reklama

Prošetřete sebevraždu policistky na Frontexu i kroky policie, tlačí na Hamáčka politici

Smrt mladé české policistky Kristýny Litomerické v poslední den dvouměsíční mise v rámci Frontexu ve Varšavě, o které jako první informovala CNN Prima NEWS, stále budí řadu otázek. Aktivně se do věci vložili i někteří politici. Iniciativy se ujala například šéfka sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) nebo europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Ten už odeslal výzvu na prošetření jak ministru vnitra, tak policejnímu prezidentovi.

reklama

Přestože se česká policie hájí tím, že k činu nedošlo ve službě a policistka měla osobní problémy, rodina a nově i někteří politici žádají o důkladné prošetření toho, co se před rokem v Polsku stalo. Zda byla mladá kapitánka šikanovaná nebo měla psychické problémy, a jak s policií a svými nadřízenými komunikovala.

„Obracím se na Vás s žádostí o prošetření případu a zhodnocení, zda všechny postupy proběhly v souladu s právními předpisy a právy,“ píše ve svém dopise, který má redakce k dispozici, Zdechovský.

Sebevražda skokem z 11. patra?

Případ Kristýny Litomerické, který zveřejnila CNN Prima NEWS a stal se loni v říjnu ve Varšavě, dodnes nabízí řadu pro rodinu nevyřešených otázek. Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co ji k tomu dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy a tragédií se nezabývala.

Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií? I na to by rodina a postupně i politici rádi nalezli odpovědi. Podle konverzace s rodinou, kterou má redakce rovněž k dispozici, je navíc patrné, že důvody ke skoku z okna mohly být spojené se šikanou na pracovišti.

„Podle mě její kolegové podlehli nějakému stádnímu chování. Jeden až dva si z ní začali dělat srandu a drželi prostě pohromadě, protože se znali. Byli tam společně už delší dobu a ona byla nová a dalo se dělat si z ní srandu a ona na to reagovala. Byla to podle mě mocenská hra, kterou ségra prostě neustála. Určitě bych to nazvala šikanou,“ popsala své pocity sestra policistky Markéta Šubrtová v exkluzivním rozhovoru.

Skočila až po ukončení mise, tvrdí policie

Česká policie podle dosavadních vyjádření nevidí důvod se celou věcí zabývat proto, že vše uzavřeli polští kolegové jako sebevraždu. Navíc podle vyjádření tiskové mluvčí policejního prezidia nedošlo k sebevraždě ve službě.

„Po ukončení mise, v den, kdy měla odcestovat do České republiky, spáchala sebevraždu skokem z okna. K události nedošlo při výkonu služby ani v souvislosti s ní a šetření události prováděla polská policie. Nebylo zjištěno žádné cizí zavinění. Důvody, které policistku k tragickému rozhodnutí vedly, nám nejsou známy a nejsme ani oprávněni k okolnostem jejího úmrtí poskytovat jakékoliv informace. Tímto oprávněním disponuje pouze rodina,“ konstatovala policejní mluvčí Kateřina Rendlová.

Podle českých politiků je ale třeba, aby se celý případ detailně prošetřil a není možné, aby to policie jen tak smetla ze stolu.

Hamáček i Švejdar musí začít odpovídat

„Vyvstávají otázky, zda česká strana jednala řádně a zda nedošlo k závažnému pochybení, které mohlo hrát významnou roli při ztrátě lidského života,“ pozastavuje se v dopise Hamáčkovi i Švejdarovi europoslanec Zdechovský.

Otázky, na které by rád slyšel odpovědi, míří na to, jak stáž probíhala nebo jaká byla komunikace policistky s českými kolegy. „Komunikovala česká policie s Frontexem ohledně probíhající stáže se svými členy? Kdy se Policie České republiky dozvěděla o úmrtí a co poté následovalo? Zahájila Policie České republiky vlastní šetření a kdo byl odpovědnou osobou? Jaké kroky a opatření provedlo Ministerstvo vnitra k zajištění lepší komunikace se svými členy v zahraničí?“ ptá se v dopise.

Zároveň se obrátil i na ředitele evropské agentury Frontex Fabrice Leggeriho.

Černochová: Zaráží mě laxní přístup policie

Na případ Litomerické zareagovala i poslankyně ODS a předsedkyně poslaneckého výboru pro obranu a členka zahraničního výboru Jana Černochová. I podle ní je v celém případu řada bílých míst, které je třeba objasnit.

„Podezření na šikanu ze strany kolegů jsou až příliš závažná na to, aby zůstala neprověřena a bez případných postihů pro dotyčné kolegy. Velmi mne zaráží laxní, až alibistický přístup Policie ČR k této události. Jak je možné, že věc vyplouvá na povrch až rok poté, a to jen díky informacím pozůstalé rodiny? Působí to, jako by zde byl zájem na tom, aby se o ní nemluvilo vůbec. Očekávala bych zájem na tom, aby se na vyšetřování podíleli i naši policisté,“ uvedla v reakci pro CNN Prima NEWS.

„Stejně tak nerozumím názorovému obratu ministra vnitra Hamáčka, který nejprve naznačoval kázeňské kroky, tvrdil, že o ničem nevěděl, a následně se připojil k názoru, že záležitost není věcí Policie ČR. Není přece možné, aby nám bylo lhostejné, jak je s našimi policisty či vojáky na misích nakládáno,“ doplnila Černochová a chce se na to Hamáčka dál ptát.

Ministr vnitra na dotazy redakce, zda je připraven k celému případu poskytnout více informací, uvedl, že informace zjišťuje a pracuje na získání mailové komunikace s nadřízenými Litomerické. Jde podle něj ale o velmi choulostivý případ, ve kterém by zveřejnění všech důkazů nemuselo ve výsledku zesnulé policistce ani její rodině pomoci.

Rodina je ale i tak připravena se o získání všech důkazů pokusit. Aktuálně se podle informací redakce radí s právníky, jaké kroky podniknout. „Z mého pohledu je jednání policie skandální. Byla to jejich kolegyně. Stala se věc, které předcházely nestandardní události, které by neměly zůstávat v tichosti a neměly by vyšumět. Mrzí mě to kvůli ní, byla svědomitá a u policie by mohla svou práci vykonávat dobře. Ale už tu není,“ řekla sestra zesnulé policistky ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tagy:
Policie ČR Polsko Varšava sebevražda Jan Hamáček Tomáš Zdechovský Policejní prezident Jan Švejdar Frontex Kristýna Litomerická

Hlavní zprávy

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy
Miloš Zeman

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba
Reportáž

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jaká opatření zavést ve školách? Odpoví Hostomský i Vojtěch
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jaká opatření zavést ve školách? Odpoví Hostomský i Vojtěch

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Šíření koronaviru v Česku zrychluje, za jediný týden přibyl více než dvojnásobek nakažených. I proto nás čekají přísnější opatření. Jaký výsledek si od toho vláda slibuje a jak bude postupovat s covidovými nařízeními ve školách? Na tyto a další otázky odpoví ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Nové restrikce zhodnotí i biochemik Zdeněk Hostomský. Sledujte Hlavní zprávy v 18:55 na Primě a CNN Prima NEWS.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dojel i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Podle nich došlo k požáru technologií v budově o rozměru 30 × 40 metrů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod je v řádech stovek milionů korun.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama