Mistrovství světa v KLDR se nebráním, šokoval šéf FIFA. Jel bych tam klidně stokrát, dodal

Předseda mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino opět šokoval, když připustil, že by Severní Korea mohla v budoucnu hostit mistrovství světa ve fotbale. Tento krok by podle něj pomohl sjednotit svět. Infantino tak jen přiložil pod pomyslný kotel, když už se začínajícím šampionátem v Kataru FIFA čelí nebývalé kritice. Na jedné straně totiž stojí porušování lidských práv a smrt stovek dělníků během příprav šampionátu, na druhé pak MS v Kataru zajistilo FIFA rekordní příjmy. A to nejednomu fotbalovému fanouškovi leží v žaludku.

Nejlepší obrana je útok. Tak se ke kritice MS v Kataru postavil předseda federace FIFA, který má být brzy zvolen na další funkční období. V jednom z rozhovorů s novináři totiž prohlásil, že hostit mistrovství světa může jakákoli země světa. Včetně diktátorské KLDR. Dodal, že jeho organizace chce pomoci sjednotit svět, informuje o tom například britský web Daily Mail.

Severní Korea přitom v posledních dnech otestovala například raketu schopnou zasáhnout USA. Vůdce Kim Čong-un následně prohlásil, že na jaderné hrozby odpoví jaderným útokem a na totální konfrontaci totální konfrontací. Podobné výhrůžky nejsou ničím neobvyklým.

Švýcarský prezident federace v proslovu přiznal, že v minulosti navštívil Severní Koreu ve snaze zjistit, zda by tato země byla otevřená spolupořádání ženského turnaje po boku sousední Jižní Koreje. Tehdy ale neuspěl.

„FIFA je globální fotbalová organizace. Jsme fotbalisté, ne politici, a chceme lidi spojovat. Jakákoli země může hostit (vrcholnou) akci. Pokud chce Severní Korea něco pořádat...,“ řekl před zahájením kontroverzního mistrovství světa v Kataru Infantino.

Proto by prý do Severní Koreje jel ještě „klidně stokrát, kdyby to pomohlo“. „Skutečnou změnu může přinést pouze angažovanost. Jsme globální organizace a chceme zůstat organizací, která sjednocuje svět,“ dodal k údivu všech.

Severní Korea se na největší fotbalové akci nepředstavila od šampionátu v Jihoafrické republice v roce 2010, debutovala v roce 1966 v Anglii.

Infantino se také v projevu ohradil proti kritice, která se na FIFA snesla v souvislosti s pořádáním turnaje. Kritiky MS v Kataru označil za pokrytce. „Myslím, že za to, co jsme my Evropané za posledních 3000 let ve světě dělali, bychom se dalších 3000 let měli omlouvat, než budeme moralizovat jiné národy,“ prohlásil Švýcar.

Tagy:
Evropa Jižní Korea Severní Korea Jihoafrická republika FIFA fotbal Daily Mail Gianni Infantino Mistrovství světa ve fotbale 2022 Mistrovství světa ve fotbale