Pro hysterii na „ostrovech“ ohledně toho, že se finský fotbalista Glen Kamara stal při utkání na Letné v Evropské lize údajnou obětí rasismu ze strany dětí, nemá přílišné pochopení ani sparťanský obránce Dávid Hancko. „Mnoho lidí, kteří o tom v Anglii či Británii psali, ten zápas podle mě ani neviděli,“ řekl na srazu slovenské reprezentace.
MS ve fotbale 2022
Minulý týden byl pro sparťanského obránce Dávida Hancka náročný, ale se sladkým vyústěním. V neděli byl u prvního vítězství Letenských v derby se Slavií po dlouhých pěti letech. A o pár dní dříve jediným gólem rozsekl zápas v základní skupině Evropské ligy proti Glasgow Rangers. O tomto utkání se mluví ještě týden poté.
Sparťané by byli nejraději, kdyby bylo zmiňováno, jak skotskému soupeři nedovolili prakticky nic. Jenže tématem podtrhovaným zejména ve Velké Británii se stalo to, co se dělo na tribunách. Na ně se kvůli trestu pro Spartu od UEFA mohly nahrnout pouze děti do 14 let s doprovodem. Vytvořily jedinečnou kulisu, která právě Hancka dohnala po zápase téměř k slzám.
Vytvořila se z toho bublina
Na „ostrovech“ ovšem tvrdí, že se dětští návštěvníci dopustili rasismu vůči záložníkovi Rangers tmavé pleti Glenu Kamarovi. Přitom jen bučením vyjádřily nesympatie vůči finskému hráči, které zařídilo jeho předchozí vystupování v kauze s Ondřejem Kúdelou a celou Slavií Praha. Britská média však za nepřátelskou atmosférou – která gradovala v 74. minutě, kdy byl Kamara po druhé žluté kartě vyloučen – vidí xenofobii.
Gerrard je mrzák, nepoklekneme. Čeští politici stojí za Spartou a dětskými fanoušky
Mediální útoky z Velké Británie na děti, které ve čtvrtek fandily Spartě na Letné v zápase Evropské ligy proti Rangers, pobouřily českou veřejnost. Názory, že by bučení na záložníka skotského týmu Glena Kamaru dokládalo rasismus, tvrdě odsoudilo i několik politiků. Mezi ně patří mimo jiné premiér Andrej Babiš (ANO), vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), šéf hnutí SPD Tomio Okamura či řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS). Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) si kvůli incidentu dokonce předvolá britského velvyslance.
„Vůbec jsem si nevšiml, že by něco mělo mít nějaký rasistický podtón. I v klubu nám řekli, že delegát nenapsal do zápisu o utkání nic,“ uvedl 23letý Hancko na srazu slovenské reprezentace.
Případem se nyní zabývá organizace UEFA, utkání – respektive jeho pozadí – se přelilo i do politické sféry. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) vzkázal prostřednictvím britského velvyslance Nicka Archera Skotské fotbalové asociaci, aby se omluvila. Kulhánkovi šlo konkrétně o výrok poradce asociace pro rovnoprávnost a diverzitu a příležitostného novináře Marvina Bartleyho, který mluvil o české společnosti jako o „shnilém ovoci“.
„Vytvořila se z toho trochu taková bublina. Kamara byl vypískán po červené kartě, což by byl stejně i jiný hráč, který by byl vyloučen. Nechci se k tomu nějak vyjadřovat, ale myslím si, že je to trochu...,“ hledal slova Hancko. „Jsem výsostně proti rasismu! Myslím si, že z jejich strany je to zbytečně nafouknuté. Mnoho lidí, kteří o tom v Anglii či Británii psali, ten zápas podle mě ani neviděli. Já osobně jsem během zápasu nic nepostřehl,“ dodal obránce.