Putin je ochotný jednat o míru
Ruský prezident Vladimir Putin zvažuje, že k Ruské federaci vyjma dobytých ukrajinských oblastí připojí i sousední Bělorusko. To je během aktuálně probíhající války na Ukrajině jeho spojencem. Informuje o tom zpravodajský web Meduza. Bělorusko i části Ukrajiny by podle zdrojů média chtěl Putin získat na základě referenda, podobně jako před lety poloostrov Krym.
O Putinově plánu informuje ruskojazyčný opoziční web Meduza, který se na dění v Rusku a přilehlém prostoru zaměřuje z exilu v Lotyšsku. Kreml podle nejmenovaných zdrojů tohoto média stále zvažuje, že by na území samozvané Doněcké a také Luhanské lidové republiky uspořádal referendum o připojení k Rusku. Stejný plán má i v Chersonské oblasti.
Válka na Ukrajině
Zdroje, na které se Meduza odvolává, ovšem hovoří i o referendu mimo Ukrajinu. Jedním z Putinových tahů má být připojení Běloruska. Meduza dokonce uvádí, že by se referendum o sjednocení obou zemí mohlo uskutečnit během září.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko je dlouholetým Putinovým spojencem, často ho vyzdvihuje a několikrát ho již žádal o radu či pomoc, dokonce i o vojenskou. Myšlenka, že by byl Putinovi oficiálně poplatný jako jeho spoluobčan, se mu ale údajně nelíbí. „Zaleží na převálcování Lukašenka (Putinem), který tomuto scénáři brání, seč může,“ řekl pro Meduzu nejmenovaný zdroj.
Ukrajinský voják v Doněcké oblasti střílí z protitankové zbraně NLAW. Zdroj: AP
Ukrajinský voják v Oděské oblasti, 21. dubna Zdroj: AP
Ukrajinský voják, 26. června Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinští vojáci bojují na jihu země. (23. dubna) Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinský voják v Luhanské oblasti Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Jednotka ukrajinské armády nedaleko Kyjeva Zdroj: AP
Ukrajinský voják, 19. dubna Zdroj: Obrana Ukrajiny
Ukrajinští vojáci s útočnými puškami. Zdroj: Profimedia.cz
Jednotky v Charkově zneškodnily nepřátelský vůz. (7. března) Zdroj: Se svolením agentury Unian
Ukrajinský voják prohlíží poškozené ruské bojové vozidlo u Charkova. (16. března) Zdroj: AP
Ukrajinci používají různé druhy raketometů. (16. dubna) Zdroj: Ministerstvo obrany Ukrajiny
Ukrajinský voják v Charkovské oblasti, 21. dubna Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinský voják stojí vedle zničeného ukrajinského nákladního letadla. (8. dubna) Zdroj: Getty Images
Ukrajinský voják v Borodjance, 6. března Zdroj: AP
Ukrajinci v Mariupolu zneškodnili ruský obrněný vůz. (1. dubna) Zdroj: AP
Voják je zachycen před obchodním centrem zničeným v důsledku raketového útoku ruských vojsk v Podilském okrese Kyjeva, hlavního města Ukrajiny. (23. března) Zdroj: Getty Images
Ukrajinský voják v Charkově, 23. března Zdroj: AP
Ukrajinský voják u zničeného domu v Mariupolu (12. března) Zdroj: AP
Ukrajinský voják drží pozice v Mariupolu. (12. března) Zdroj: AP
Ukrajinský voják v Charkovské oblasti, 21. dubna Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Lidé utíkají z kyjevského předměstí, ukrajinští vojáci jim pomáhají. (5. března) Zdroj: AP
Ukrajinští vojáci v Kyjevě, 26. února Zdroj: AP
Ukrajinský voják v Charkově, 26. února Zdroj: Se svolením agentury Unian
Ukrajinský voják v Charkově, 1. března Zdroj: Se svolením agentury Unian
Bělorusové ve válce pomáhají Putinovi
Lukašenkovo Bělorusko má s Ruskem dlouholetou družbu. Už v 90. letech podepsal autoritářský běloruský vládce smlouvu o vzniku Svazu Ruska a Běloruska s Putinovým předchůdcem Borisem Jelcinem. Tehdy a i v následujících letech se hovořilo o možnosti, že by se obě země definitivně spojily a vytvořily oficiální stát.
Samotné Bělorusko v aktuální válce na Ukrajině Rusku pomáhá. Proti Ukrajincům sice Lukašenko své vojáky neposlal, ale ruským vojskům umožnil, aby na Ukrajinu v prvních týdnech války vtrhli i z jeho území. Z Běloruska navíc Rusové odpalují rakety. Objevily se také videa a informace, že ruští vojáci, kteří byli na Ukrajině zranění, byli následně ošetřeni v běloruských nemocnicích.
K Rusku chce i Jižní Osetie
Bělorusko a ukrajinské oblasti dobyté agresorem však nemusí být jediné území, které by Putin ke své říši mohl chtít připojit na základě referenda. O hlasování, kterým by se stvrdila příslušnost k Ruské federaci, se již několik let mluví také v Jižní Osetii. Kavkazský region považuje mezinárodní společenství za nedílnou součást Gruzie, ale tu Rusové v roce 2008 napadli, když podle svých slov vyslyšeli výzvy místních proruských separatistů.
Už několik samozvaných prezidentů Jižní Osetie oznámilo, že chtějí usilovat o připojení k Rusku. Zhruba v polovině května dosluhující prezident Anatolij Bibilov oznámil, že referendum se skutečně uskuteční, a to hned 17. července letošního roku. Bibilov ovšem počátkem měsíce prohrál místní volby s Alanem Gaglojevem, který jeho slova dementoval. Otázku připojení chce podržet do té doby, „než si Rusko vyřeší své problémy“, čímž takřka jistě myslel aktuální válku na Ukrajině.