Počty nakažených v Česku rekordně rostou a přibývá i lidí v nemocnicích. Například Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně už se připravuje na nejhorší možný scénář nynější covidové vlny. CNN Prima NEWS to sdělil ředitel nemocnice Michal Filip. Dodal, že zdravotníci si sahají na dno a je na nich znát velká únava. Navrhuje, aby se v současné krizové situaci testovali i očkovaní lidé.
Ředitel zlínské nemocnice uvedl, že situace je velmi závažná. „Otevíráme nová covidária, k dnešnímu dni jich budeme mít otevřených šest, možná sedm. Na JIP lůžkách se počet mění z hodiny na hodinu, ale nyní máme kolem dvanácti pacientů, kteří potřebují umělou plicní ventilaci,“ nastínil současný stav Filip.
Plán nové vlády na boj s covidem: Uznávat protilátky i PCR testy, nezavírat školy
Vznikající vláda Petra Fialy (ODS) představila plán pro boj s covidem. Pětikoalice nechce jít cestou lockdownů. Plánuje uznávat protilátky po prodělání nemoci, znovu by mělo být možné prokázat se PCR testem. Tím se zřejmě budou muset prokazovat i očkovaní, jimž od druhé dávky uplynulo více než šest měsíců.
V jeho krajské nemocnici je aktuálně kolem 130 pacientů s covidem, přičemž jde zhruba o polovinu loňského maxima. Množství hospitalizovaných ale každým dnem roste, denně podle Filipa v nemocnici přibyde 10 až 12 nových pacientů. Převažují mezi nimi neočkovaní. „Zhruba na tři až čtyři neočkované máme jednoho očkovaného na covidových lůžkách. Na anestezilogických či lůžkách s plicní ventilací je ten poměr bohužel ještě horší,“ popsal Filip pro CNN Prima NEWS.
„Odhad konzultujeme s kolegy z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a ministerstva zdravotnictví. V naší nemocnici to vypadá, že se chystá ten nejhorší scénář, kdy počet pacientů naroste minimálně do počtu, který byl zhruba před rokem v době největší krize,“ dodal ředitel zlínské nemocnice. Rizikový scénář, který před časem představil šéf ÚZIS Ladislav Dušek, počítá s celkovým přírůstkem až 500 hospitalizovaných denně.
Ve Zlínském kraji se již přistupuje k jistým opatřením, zrušit by se měly například akce nad 100 lidí. Školy či firmy by ale měly zůstat v provozu a stejně tak se zatím neruší sportovní utkání. Podle Filipa by uzavření kulturních akcí mělo být rychlejší. „Myslím, že ta situace vrcholí a bude horší. Zavření společenského života, možná i škol a přechodu lidí zase na home office, se asi nevyhneme,“ dodal ředitel zlínské nemocnice s tím, že se obává, že nařízení přicházejí pozdě.
Testujme i očkované
Filip CNN Prima NEWS také řekl, že by kromě uzavření společenského života zároveň pomohla lepší organizace v boji proti covidu. Dokládá to na příkladu Portugalska, kde je vláda jednotná a má důvěru obyvatel. „To u nás bohužel asi selhává, když se za rok vyměnili čtyři ministři zdravotnictví,“ připomněl Filip.
Povinné očkování přitom nevidí jako spásné řešení. „To mi nepřijde jako úplně rozumné, nicméně to je k diskuzi,“ řekl k ředitel zlínské nemocnice. Na všechny by ovšem aplikoval testování. „Testoval bych očkované i neočkované, protože i ti očkovaní přenáší infekci, byť v menší míře,“ zdůraznil Filip.
Únava zdravotníků roste
Kritický je také ke kampani na podporu očkování, která slibovala, že jakmile budou lidé po vakcinaci, tak jejich problémy odezní. „I já jsem podlehl tomu, že očkování anticovidovou vakcínou virus výrazně omezí tak, že tato situace nenastane,“ řekl Filip. Toto rozčarování podle něj rozhodně nepřidalo již tak zahlceným zdravotníkům. „Je to velký problém. Únava je jasně znát a bohužel k tomu přispěla i atmosféra ve společnosti,“ uvedl.
Neočkovaní se zřejmě znovu dostanou do hospody. Povinnou vakcínu budoucí vláda odmítá
Lidé bez očkování mají šanci, že se brzy opět dostanou do restaurace nebo hospody, kam v současnosti mohou jen lidé s vakcínou. Budoucí vláda Petra Fialy (ODS) by totiž chtěla obnovit uznávání PCR testů.
Podle něj byla očekávání zdravotníků ve vakcínu velká a nynější situace, kdy přibývá nejvíce nakažených koronavirem za celou pandemii, jen přispívá k jejich zklamání. „Navíc ta nová varianta viru postihuje mladé skupiny a děti. Ze škol jsou poslány do karantény a často to jsou děti zaměstnanců ve zdravotnictví, takže nám začínají chybět zdravotníci, kteří onemocní nebo musí být v karanténě s dětmi,“ zmínil další problém Filip.
Velký problém vidí také v tom, že se lékaři a zdravotníci již připravovali na léčbu necovidových pacientů, jejichž péče byla kvůli předešlým vlnám omezena. K tomu ale vzhledem k nové vlně nedochází. „Zase to nemůžeme dělat, a to přibývá pacientů necovidových, kteří mají závažná onemocnění a musíme je ošetřit,“ dodal Filip.
Covid zvýraznil potíže zdravotnictví
Pandemie koronaviru podle jeho mínění navíc jasně ukázala nedostatky v celém českém zdravotnictví. „Je otázkou, zda covid tyto potíže vyvolal, nebo je jen zvýraznil. Bohužel si myslím, že to druhé platí více,“ pokračoval Filip.
Omezte sociální kontakty, vyzval Válek. Tuto vlnu už nezastavíme, varoval Fiala
Lidé by měli omezit sociální kontakty, vyzval budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Je to podle něj první krok, jak současnou epidemickou situaci zlepšit. Válek to uvedl na středeční tiskové konferenci pětikoalice, kde byl představen plán nové vlády Petra Fialy (ODS) pro boj s covidem.
Do budoucna by podle něj českým nemocnicím pomohlo, kdyby ubylo administrativní zátěže. Podle něj jsou aktuálně prováděny zbytečné kurzy a trvá se na některých vnitřních předpisech, což způsobuje, že zdravotníci mají méně prostoru k péči o pacienty. „Čím více administrativních pracovníků, tím méně sester a doktorů,“ řekl redakci CNN Prima NEWS ředitel zlínské nemocnice.
V příštích letech by podle něj také určitě pomohlo vytvoření páteřních nemocnic, v nichž by byla garantována komplexní péče pro všechny pojištěnce. „To by do budoucna mohlo vyřešit to, aby nedocházelo k takovým krizovým situacím jako dnes,“ zmínil dále Filip.
Zlepšení by si přál také u primární péče. „Obvodní lékaři stárnou a péče, jak už mnohokrát upozorňovala Česká lékařská komora, začíná stagnovat. Ačkoliv máme moderní přístroje a nové technologie, tak se k této léčbě lidé špatně dostávají,“ dodal Filip s dovětkem, že by se na tento problém měla politická reprezentace do budoucna zaměřit.