Zdravotní stav Jany Brejchové odtajněn. Co se s ní stalo? Dcera Tereza promluvila

Herečka Jana Brejchová, která patřila k nejkrásnějším českým herečkám, se na veřejnosti neobjevila už hezkou řádku let. Ví se pouze to, že už sedm let pobývá v léčebně dlouhodobě nemocných. O tom, proč tam skončila, co se s ní stalo a jaký je její momentální zdravotní stav, se rozepsala dcera Tereza Brodská v knize Moje máma Jana Brejchová.

Herečku Janu Brejchovou podle dcery Terezy zdrtila smrt jejího posledního manžela, herce Jiřího Zahajského, který zemřel v srpnu roku 2007. „Máma se uzavřela do sebe, postupně rušila divadelní zájezdy, přestala téměř vycházet,“ přiblížila v knize.

O šest let později bylo ještě hůř. Tereza se své matce nemohla dovolat, na zvonění nereagovala. „Našla jsem ji bezvládnou ležet v ložnici na zemi. Co se přesně tehdy stalo, dodnes nevíme, nic si nepamatovala. První prognózy lékařů nebyly příznivé, měla vážný neurologický nález a během roku vystřídala několik klinik. Přesto postupně začala s pomocí chodit, později si zvládla dojít i sama zakouřit,“ prozradila Tereza Brodská.

Zdálo se, že je Jana Brejchová na nejlepší cestě k úplnému uzdravení. Pak ale přišla další rána. „Plánovali jsme její návrat domů, ale na Vánoce 2014 upadla v koupelně a přidala se zlomenina krčku. Podstoupila akutní operaci, bojovala se silným zánětem kolene a neurologický nález se dále zhoršoval. Chodit sama znovu nezačala. Od té doby její stav vyžaduje stálou péči lékařů,“ uvedla Tereza.

V posledním filmu hrála samu sebe

Filmová kariéra Jany Brejchové se uzavřela už v roce 2006 v hořké komedii Jana Hřebejka a Petra Jarchovského Kráska v nesnázích. Brejchová si v ní zahrála matku hlavní hrdinky v podání Anny Geislerové. „Autoři jí napsali, skoro až symbolicky, podobný charakter ženy, jakou byla občas i ve svých civilních vztazích. Přizpůsobivá, vyhýbající se konfliktům, toužící nebýt osamělá,“ vylíčila Tereza Brodská.

K herecké účasti musel Hřebejk Brejchovou přemlouvat. Nakonec byla se scénářem i konečnou podobou filmu velmi spokojena. „Trochu mi to vzalo dech. V tom, jak byl příběh jímavý, pravdivý a autentický. Chtěla jsem už s filmem definitivně skončit, natočila jsem jich za svůj život dost. Nakonec jsem měla radost, že jsem Honzovu nabídku přijala, natočil to skvěle. Už když jsem četla scénář, okouzlil mě,“ zavzpomínala Jana Brejchová v knize na svou poslední filmovou roli.

Tagy:
nemoc zdraví kniha herec herečka Tereza Brodská Jan Hřebejk Jana Brejchová Anna Geislerová Petr Jarchovský Léčebna dlouhodobě nemocných Jiří Zahajský Kráska v nesnázích