360°, Jiří Just, Petr Pavel, Tomáš Petříček, Jefim Fištejn - 18.3. v 21:30
Nevídaná věc. Ruská státní televize neodvysílala kompletní projev prezidenta Vladimira Putina k národu u příležitosti připojení Krymu k Rusku. Místo toho pustila na několik okamžiků námořnickou písničku. Podle publicisty Jefima Fištejna to bylo kvůli pískotu z publika, zdroj svých informací ale neuvedl. Rusista Jiří Just v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněl, že mnoho lidí na moskevském stadionu Lužniki „dostalo vlajku a muselo mávat“. Generál Petr Pavel a exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) pak Putinovu akci přirovnali k 1. máji.
Přerušení projevu Vladimira Putina před téměř 100 tisíci diváků státní televize Rossija 24 nijak nevysvětlila, podle Kremlu byly na vině technické potíže. Televize nakonec řeč hlavy státu odvysílala ze záznamu i s následnými mohutnými ovacemi.
Válka na Ukrajině
„Zjistil jsem, že uprostřed projevu nějaký fragment publika začal pískat, proto televize musela přenos zastavit,“ prohlásil publicista Jefim Fištejn. Oficiálnímu vysvětlení nevěří. „Není fér, abychom opakovali moskevskou propagandu,“ podotkl.
Putin na akci opět hovořil o údajné genocidě na Ukrajině, kterou musí jeho armáda vyřešit. Zneužil přitom i náboženský kontext. „V bibli se píše, že není větší lásky než té, když dá někdo svou duši za své bližní. Tato slova z Písma svatého jsou velmi důležitá pro všechny křesťany. Existují univerzální hodnoty, které sdílí všichni lidé bez ohledu na jejich víru, platí i pro náš národ,“ řekl Putin, čímž chtěl metaforicky popsat dění na Ukrajině.
Podle něj totiž předvádí ruští vojáci neuvěřitelné hrdinství. „Vidíme hrdinské činy našich mužů v rámci operace. Naši muži bok po boku bojují, a když je to zapotřebí, tak brání jeden druhého vlastním tělem. Takovou jednotu jsme tu dlouho neviděli,“ liboval si Putin, zatímco dav nadšeně jásal.
Dav dostal vlajky
Podle rusisty a spolupracovníka CNN Prima NEWS Jiřího Justa se ale z velké části jednalo o připravené divadlo. „Hodně lidí bylo na stadion svezeno, byli tam na povel. Třeba učitelé nebo pracovníci technických služeb. Dostali vlajku a museli mávat. Mluvím z vlastní zkušenosti, není to spekulace,“ podotkl.
Putin prý mluvil hlavně k Rusům, kteří nemají k dění na Ukrajině tak euforický postoj jako před osmi lety k anexi Krymu. „Chtěl převážně povzbudit své voliče a část společnosti, která se k invazi staví kladně, ale není tak nadšená. Několikrát jsem zažil podobné akce. Před osmi lety byla atmosféra jiná, letos bylo nadšení spíše hrané než upřímné,“ zhodnotil Just.
Bývalý ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček hledal paralelu v českých dějinách. „Působilo to na mě jako 1. máj za totality u nás. Přehlídka, že režim v zemi opravdu má stále podporu. Bylo to divadlo pro ruské publikum,“ odhadl.
Ruský prezident chtěl podle bývalého šéfa české diplomacie ubezpečit Rusy, že vše jde podle plánu a operace má za cíl opravdu denacifikovat nebezpečnou Ukrajinu. „Žádné podložené věci, které bychom si mohli ověřit,“ zpochybnil Petříček Putinovy argumenty.
Generál Petr Pavel souhlasil s přirovnáním k 1. máji a dodal, že to byla koncentrovaná demagogie, která nahání hrůzu. „Vyjádření, že jeho cíle platí, nedávají naděje na ukončení konfliktu,“ varoval bývalý druhý muž NATO. Výroky naopak svědčí o tom, že Rusko bude pokračovat v opotřebovávací válce. „Na obou stranách budou umírat vojáci, mezi Ukrajinci i civilisté,“ obává s generál.