reklama

Při čištění zubů si dřepněte, radí terapeutka. Jak na bolavá záda při home office?

Dřep je v pohybu nejdůležitější, uvedla v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS pohybová terapeutka Tereza Náplavová Semrádová. Poradila, jak se lidé mají chovat, aby zůstali zdraví a nebolela je záda během home office a při sedavém zaměstnání. Terapeutka v pořadu také naznačila, jak má vypadat ideální pracovní prostor.

reklama

Lidé během home office sedávají na různých místech v různých polohách. Pracují například z gauče, od jídelního stolu nebo i z postele. Pohybová terapeutka Tereza Náplavová Semrádová proto varuje především před pohybovými problémy. „První se začne ozývat krční páteř, potom bedra, hrudní páteř, začnou se nám dělat problémy s karpálním tunelem. To všechno jde nastavit ergonomickým pracovištěm, kdy změníme pozici,“ uvedla v Semrádová v pořadu Nový den.

Lidé se na ní během pandemie koronaviru neobrací tolik se sportovními úrazy, ale s úrazy z nicnedělání. „Z pasivního sezení. To znamená zablokovaná krční páteř, bolavé trapézy, všechny svaly kolem krční páteře, lidé jsou ztuhlí a už nevědí, jak si ulevit, jak se narovnat. Je pro ně bolestivé si jen sednout za počítač,“ popsala pohybová terapeutka, která pracuje i on-line. Tam lidem dává rady, jak se rozhýbat.

Jak správně nastavit pracoviště?

Několik rad prozradila i v Novém dni. Podle ní by lidé na home office měli mít externí monitor. „Máme doma notebook a úhel, když se do něj koukáme, je špatný. Při dlouhodobé práci s hlavou dolů vše trpí, takže nejjednodušší je pořídit si externí monitor. Tak, abychom si ho srovnali, že horní hranu máme ve výši očí. Spousta lidí dá notebook třeba na knížky, aby ho měli výš. To je lepší než nic,“ podotkla.

Dalším klíčem je podle terapeutky mít klávesnici a myš a nepracovat na touchpadu. „U myši má hodně lidí problémy s karpálními tunely, na to jsou ergonomické myši. Existuje ale mnoho ergonomických myší a každý máme jiný tvar ruky, proto je potřeba si najít takovou, která padne do ruky konkrétního člověka,“ upřesnila Náplavová Semrádová.

Správná židle neexistuje

Dalším důležitým faktorem je židle. „Správná židle ale neexistuje, správný sed neexistuje, protože bychom neměli sedět,“ uvedla pohybová terapeutka s tím, že by se lidé měli hýbat a je důležité střídání. Zdůraznila, že po třiceti minutách sezení se člověku zpomalí metabolismus o devadesát procent. „Tedy všechno, štěpení tuků, náběh na cukrovku a podobně,“ podotkla.

Znovu se podle terapeutky tělo restartuje po devadesáti vteřinách. „Takže moje rada je po třiceti minutách se zvednout a jít si udělat čaj, dojít si na toaletu, jít vyvětrat v bytě. Prostě se devadesát vteřin hýbat. Doporučuji, ať lidi, když telefonují, nesedí. A když si čistí zuby, ať si dřepnou. Stačí jeden dřep ne na dlouho. Podle jednoho čínského přísloví stáří začíná od nohou. Říká se, že tolik, kolik je člověku let, by měl udělat denně dřepů. Největší zkázou evropské civilizace jsou židle. Kolikrát lidé za den udělají menší úhel nohama než devadesát stupňů?,“ podotkla Náplavová Semrádová s tím, že pro ni je dřep nejdůležitější věc v pohybu.

Dodala, že lidé by měli stejně zatěžovat pravou i levou část těla. A jestli mají sedavé zaměstnání a osm hodin sedí, měli by se i osm hodin aktivně hýbat. „Což úplně asi nejde,“ uznala s úsměvem Tereza Náplavová Semrádová.

Tagy:
zdraví pohyb počítač pracovní místa židle bolest zad Nový den práce z domova home office terapeut záda dřep sedavé zaměstnání Tereza Náplavová Semrádová

Hlavní zprávy

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali
USA

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali

Ceny Emmy ovládl seriál Koruna z prostředí britské královské rodiny, který celkem proměnil jedenáct nominací. Moderátor cen Emmy Cedric the Entertainer, který celým večerem provázel, si pak neodpustil několik narážek na rozhovor prince Harryho a jeho manželky Meghan u Oprah Winfreyové. I ten totiž byl v jedné z kategorií též nominován, svou šanci však neproměnil.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí

Příští dva týdny bude teplo s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš pršet a ani v noci by teplota neměla klesat pod bod mrazu. Počátkem příštího měsíce se ale začne ochlazovat a ve druhé polovině října by mohlo přibývat i srážek. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi pro období od pondělí 20. září do 17. října, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

reklama

Domácí zpravodajství

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Topolánek: Zeman má vyvinuté škodící centrum. V kampani mi chybí humor a nadsázka

Bývalý premiér Mirek Topolánek v pořadu Interview na CNN Prima NEWS předpověděl, že současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO) bude ve funkci i po říjnových volbách. Odůvodnil to dřívějšími vyjádřeními prezidenta Miloše Zemana. Současná hlava státu je momentálně v nemocnici, podle Topolánka je jasné, že Zeman není zdravotně v pořádku, přesto podle něj stále dokáže škodit.

reklama