reklama

Při čištění zubů si dřepněte, radí terapeutka. Jak na bolavá záda při home office?

Dřep je v pohybu nejdůležitější, uvedla v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS pohybová terapeutka Tereza Náplavová Semrádová. Poradila, jak se lidé mají chovat, aby zůstali zdraví a nebolela je záda během home office a při sedavém zaměstnání. Terapeutka v pořadu také naznačila, jak má vypadat ideální pracovní prostor.

reklama

Lidé během home office sedávají na různých místech v různých polohách. Pracují například z gauče, od jídelního stolu nebo i z postele. Pohybová terapeutka Tereza Náplavová Semrádová proto varuje především před pohybovými problémy. „První se začne ozývat krční páteř, potom bedra, hrudní páteř, začnou se nám dělat problémy s karpálním tunelem. To všechno jde nastavit ergonomickým pracovištěm, kdy změníme pozici,“ uvedla v Semrádová v pořadu Nový den.

Lidé se na ní během pandemie koronaviru neobrací tolik se sportovními úrazy, ale s úrazy z nicnedělání. „Z pasivního sezení. To znamená zablokovaná krční páteř, bolavé trapézy, všechny svaly kolem krční páteře, lidé jsou ztuhlí a už nevědí, jak si ulevit, jak se narovnat. Je pro ně bolestivé si jen sednout za počítač,“ popsala pohybová terapeutka, která pracuje i on-line. Tam lidem dává rady, jak se rozhýbat.

Jak správně nastavit pracoviště?

Několik rad prozradila i v Novém dni. Podle ní by lidé na home office měli mít externí monitor. „Máme doma notebook a úhel, když se do něj koukáme, je špatný. Při dlouhodobé práci s hlavou dolů vše trpí, takže nejjednodušší je pořídit si externí monitor. Tak, abychom si ho srovnali, že horní hranu máme ve výši očí. Spousta lidí dá notebook třeba na knížky, aby ho měli výš. To je lepší než nic,“ podotkla.

Dalším klíčem je podle terapeutky mít klávesnici a myš a nepracovat na touchpadu. „U myši má hodně lidí problémy s karpálními tunely, na to jsou ergonomické myši. Existuje ale mnoho ergonomických myší a každý máme jiný tvar ruky, proto je potřeba si najít takovou, která padne do ruky konkrétního člověka,“ upřesnila Náplavová Semrádová.

Správná židle neexistuje

Dalším důležitým faktorem je židle. „Správná židle ale neexistuje, správný sed neexistuje, protože bychom neměli sedět,“ uvedla pohybová terapeutka s tím, že by se lidé měli hýbat a je důležité střídání. Zdůraznila, že po třiceti minutách sezení se člověku zpomalí metabolismus o devadesát procent. „Tedy všechno, štěpení tuků, náběh na cukrovku a podobně,“ podotkla.

Znovu se podle terapeutky tělo restartuje po devadesáti vteřinách. „Takže moje rada je po třiceti minutách se zvednout a jít si udělat čaj, dojít si na toaletu, jít vyvětrat v bytě. Prostě se devadesát vteřin hýbat. Doporučuji, ať lidi, když telefonují, nesedí. A když si čistí zuby, ať si dřepnou. Stačí jeden dřep ne na dlouho. Podle jednoho čínského přísloví stáří začíná od nohou. Říká se, že tolik, kolik je člověku let, by měl udělat denně dřepů. Největší zkázou evropské civilizace jsou židle. Kolikrát lidé za den udělají menší úhel nohama než devadesát stupňů?,“ podotkla Náplavová Semrádová s tím, že pro ni je dřep nejdůležitější věc v pohybu.

Dodala, že lidé by měli stejně zatěžovat pravou i levou část těla. A jestli mají sedavé zaměstnání a osm hodin sedí, měli by se i osm hodin aktivně hýbat. „Což úplně asi nejde,“ uznala s úsměvem Tereza Náplavová Semrádová.

Tagy:

Hlavní zprávy

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

Máte omikron? 20 příznaků, které určí nákazu. Jeden přijde ještě před pozitivním testem

Koronavirová varianta omikron se čím dál více šíří českou populací. Experti vesměs uvádí, že oproti předešlým mutacím sice tolik nezpůsobuje vážná onemocnění, ale je mnohem infekčnější. Jak poznáte, že ho máte? Existuje celá řada příznaků, experti jich zmiňují rovných dvacet. Mezi nimi i ty, které se objeví už zkraje nákazy, dokonce ještě před tím, než vám nákazu potvrdí test.

Philipp: Rozvolňovat můžeme za tři až čtyři týdny. Možná dojde i na čtvrtou dávku

Téma rozvolňování opatření v těchto dnech není na stole kvůli šíření omikronu. Můžeme se o něm začít bavit za zhruba tři až čtyři týdny. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl lékař a poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL). Kromě toho zmínil, že časem dojde i na debatu nutnosti čtvrté očkovací dávky proti covidu. Poslankyně SPD Karla Maříková současná vládní opatření kritizovala.

Nejezděte na Ukrajinu, apeluje Lipavský na Čechy. Uznal, že se napětí nedaří hasit

Česko zatím nevydává pokyn k evakuaci personálu zastupitelských úřadů na Ukrajině kvůli hrozící ruské invazi. Po úterním jednání krizového štábu resortu zahraničí to novinářům řekl ministr Jan Lipavský (Piráti). Apeloval na české občany, aby necestovali do příhraničních oblastí na východě a severu Ukrajiny. Ti, kteří se v zemi nacházejí, by se podle ministra měli registrovat v systému Drozd, který slouží k informování českých turistů o mimořádných událostech.

reklama

Domácí zpravodajství

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama