Ve 14:00 se otevřou volební místnosti po celé České republice, ve kterých mohou voliči dát svůj hlas jednomu z prezidentských kandidátů – Petru Pavlovi, nebo Andreji Babišovi (ANO). Jak najít nejbližší volební místnost ve svém okrsku, kam zamířit se svým voličským průkazem a co by si nikdo neměl zapomenout vzít s sebou?
Finální kolo prezidentských voleb probíhá v pátek 27. a sobotu 28. ledna. První den hlasování začíná ve 14:00, kdy se otevírají volební místnosti po celé České republice, a končí ve 22:00. Volit lze i v sobotu od 8:00 do 14:00. Posléze začne sčítání hlasů.
Nové hlasovací lístky pro druhé kolo dostanete až ve volební místnosti, ve svých poštovních schránkách je nehledejte. Šedé hlasovací lístky z prvního kola jsou již neplatné. Nezapomeňte si s sebou vzít občanský a voličský průkaz, případně cestovní pas. Okrsková volební komise je bude potřebovat.
Každý volič je zapsán na stálém seznamu voličů volebního okrsku na území obce, kde má trvalé bydliště. Konkrétní adresu volební místnosti zveřejňuje starosta obce nejpozději 15 dní před termínem voleb. Snadno ji tedy najdete na webu vaší obce, města či městské části. V seznamu je rovněž soupis adres i nasměrování, kam mají obyvatelé přijít.
Evropské volby
K TÉMATU: Jak volí prezidenta v domově důchodců?
Ačkoliv jsou volební lístky z prvního kola neplatné, jejich součástí byl i letáček s informacemi o volebních místnostech. Ty jsou pro druhé kolo v drtivé většině případů stejné. Pokud jste byli hlasovat před dvěma týdny, můžete v pátek či v sobotu vyrazit do stejné volební místnosti.
Pomoci si můžete i on-line mapami, kam stačí zadat svou adresu a portál podle ní ukáže volební okrsek, pod který spadáte. Interaktivní mapu pro obyvatele Prahy nabízí i Institut plánování a rozvoje (IPR). Také tam stačí zadat svou adresu, načež vás web nasměruje do nejbližší volební místnosti.
Pokud si stále nejste jisti, kam vyrazit, musíte si zjistit číslo volebního okrsku. To najdete třeba na stránkách Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního. Po rozkliknutí Seznamu adresních míst s volebními okrsky se zobrazí seznam obcí, které musí dále volič vybrat podle svého trvalého bydliště.
Po dalším vybrání se zobrazí tabulka, ze které mohou lidé vyčíst svou přesnou adresu spolu s číslem popisným. Hledané číslo volebního okrsku je pak dohledatelné ve sloupci úplně vpravo. Pokud ani tam nenajdete požadované informace, není od věci zavolat přímo na obecní úřad.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zpravodajství z voleb do poslanecké sněmovny
Voličský průkaz – volba mimo trvalé bydliště
Pokud chce volič jít k prezidentským volbám v okrsku mimo trvalé bydliště, musí si zažádat o voličský průkaz. S ním může hlasovat v jakémkoliv volebním okrsku na území ČR nebo na zastupitelských úřadech v zahraničí. Zkontrolujte si ale, zda máte u sebe konkrétní voličský průkaz pro druhé kolo a zda neobsahuje žádnou chybu v údajích. Zjistěte, jak postupovat dále, pokud volíte mimo své bydliště.