem připravena. Plány na snížení teploty v budovách je nějaká dočasná reakce. Musíme se bavit, jak to bude do budoucna. I když plyn získáme odjinud, nebude to dostačující. Bez ruského plynu se neobejdeme. Nejsem si jistá, jestli má LNG stejnou výhřevnost jako ruský plyn,“ řekla poslankyně SPD Marie Pošarová v Partii PLUS na CNN Prima NEWS.

Úvahu, že zkapalněný zemní plyn, který k nám putuje ze zámoří, by měl horší kvalitu, striktně odmítl poslanec ODS Jan Bureš. „Prosím pěkně, ten plyn je stejný. Pouze se změnilo jeho skupenství na zkapalněný, aby se k nám snáze přepravoval,“ usadil Bureš Pošarovou v Partii PLUS na CNN Prima NEWS.

Jak stáhnout ČEZ z burzy

Bureš připomněl, že Česko má zásobníky plynu naplněné z 80 procent, což podle něho pokrývá tuzemskou spotřebu asi z 36 procent. „Je potřeba zdůraznit, že nejde jen o cenu plynu, ale i o bezpečnost. Proto se rozjely rozhovory s Polskem. Mrzí mě, že už k nám neproudí plyn z Norska, to už nakoupily jiné země v Evropě,“ dodal poslanec ODS.

„Lidé jsou citliví k radám, aby šetřili. Něco jiného je spotřebitelská rada a něco jiného je, když pak Evropská unie sama nespoří. Podívejte se na Brusel, tam se nešetří, kamiony stěhují mezi Bruselem a Štrasburkem a nikomu to nevadí. Já jsem pro to, aby lidé šetřili, ale z jiného popudu,“ řekl poslanec za ANO Patrik Nacher. A dodal, že Česko platí v přepočtu podle parity kupní síly nejvyšší ceny za energie. „K tomu není logický důvod. To je, jako kdyby měli v Kuvajtu nejdražší benzín. Jsem pro to, aby lidé šetřili, ale zároveň mi vadí věci, které jsou kolem,“ doplnil.

Politici také diskutovali o energetickém úsporném tarifu, který představila vláda. „Je to nedostatečné a podle mého vláda nakonec přistoupí k rázným řešením,“ řekla Pošarová. A navrhla způsob, jakým by se ČEZ mohl stáhnout z energetické burzy. „Stát by mohl zrušit jeho registraci a ČEZ, nikoli stát, by musel odkoupit podíly minoritních akcionářů,“ nastínila. Podle ní Česko vyrobí více elektřiny, než spotřebuje, a tak by mohlo přebytek prodávat do zahraničí.

Nacher: Energetický tarif je příliš plošný

Úvahu Pošarové však odmítl Bureš. „ČEZ nyní prodává většinu produkce obchodníkům na tuzemském trhu, na burzu jde menší část. Energetický tarif má výhodu, že je fixní a jednoduchý. Pomáhá těm nejpotřebnějším. Musíme se snažit o cílenou pomoc. Je to v podstatě stejné jako sleva na poplatníka v daňovém přiznání. Na tento tarif se vyčlenilo 27 miliard korun. Plus minus ve stejné výši jsou tam i poplatky za podporované zdroje energie. Dalších deset miliard půjde do teplárenství,“ řekl v Partii PLUS na CNN Prima NEWS.

Podle Patrika Nachera je však energetický tarif příliš plošný. Navíc by měl stát usilovat o výkup plynových zásobníků. „Mně chodí dopisy, že lidé šetří. Ono někdy ale platí, že když lidé šetří moc, tak se jim to zprůměrovává, tak jsou naštvaní. Takže pak se může stát, že se zvedne jednotková cena, protože se něčeho prodá méně,“ řekl. „Děláme alespoň to, abychom pomohli lidem, kteří to opravdu potřebují. Ať už se jedná o seniory, samoživitelky, nebo rodiny s malými dětmi,“ odmítl Nacherovu kritiku poslanec hnutí STAN Petr Letocha.

Tagy:
energie politika opozice plyn energetika Patrik Nacher vláda Jan Bureš Marie Pošarová Partie PLUS LNG Petr Letocha úsporný tarif

Hlavní zprávy

Volby by podle průzkumu vyhrálo hnutí ANO s 29 procenty. Do Sněmovny by pronikla i ČSSD
Politika

Volby by podle průzkumu vyhrálo hnutí ANO s 29 procenty. Do Sněmovny by pronikla i ČSSD

Sněmovní volby by v srpnu vyhrálo ANO s 29 procenty hlasů před ODS se 16 procenty a SPD se 14 procenty, ukázal model Medianu. Piráti by získali 11,5 procenta a ČSSD pět procent. Další strany by pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny nepřekročily, a to včetně nyní sněmovních uskupení STAN, TOP 09 a KDU-ČSL. Vyplývá to z volebního modelu, který zveřejnila agentura Median. Průzkum dále ukázal, že roste ochota lidí zúčastnit se voleb.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku
Soudy

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.

Infobox
sledujeme živě
12:10

ODS ani Piráti v Liberci netuší, kdy by mohl být výsledek jednání o koalici

11:56

Volby by v srpnu vyhrálo ANO před ODS, posílila podpora třetí SPD

11:40

V Kyjově vyhrála volby opět Sedmadvacítka nezávislých starosty Lukla

11:14

Vítězné ANO v J. Hradci zatím výrazně nepokročilo v jednání o koalici

Senát je dobře placené odkladiště neúspěšných politiků. Zbytečná instituce, zdůraznil Zeman

Senát je elegantní a dobře placené odkladiště neúspěšných politiků, řekl prezident Miloš Zeman na konto horní komory parlamentu. V nedělní povolební Partii Terezie Tománkové se opřel nejen do šéfa Senátu Miloše Vystrčila, který ve svém obvodu postoupil do druhého kola hlasování, ale také do svých někdejších prezidentských protikandidátů. O horní komoře prezident rovněž řekl, že je to „zbytečná až škodlivá instituce“.

Putin naráží na tvrdý odpor. Dagestánci nechtějí narukovat do války a mlátí policisty

Vyhlášená částečná mobilizace v Rusku vyvolala velkou vlnu nevole napříč celou federací. V řadě měst, ať už na Sibiři nebo v západních vyspělých městech jako Moskva či Petrohrad, vypukly demonstrace, které bezpečnostní složky prezidenta Vladimira Putina tvrdě potíraly. Daleko horší situace je však v kavkazském Dagestánu. Místní protesty a násilný odpor je totiž mnohem ostřejší, než se kterým se Rusové setkali jinde. Při střetech s policisty byly zraněny desítky lidí a už se rozjela i série zatýkání.

Živě
ON-LINE: Volební jednání pokračují. Soud se zabývá obviněnou kandidátkou do Senátu Nagyovou

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Ředitel NP České Švýcarsko končí. Nezvládl krizové řízení, vysvětlila odvolání ministryně

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) odvolala ke 30. září ředitele Správy národního parku České Švýcarsko Pavla Bendu. Podle ní nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení. Informaci sdělila mluvčí ministerstva Beata Berníková. V Českém Švýcarsku před dvěma měsíci vypukl nejrozsáhlejší lesní požár v zemi. Tisíce hasičů bojovaly s plameny 20 dní. Ministerstvo vypíše na místo ředitele výběrové řízení.

Jaroš ke kritické noci Soukalové v Alpách: Pomáhají ruská kamna, prostě musíte přežít

Celkem 20 hodin nebylo o bývalé biatlonistce a nyní moderátorce CNN Prima NEWS Gabriele Soukalové slyšet. Ztratila se při středeční vyjížďce na kole v italských Alpách a musela nevybavená strávit noc uprostřed přírody v mrazivých teplotách. Bohaté zkušenosti s drsnými podmínkami má český horolezec Radek Jaroš, který promluvil o tom, co dělat, když se někdo ztratí podobně jako trojnásobná olympijská medailistka.

Důvěra v českou ekonomiku se propadá. U spotřebitelů dosáhla historicky nejnižší úrovně

Důvěra v ekonomiku ČR v září dál klesla, meziměsíčně se snížila o čtyři body na hodnotu 90,1. Pesimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé, u kterých se důvěra v české hospodářství propadla na nejnižší hodnotu od počátku zjišťování v lednu 2003, a to na 72,7 bodu. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra v hospodářství Česka je nižší i v meziročním srovnání.

Domácí zpravodajství

Komunální politika je jako swingers party, říká expert. V Praze ale harakiri od Spolu nečeká

Přestože komunální volby obvykle probíhají jako „politická swingers party“, kde se na stranickou příslušnost příliš nehledí, v Praze toto nehrozí, jelikož vedení vládních stran nedopustí koalici Spolu s hnutím ANO, která by mohla být pro koalici zdrcující. V pořadu 360° to řekl politický expert Petros Michopulos. Také podle komentátorky Lenky Zlámalové se nakonec lídr pražského Spolu Bohuslav Svoboda (ODS) a pirátský kapitán Zdeněk Hřib (Piráti) dokážou přenést přes vyostřenou předvolební kampaň. Politika je podle ní divadlo.

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.