Problémy Ruska se budou zhoršovat. Některé dopady sankcí jsou kuriózní, poukazují experti

Spolupracovník CNN Prima NEWS Jiří Just

ZPRÁVY PLUS - 1.7. v 11:30

Rusko se se sankcemi Západu vyrovnává lépe, než se čekalo. Přesto má problémy, které se budou zhoršovat. Myslí si to rusista Libor Dvořák i spolupracovník CNN Prima NEWS v Rusku Jiří Just. Ten uvedl kuriózní případ, jak se sankce v zemi projevují.

„Rusko je zoceleno osmi lety předcházejícího konfliktu, který započal v roce 2014 anexí Krymu a rozpoutáním občanského konfliktu na Donbasu. Rusko se na to připravovalo, a jak se zdá, vyrovnává se se sankcemi lépe, než Západ čekal,“ míní Dvořák. Dodal však, že pokud Rusko tvrdí, že ho sankce jen posílí, tak se plete.

„Sankční režim na Rusko postupně dolehne. Země zkrátka a dobře není takový státem jako za Stalina, kdy se musela spolehnout sama na sebe. Rusko je zapojeno do mezinárodní ekonomiky, a tím pádem pro něj sankce budou nepříjemné, i když ne tak, jak Západ předpokládal,“ pokračoval. V Rusku se aktuálně nachází také spolupracovník CNN Prima NEWS Jiří Just. Ten nemá pocit, že by byl „v posílené zemi“, jak Putin tvrdí.

„Cítím se jako v zemi izolované od vnějšího světa. Nemohu cestovat přímo do Prahy, musím oklikou. Od 24. února nemohu používat západní služby. Je zde mimořádně tvrdá cenzura. Neřekl bych, že je Rusko nějak posíleno agresí na Ukrajinu či západními sankcemi. Sankce se nyní mohou projevovat jen minimálně nebo kuriózně,“ podotkl Just.

„V tiskárnách se netiskne na normální bílý papír, a to kvůli tomu, že Rusko nemá dostatek bělidla. Proto používají zvláštní nahnědlý papír,“ uvedl jeden z příkladů. Mezi další projevy sankcí se podle něj řadí například nedostatek čipů ze Západu, což je problém i pro automobilový či vojenský průmysl. „Zatím to nedopadá tak, jak by si Západ představoval, ale sankce jsou vidět. A bude to horší,“ doplnil.

Z Moskviče bude čínský stroj

Dvořák také připomněl, že z Ruska odcházejí firmy, které se země snaží nahrazovat. „Příkladem je McDonald's. Pokud jde o průmysl, takovým legračním a znepokojivým signálem je snaha obnovit například výrobu legendárního Moskviče, který byl automobilem tak zastaralým, že i Rusové ho přestali vyrábět,“ uvedl další z příkladů dopadů západních sankcí.

Podle Justa je právě příklad McDonald's ukázkou toho, jak na tom Rusko je. „Firma odešla, a tak Rusko odkoupilo technologie, restaurace i personál a akorát změnilo design a značku. Teď to vydává za ruské, ale to tak není. To samé se týká Moskviče. Chtějí ho obnovit, ale ve výsledku to bude čínský stroj, protože Rusko není schopno vyrábět vlastní nový vůz, který by konkuroval těm západním,“ dodal.

Rusko může Západu konkurovat podle Justa jen v oblasti astronautiky nebo jaderné energetiky. „To jsou jediná dvě odvětví s vysokou přidanou hodnotou. Zbytek je závislost na zahraničí. Na Západu, nebo ještě v horším případě na Číně,“ uzavřel.

Tagy: