Snížíme spotřebu plynu o 15 %, shodly se státy EU
Na úterním jednání se státy Evropské unie dohodly na snížení spotřeby plynu o 15 procent. V České republice to podle odborníků bude znamenat třeba omezit spotřebu v domácnostech. Podle expertů je to splnitelný cíl.
„Cíle 15 procent jsme konec konců už dosáhli v rámci statistiky za první pololet, a to z jednoduchého důvodu – ekonomický tlak a vysoké ceny,“ popsal pro CNN Prima NEWS analytik ENA Jiří Gavor.
Vůli změnit své chování a návyky ohledně spotřeby plynu a energií vůbec však zřejmě budou muset občané dokázat až v období, které nás teprve čeká. „Jedna věc je posuzovat v tuhle chvíli letní spotřebu a úplně jiná věc je bavit se o spotřebě plynu v zimě. V tuto chvíli se tak dá říct, že se zatím v nejbližších týdnech nic moc zásadního měnit nemusí,“ dodal k tématu ekonom Jan Bureš.
Válka na Ukrajině
Státy, které spalování plynu dostatečně omezí, budou mít v případě potřeby nárok na pomoc od ostatních členů Unie – do Česka by proto mohl plyn téct ze zásob třeba ze Španělska. „Vím, že to nebylo jednoduché rozhodnutí. Ale myslím si, že každý rozumí, že je tato oběť nutná. Musíme se o tu bolest podělit,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).
Drahé „teplíčko“
Čechy tak v zimě čeká šetření. „Patřím také k těm, kteří si potrpí na teplíčko. Ale také pootočím kolečkem termostatu. Jeden stupeň dolů znamená úspora šest procent,“ podotýká Gavor.
Snížení spotřeby bude zatím jen dobrovolné. Pokud ale pět členských států vyhlásí stav nouze, z dobrovolnosti se stane povinnost. Pak už by země neměly na výběr. Podle odborníků by se to Česku vymstilo v případě, že by muselo začít omezovat i průmysl.
„Zvládnout se dá cokoliv. Je otázka, za jaké náklady. Dopady u nejvíce zasažených ekonomik, ke kterým by se Česko beze sporu počítalo, by se mohly pohybovat kumulativně v hrubých odhadech někde mezi pěti až šesti procenty HDP,“ predikoval ekonom.
„Doufám, a jsem v tomto směru optimista, že uspořit 15 procent lze, aniž bychom přistoupili k regulaci a k omezování průmyslových aktivit. Spousta zemního plynu, a to i v rámci průmyslu, se spotřebuje na ohřev teplé vody,“ dodal Gavor.
O výjimku z nových pravidel si mohou zažádat ostrovní země – přestože jsou členy unie, nemají napojení na centrální evropskou plynovou síť. Česko si od celoevropského snížení spotřeby plynu slibuje, že pokud bude nižší poptávka po plynu, jeho cena by nemusela být tak vysoká. Nařízení Rady EU začne platit od srpna.