reklama

Při čištění zubů si dřepněte, radí terapeutka. Jak na bolavá záda při home office?

Dřep je v pohybu nejdůležitější, uvedla v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS pohybová terapeutka Tereza Náplavová Semrádová. Poradila, jak se lidé mají chovat, aby zůstali zdraví a nebolela je záda během home office a při sedavém zaměstnání. Terapeutka v pořadu také naznačila, jak má vypadat ideální pracovní prostor.

reklama

Lidé během home office sedávají na různých místech v různých polohách. Pracují například z gauče, od jídelního stolu nebo i z postele. Pohybová terapeutka Tereza Náplavová Semrádová proto varuje především před pohybovými problémy. „První se začne ozývat krční páteř, potom bedra, hrudní páteř, začnou se nám dělat problémy s karpálním tunelem. To všechno jde nastavit ergonomickým pracovištěm, kdy změníme pozici,“ uvedla v Semrádová v pořadu Nový den.

Lidé se na ní během pandemie koronaviru neobrací tolik se sportovními úrazy, ale s úrazy z nicnedělání. „Z pasivního sezení. To znamená zablokovaná krční páteř, bolavé trapézy, všechny svaly kolem krční páteře, lidé jsou ztuhlí a už nevědí, jak si ulevit, jak se narovnat. Je pro ně bolestivé si jen sednout za počítač,“ popsala pohybová terapeutka, která pracuje i on-line. Tam lidem dává rady, jak se rozhýbat.

Jak správně nastavit pracoviště?

Několik rad prozradila i v Novém dni. Podle ní by lidé na home office měli mít externí monitor. „Máme doma notebook a úhel, když se do něj koukáme, je špatný. Při dlouhodobé práci s hlavou dolů vše trpí, takže nejjednodušší je pořídit si externí monitor. Tak, abychom si ho srovnali, že horní hranu máme ve výši očí. Spousta lidí dá notebook třeba na knížky, aby ho měli výš. To je lepší než nic,“ podotkla.

K tématu

Dalším klíčem je podle terapeutky mít klávesnici a myš a nepracovat na touchpadu. „U myši má hodně lidí problémy s karpálními tunely, na to jsou ergonomické myši. Existuje ale mnoho ergonomických myší a každý máme jiný tvar ruky, proto je potřeba si najít takovou, která padne do ruky konkrétního člověka,“ upřesnila Náplavová Semrádová.

Správná židle neexistuje

Dalším důležitým faktorem je židle. „Správná židle ale neexistuje, správný sed neexistuje, protože bychom neměli sedět,“ uvedla pohybová terapeutka s tím, že by se lidé měli hýbat a je důležité střídání. Zdůraznila, že po třiceti minutách sezení se člověku zpomalí metabolismus o devadesát procent. „Tedy všechno, štěpení tuků, náběh na cukrovku a podobně,“ podotkla.

Znovu se podle terapeutky tělo restartuje po devadesáti vteřinách. „Takže moje rada je po třiceti minutách se zvednout a jít si udělat čaj, dojít si na toaletu, jít vyvětrat v bytě. Prostě se devadesát vteřin hýbat. Doporučuji, ať lidi, když telefonují, nesedí. A když si čistí zuby, ať si dřepnou. Stačí jeden dřep ne na dlouho. Podle jednoho čínského přísloví stáří začíná od nohou. Říká se, že tolik, kolik je člověku let, by měl udělat denně dřepů. Největší zkázou evropské civilizace jsou židle. Kolikrát lidé za den udělají menší úhel nohama než devadesát stupňů?,“ podotkla Náplavová Semrádová s tím, že pro ni je dřep nejdůležitější věc v pohybu.

Dodala, že lidé by měli stejně zatěžovat pravou i levou část těla. A jestli mají sedavé zaměstnání a osm hodin sedí, měli by se i osm hodin aktivně hýbat. „Což úplně asi nejde,“ uznala s úsměvem Tereza Náplavová Semrádová.

K tématu

Tagy: zdraví pohyb počítač pracovní místa židle bolest zad Nový den práce z domova home office terapeut záda dřep sedavé zaměstnání Tereza Náplavová Semrádová

Další hlavní zprávy

360°

Schejbalová: Maturanti letos mají víc úlev a času na přípravu. Trpí první ročníky

Schejbalová: Maturanti letos mají víc úlev a času na přípravu. Trpí první ročníky

Maturanti mají letos mnohem víc úlev a času na přípravu na maturitní zkoušku než loni, uvedla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií ČR Renata Schejbalová. Zároveň upozornila, že premiér Andrej Babiš s možností úředních maturit přišel moc brzy a ani se neporadil s příslušným resortem. Se školní a poradenskou psycholožkou Ladislavou Trpákovou se zároveň shodly, že největší problém v současné době mají první ročníky.

Nejhůře jsou na tom prváci, nemají žádné sociální vazby, říká středoškolský učitel
Rasistka? Fero si vykradl byt, pracujte z domova jako on, radila nová hlavní hygienička
Návrat monarchie pro mě není aktuální téma, říká potomek habsburských císařů
reklama
reklama
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Obezita je daň za luxus, nejdůležitější je udělat si čas na pohyb, tvrdí odborník
Další články
reklama
reklama