360° - 6.6. v 21:59
V České republice je ročně spácháno až 12 tisíc znásilnění. Z toho jen mizivé procento obětí napadení nahlásí. Na svém webu to uvádí iniciativa Bez trestu, za níž stojí advokátka Lucie Hrdá. Jak česká společnost na téma sexuálního násilí nahlíží? A ovlivňují její pohled na věc medializované kauzy celebrit? I o tomto tématu Hrdá hovořila v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
Média po celém světě v posledních týdnech věnovala výrazný prostor soudnímu sporu Johnnyho Deppa s jeho bývalou manželkou Amber Heardovou. Ta známého herce vinila z fyzického i psychického násilí.
Heardová čelí existenční hrozbě. Kauza MeToo se otřásla v základech, říká odbornice
Herečku Amber Heardovou čekají krušné časy. Kromě toho, že prohrála soud se svým bývalým manželem Johnnym Deppem, jemuž musí zaplatit odškodné přes 10 milionů dolarů, se může výsledek celé kauzy podepsat i na její herecké kariéře. Podle zástupkyně šéfredaktora webu Extra Terezy Abazid jí hrozí existenční problémy.
Soud ale nakonec prohrála. Ve veřejném prostoru se následně objevily názory, že se další případy spojené s iniciativou MeToo budou i kvůli této kauze posuzovat odlišně, a to ještě před vynesením rozsudku. Advokátka Lucie Hrdá však nepředpokládá, že by výhra Johnnyho Deppa nějak změnila pohled směrem k potenciálním obětem domácího či sexuálního násilí.
„Nejsem si jistá, jestli může být ještě hůř. Máme hrozně nízkou důvěru k obětem obecně. Nevím, jestli tomu jeden případ ze zámoří ještě napomůže. Prostě nedůvěřujeme obětem. Lidé by si měli uvědomit, že to není o tom, jestli víme, která hollywoodská hvězda byla či nebyla pachatelem domácího násilí,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS.
Podle ní je v Česku ročně spácháno až 12 tisíc znásilnění, z nichž však jen pět procent obětí čin ohlásí. Hrdá kritizuje i formu trestů, které si pachatelé za domácí či sexuální násilí odnesou. Každý druhý pachatel, který byl usvědčen ze znásilnění, odchází od soudu s podmíněným trestem. V případech domácího násilí jsou to dokonce tři ze čtyř.
Tlak kvůli znásilnění a politice je jiný. Feri to nemusel zvládnout, říká psycholožka
Mediální tlak v souvislosti s obviněním ze znásilnění je jiný než mediální tlak vyvíjený na poslance. A proto ho nemusel Dominik Feri zvládnout. To si myslí psycholožka Ludmila Mrkvicová. Podle ní jeho údajný pokus o sebevraždu mohl souviset právě se sexuální kauzou. Uvedla to ve vysílání CNN Prima NEWS.
Hrdá si v závěru rýpla i do orgánů činných v trestním řízení: „Není to o tom, jestli soudci nebo policisté věří oběti. Mají se k ní ale chovat tak, aby jí věřili. Tak, aby osobě v průběhu trestního řízení nebylo ubližováno. Není to o popírání presumpce neviny.“
V Česku je v posledních měsících často diskutovaná i kauza bývalého poslance Dominika Feriho (dříve TOP 09), který čelí obvinění ze znásilnění nebo pokusu o něj v případě tří dívek. Hrozí mu až 10 let za mřížemi. Hrdá v souvislosti s tímto případem upozornila, že by mediální kauzy neměly ovlivňovat přístup k celému problému.
„Je dobře, že zde nevzniká něco jako lex Feri. Trestní právo je komplikované. Je to nejtvrdší zásah do života člověka a je třeba mít vše promyšlené na komplexní systematice, ne emotivně reagovat na veřejné kauzy,“ dodala.