Výstava roušek v pražském Národním muzeu zaujala v zahraničí

Staly se symbolem šikovnosti, ale i schopnosti Češek a Čechů poradit si v krizové situaci. Řeč je o rouškách, které si lidé začali podomácku vyrábět během nouzového stavu vyhlášeného po vypuknutí koronavirové pandemie. Zatím nevelkou kolekci nejrůznějších barev, typů a hlavně osobitých příběhů představují v pražském Národním muzeu do 30. září. Výstavy nazvané Držíme spolu si všimla také zahraniční média, včetně amerického deníku The New York Times.

Ještě před pár dny museli lidé na veřejnosti povinně nosit roušky nebo ústenky všude, jenže zpočátku jich byl v obchodech takový nedostatek, že si lidé ochrany obličeje museli vyrábět sami. Především ženy oprášily staré šicí stroje, k rozstříhání vytáhly už nenošená pyžama a vrhly se do práce. V mnoha rodinách vznikla malá výrobní manufaktura, kdy se do procesu zapojili také ostatní členové. Z ručně šitých a opakovaně nositelných látkových roušek se zanedlouho stal fenomén a z Česka roušková velmoc.

„Moje rouška je z plátna, které jsem měla doma, protože se v obchodech nic nedalo sehnat. První roušku jsem ušila manželovi, který ji potřeboval do práce. Pak jsme sehnali filtrační papíry z technické univerzity, které se dovnitř daly vkládat,“ popisuje svou zkušenost Věra Vejražková z Prahy. Kurátorka Miroslava Burianová nejprve oslovila módní návrháře a designéry. Potom začali své vlastní výtvory muzeu nabízet i ostatní.

Důležitým kritériem byly příběh nebo nějaká technická vychytávka. Zkrátka aby byla rouška něčím výjimečná. Časem totiž k ochranné funkci přibyla estetika a různé zlepšováky – kromě drátkové výztuhy na nos proti zamlžování brýlí například otvor na suchý zip umožňující bezpečné pití. Nechybí tak rouška vyšívaná, tvarovaná, pomalovaná nebo s českou vlajkou, která dala celé výstavě název.

„Sbírka se mi moc líbí. Zamlouvá se mi česká vlajka, protože reprezentuje vaši zemi. Máte velmi pěknou zemi,“ hodnotí expozici americký návštěvník muzea. Do oka mu padl ještě jeden výtvor: rouška s mapou pražského metra, kterou pod dobročinnou značkou Maappi vymyslel šestnáctiletý autista Matěj Hošek.

„Posláním nebo povinností Národního muzea je sbírat předměty, které charakterizují soudobou společnost. Roušky se velmi záhy staly výrazným prvkem,“ míní Lenka Boučková, vedoucí oddělení vnějších vztahů Národního muzea. A zároveň upozorňuje na akci, kdy mohou návštěvníci do 15. června využít 50procentní slevu na vstupném v rámci akce 9 muzeí v 5 dnech.

Obyčejný kus látky se tak změnil v memento doby plné nejistoty a strachu, nové zkušenosti, jakou moderní Evropa nepamatuje. Jestli se nakonec symbol současnosti a pro mnohé i módní doplněk stane běžnou součástí našich každodenních životů, anebo jen vzpomínkovým exponátem na jaro roku 2020, těžko soudit. Jisté však je, že Národní muzeum ve sbírání různorodých ochran obličeje pokračuje. A přidávají se také další instituce, například Národopisné muzeum Plzeňska nebo brněnský Etnografický ústav.

Tagy: