Ceny v tuzemských obchodech vyhánějí zákazníky do levnějšího Polska. „Včera jsem šla pro cibuli do Alberta. Za kilo chtěli 33 korun, to už mě fakt naštvalo! V Polsku mají kilo cibule za 10 korun,“ vypráví před supermarketem Biedronka v polské obci Gorzyce důchodkyně Jaroslava Seidlerová. S manželem Pavlem velký nákup zrovna ukládají do kufru vozu. „Kilo mrkve u nás stojí 25 korun, tady mám za stejnou cenu hned tři kila. A koupili jsme i ryby o dost levněji než u nás,“ těší se pár penzistů na chuť Baltského moře.
Česko-polská hranice je dlouhá 796 km, táhne se od Lužických hor na severu Čech až po Těšínské Beskydy. A všude v příhraničí mají dlouhé zkušenosti, co nakupovat u severních sousedů. „Teď se to opravdu vyplatí. Kurz je dobrý, ceny také,“ pochvaluje si Jaroslava Seidlerová.
Z ostravského bytu jeli s manželem do supermarketu řetězce Biedronka 15 kilometrů. „U benzinky Orlen tady nakoupím plnou nádrž, takže na benzinu ještě ušetřím,“ prozrazuje Pavel Seidler další cíl.
Jablka za 10 korun
Na pumpě Orlen aktuálně čepují litr naturalu 95 za 7,14 PLN (zlotého). Kdo nakupuje kreditní kartou od České spořitelny, platí dle aktuálního kurzu 5,27 Kč za PLN (bývalo to i přes 6 korun). Litr naturalu tak nyní přijde na 37,62 koruny. „Ušetřím nejméně pět korun na litr, v Ostravě jsem neviděl levnější benzin než 42,50 za litr,“ poměřuje ceny Pavel Seidler.
Vitální seniorský pár se rád podělí i o zkušenost z dnešního nákupu. „Krásná jablíčka, 10 korun za kilo. Cukr asi za 25 korun, u nás jsem viděla cenu 42 korun. Máslo, vzala jsem to lepší z farmy,“ ukazuje balení o váze 350 gramů. „Asi 55 korun, doma by se cena blížila stovce. Obyčejné máslo je vyprodané, Češi to tu berou útokem,“ dodá.
Kostku másla o váze 200 gramů tu lze jindy pořídit i za 37 korun, držitelé zákaznicích karet či aplikací ji mají za 35 korun. Stejně stojí máslo třeba v polském Lidlu.
Hodina počtů v Biedronce
Většina z asi stovky vozů před supermarketem Biedronka v obci Gorzyce je skutečně označena českou registrační značkou a jazyk český převládá také uvnitř krámu. Našinci poctivě přepočítávají, mnozí nahlas. Cenovky orientačně násobí pěti, načež k výsledku něco málo přidají. Tak si nejrychleji udělají představu o korunové hodnotě výrobku. Atmosféra připomíná školní hodinu počtů.
Vánoční cukroví v ohrožení. Olej stojí i sto korun a panují obavy, že zdraží i další suroviny
Pečení vánočního cukroví letos zřejmě vyjde velmi draho. Kromě mouky, másla nebo cukru zdražily totiž už i rostlinné oleje. Jejich cena meziročně stoupla o více než polovinu. Podle ekonomů není výjimkou například ani litr oleje kolem sta korun. Potravináři navíc předpokládají, že ceny ještě porostou.
„Vyplatí se ryby, které jsou v Česku šíleně drahé, ale my je s manželem milujeme,“ představují manželé Seidlerovi dále nákup. Polsko oblévá Baltské moře, některé domácí úlovky jsou tady za polovic než v sousední vnitrozemské zemi. V košíku ovšem leží i levný štikozubec argentinský, který se loví třeba v okolí Falkland.
„Za jablíčka u nás chtějí 25 až 30 korun, tady jsou za 10 korun. Mrkev u nás přijde na 25 korun za kilo, tady dostanu za stejnou cenu hned tři kila. Včera už jsem se fakt naštvala, když u nás v Albertu chtěli za cibuli 33 korun. Tady mají cibuli za deset,“ líčí Jaroslava Seidlerová.
Podobně vypráví o nakoupeném mase, mléčných výrobcích i drogistickém zboží, všechno je levnější než v České republice. Někdy o pár procent, často o třetinu, někdy o polovinu.
„Vy jste z té televize, prosím, zeptejte se ve vládě, proč je u nás tak draho,“ žádá reportéra CNN Prima NEWS Pavel Seidler. „Jen dočasným zrušením DPH na základní potraviny v Polsku to určitě není,“ dodá muž. To je pravda, daň z přidané hodnoty na maso, ryby, mléčné výrobky, zemědělskou produkci či některé nápoje činila v Polsku jen 5 procent.
Ušetří tisíce korun
Čechů v polském příhraničí přibývá, ušetří stovky i tisíce, záleží na velikosti transakce. Průměrně nakoupí o třetinu levněji než v zemi, kterou hymna označuje za „zemský ráj to na pohled“. Manželé Seidlerovi často nakupují i pro širší rodinu, mají na to v penzi čas. Dopoledne tak v příhraničí převažují čeští senioři, k večeru mladší zákazníci.
Mluvčí řetězce Biedronka Aleksandra Tabaczyńská uvádí, že Češi jezdí nejčastěji pro máslo, tavený sýr, tvaroh, kuřecí maso, šunku, vepřovou krkovici, vepřový bok a ryby. V Polsku už je levnější i pivo, ale tím Češi spíš pohrdají, i když vůbec není špatné. V posledních měsících u českých zákazníků stoupl o třetinu zájem o slevové karty a aplikace Moja Biedronka.
Cigára za polovic
U supermarketu Biedronka v obci Gorzyce právě vystupují z vozu tři ženy kolem třicítky z Brna. „Přijely jsme speciálně pro cigarety,“ netají. „Ale něco k tomu přidáme, prý je tu i levná vodka a pivo.“ Každá si prý koupí 800 cigaret, víc nelze přes hranice převézt, tedy 40 krabiček.
Krize je ozdravná, říká poradce premiéra. Zastropování cen jídla pokládá za socialismus
Energie, nájmy i potraviny. V Česku zdražuje takřka vše. Vláda proto přichází s opatřeními, kterými se snaží občanům pomoci. Přesto se někteří ptají, proč kromě zastropování cen elektřiny a plynu kabinet Petra Fialy (ODS) nepřistoupí i k zastropování cen potravin. Hlavní důvod v pořadu K věci uvedl vládní ekonomický poradce Štěpán Křeček – nic by v obchodech nezbylo.
Balíček cigaret LM a podobných značek, který stojí v Česku asi 129 korun, tady koupí za 77 korun. „Ušetřím 50 korun na krabičce, to se přece vyplatí,“ míní jedna z dívek. „Máme prázdný kufr,“ žertuje druhá. Možná se pokusí limit i trochu přetáhnout, polsko-české hranice tady nikdo nehlídá. Pokud by je ovšem celníci zastavili s nepovoleným množstvím cigaret, byť třeba až v hlubokém českém vnitrozemí, čekala by brněnskou výpravu tučná pokuta.
Z centra Brna je to do Chałupek anebo Gorzyc, kde stojí první polské obchody ve směru od Ostravy, pouhých 179 kilometrů. „Dá se to zvládnout za necelé dvě hodiny jízdy, a pořád po dálnici,“ pochvalují si dívky, které nechtějí mluvit pod svými jmény. Nejen kvůli cigaretám, právě používají i služební vůz brněnského zaměstnavatele.
Pašerácká obec
Především kvůli cigaretám jezdí do Polska i Jana Pavlisková z Ostravy: Vždycky k tomu ještě něco vezmu. Dneska nějaké domácí klobásy, cibulák a krůtí žaludky. Ty mám moc ráda, v Česku je neseženete.“ Nakupuje v malém krámku v centru Chałupek. Hned u památníku, který připomíná, že mezi světovými válkami to byla obec přímo na hraničním trojmezí.
Právě tady se za prezidenta T. G. Masaryka potkávaly hranice Československa, Polska a Německa. A proto se tu hojně pašovalo, občas i střílelo po pašerácích. Teď lze přes hranice převézt cokoliv legálně vyrobeného, což je obrovský pokrok, omezen je pouze převoz tabákových výrobků a alkoholu.
Jak v Polsku nakupuje Praha
Obyvatele Ostravy dokonce až na polské hranice do Chałupek zaveze linka číslo 68 městské dopravy, i když pak musejí dva kilometry pěšky. Snadnější je to proto autem, v obci parkují i vozy ze Zlína, Olomouce a Brna. Z Prahy se teď jezdí nakupovat do Polska hlavně přes Náchod anebo Hrádek nad Nisou. Dokonce je to módní trend a na Facebooku se o „polské láci“ vedou sáhodlouhé diskuse. Se zaručenými tipy, kde a co koupit.
Vláda zaspala. Směřujeme k chlebu za stovku, naznačila prezidentka Potravinářské komory
Vláda nereagovala dostatečně rychle na rostoucí ceny energií, což ohrožuje konkurenceschopnost českého potravinářského průmyslu, domnívá se prezidentka Potravinářské komory České republiky Dana Večeřová. Potraviny budou podle ní nejspíše zdražovat i nadále. Zastropování jejich cen prý není vhodným řešením.
„Co budeme dělat s cenami?“ ptá se na Facebooku Adam Rut, jeden z pražských analytiků a projektových manažerů Pirátů v Praze 5. „Relativně dobře si žijícímu kamarádovi z Prahy se vyplatí vyjet za rodinným nákupem základních potřeb a jídla do Polska, aby ušetřil několik tisíc. Čas, benzín? Pořád se mu to vyplatí. I on už musí pořádně šetřit. Spoustu chudších lidí si ale jen tak přes hranice nevyjede,“ přemítá.
Viktor Balogh z Prahy už na veřejný příspěvek Adama Ruta reagoval praktickou zkušeností: „Ač jsem místo kalhotkových plen přivezl normální, vzal parfémované ubrousky místo neparfémovaných a zapomněl na cukr, spolu s dvěma kartony cigaret pro rodiče jsem na nákupu za necelých devět tisíc plus tankování ušetřil tři a půl tisíce korun.“ Chválí si úspěch akce. A také kvalitu potravin, mnohdy vyšší než těch tuzemských.
Levné Dušičky i brambory
Kvalitu polského zboží si pochvalují i manželé Hradilovi z Nového Jičína, do Chałupek to mají 52 kilometrů. „Celá léta jsme do Polska dosud jezdili pouze kvůli skvělým cenám a hlavně fantastickému výběru v zahradnictvích,“ říká 68letý Ladislav Hradil z Nového Jičína. S manželkou Libuší teď v Chałupkách kupují macešky (kus za 8 Kč).
Potraviny v Česku zdražují nejrychleji ze zemí EU, míní experti. Co vysoké ceny způsobuje?
Některé potraviny v Česku zdražují vůbec nejrychleji ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie. Vidět je to například u másla. Odborníci tvrdí, že za velmi drahé potraviny může vysoká sazba DPH (15 %) či údajně přemrštěné marže obchodních řetězců. Ty se ale brání, podle nich situaci zneužívají zemědělci.
„Nákup na Dušičky se vyplatí, tyhle chryzantémy by u nás přišly na 250 až 300 korun, tady mají nádherné květiny za 180,“ rozhlíží se Libuše Hradilová. Menší kytky na hroby jsou k mání za pouhých 70 korun. Levnější jsou i svíčky.
Hradilová ještě nemyslí na Svátek zesnulých, přijeli hlavně pro potraviny: „Nikdy by mě nenapadlo, že jednou budu počítat, o kolik je v Polsku levnější maso anebo brambory. Doma v Novém Jičíně jsem nikdy neobjížděla supermarkety, abych se honila po slevách, na cenovky jsem se vlastně ani nemusela dívat.“
Manžel mezitím obhlíží pytle brambor k zimnímu uskladnění. „Vypadají moc pěkně a 10 korun za kilo, to je slušná cena,“ hodnotí, pak koupí patnáctikilový pytel za 150 korun. Ceny jsou uvedeny také v korunách, platit lze českou měnou.
I Libuše Hradilová kvalitu brambor oceňuje. „V českém Kauflandu sice v akci také koupíte brambory za 10 korun, jenže ty nejsou k uskladnění. A nevydrží ani měsíc, spíš méně,“ porovnává. O krám dále v obchodě Delikatesy Centrum stojí 15 kilo brambor jen 125 korun (23,90 PLN).
Kdo může za českou drahotu?
Hradilovi vlastní stavební firmu, s podnikáním ale právě končí: „Je nám osmašedesát, oběma, tak už je na čase.“ Jejich zákazníci, kteří třeba chtěli upravit byt, také často jezdili pro materiál do Polska, stavebniny tu byly vždy levnější, snad už od revoluce.
„Teď se ten rozdíl ještě citelně prohloubil. Viním z toho naši vládu, že životní úroveň Čechů klesá daleko rychleji než u Poláků anebo třeba u Němců a Rakušanů,“ protestuje Ladislav Hradil, jinak vystudovaný inženýr. Vláda ho při řešení krize zklamala na celé čáře.
Jeho žena Libuše vystudovala pedagogickou fakultu. Pak ale začala s manželem podnikat. „Teď jsem šla u nás pro šlehačku, chtěli po mě 42 korun. Na to se fakt mohu vykašlat! To je strašná cena, raději si nakoupím v Polsku,“ vysvětluje paní Hradilová. A nepřijela jen pro šlehačku.
Když se trochu poohlédla v Chałupkách a sousední obci Gorzyce, zjistila, že kilo kuřecích stehen koupí za 45 korun. Kilo šunky za 99, kilo žeber za 89, a když si v Biedronce uloží do košíku dva litry slunečnicového oleje, za litr zaplatí jen 44 korun.
Anebo za půl kilogramu mletého vepřového masa z plecka pouhých 28 korun. „Češi by byli blbí, kdyby teď nenakupovali v Polsku,“ prohlásí Ladislav Hradil. A jen těžko teď bude jeho výrok někdo vyvracet.