Spoření peníze před inflací neochrání, naopak. Investice jsou vhodné pro všechny

Úspěšné investování

Interview PLUS 12.10.2023

Čím dál větší počet Čechů se pouští do investic. Je to způsob, jakým se snaží chránit své naspořené peníze před vysokou inflací, která za poslední rok a půl velmi výrazně vzrostla. Je ovšem třeba mít se na pozoru a předem se v oboru investic dostatečně vzdělat, případně si vybrat platformu, která investorům začátečníkům dokáže pomoci s výběrem a především s potřebným vzděláním. Jak na investice, které pomohou člověku zajistit se do budoucna, o tom byl další díl pořadu Interview PLUS.

Celý rozhovor si můžete pustit i v podcastové podobě:

Nejen běžná práce a spořicí účty, Češi se v posledních měsících učí zhodnocovat své peníze investicemi. Podle Víta Endlera, ředitele společnosti Fingood, lidí, kteří hledají snadný a přitom srozumitelný způsob, jak neztratit hodnotu těžce vydělaných peněz, přibývá. A do tajů investic pronikají i původně absolutní laici. „Velká skupina lidí, kteří přicházejí na naši platformu, jsou ti, kteří třeba 20, 30 let pracovali a o investicích nikdy nepřemýšleli. A dneska ruší některé dlouhodobé finanční produkty a hledají místo, kam své peníze umístit, aby alespoň tu inflaci porazili.“

Pravidla bezpečného investování

To mimo jiné znamená, že se učíme pohybovat na trhu, který s sebou nese jistá rizika, s nimiž je třeba počítat. 
„Investice, která by s sebou nenesla riziko, nebude mít žádný výnos. Můžeme rozlišit tradiční spořicí produkty, jako jsou třeba vkladové účty u bank nebo penzijní spoření, nicméně výnosy jsou tak malé, že ani nepokryjí inflaci, tudíž dochází pouze ke znehodnocování peněz. Proto lze investování doporučit. Z toho tradičního máme regulované investiční produkty – fondy kolektivního investování, případně pro odvážnější jsou fondy kvalifikovaných investorů. Pak máme třeba úplně neregulované tzv. podlimitní korporátní dluhopisy, které jsou za mě osobně vysoce rizikové, a další neregulované nástroje, do kterých bychom asi konzervativně laděným investorům nedoporučili investovat, jako jsou třeba krypto investice,“ vyjmenovává jednotlivé druhy Jan Krofta, advokát kanceláře 4 Business Legal.

Na nespolehlivé a ne právě seriózní investiční praktiky je přitom potřeba mít se na pozoru. Jak dále upozorňuje Jan Krofta, narazit na ně můžeme dnes a denně.

Pro investora je těžké posoudit, jestli praktika je, nebo není seriózní, zvlášť pokud investování nerozumí. Nicméně platí základní pravidlo, že pokud produkt je regulovaný, to znamená, má povolení od České národní banky, například je to regulovaný investiční fond, dluhopis s prospektem nebo je to třeba crowdfundingová platforma, lze říci, že rizika budou o něco nebo výrazně nižší než u zcela neregulovaného produktu.“

ČTĚTE TAKÉ: Šéf Zemědělského svazu ČR: Podmínky pro fungování českých zemědělců nejsou fér

Jak se říká, poptávka utváří nabídku, což se týká právě i neseriózních investic. „Nedokážu říct konkrétní platformy, to asi si musí každý sám najít. Na internetových stránkách České národní banky existují seznamy, kde lze zkontrolovat, jestli povolení nebo alespoň registraci mají. Na druhou stranu nelze k tomu přistupovat čistě tak, že pokud někdo povolení má, je investice bezpečná. Doporučoval bych se asi nejlépe z internetových zdrojů vzdělat a investovat pouze do produktů, kterým daný investor rozumí. Populární jsou třeba platformy, které nabízejí investování do ETF fondů, což jsou pasivně spravované burzovně obchodovatelné fondy, které zpravidla kopírují nějaký burzovní index, nebo to jsou třeba crowfundingové platformy, v České republice jich máme několik,“ uvádí člen advokátní kanceláře 4 Business Legal.

Zabezpečení platforem a investic

Prostřednictvím platformy Fingood se drobní investoři skládají na projekty malých a středních firem, což jim přináší výdělky v podobě úroků. Investoři si přitom mohou vybrat ze širokého portfolia firem, které lze podpořit a zároveň díky nim vydělat. „Jsme platforma, která není specificky vyhraněná a neřeší oborové rozdělení. Je to velký průřez českou ekonomikou, takže naši investoři si můžou vybírat, ať už například malé, drobné pivovary nebo i třeba krematorium. Důležité ale je zmínit, že jako crowdfundingová platforma máme zažádáno o licenci České národní banky. Většina investic, které nabízíme, jsou kryté nemovitostí. To je další zabezpečení, na které by se investor měl koukat. A možná i to je důvod, proč k nám přicházejí lidé, kteří nemají s investováním zkušenosti, nemají zkušenosti z kapitálových trhů, ale ten produkt je pro ně pochopitelný, jednoduchý a relativně bezpečný,“ vysvětluje Vít Endler v pořadu Interview PLUS. A dodává: „Podtrhl bych to slovo relativně. Protože pokud chci přejít ulici, tak předpokládám, že všichni účastníci okolo dodržují nějaká pravidla. Ale může se objevit někdo, kdo ta pravidla nedodržuje, a může způsobit nehodu. A velmi podobný je příměr s investováním.“

Jedním z velmi oblíbených způsobů, jak se zajistit do budoucna, byla také penzijní spoření. Ta teď ale lidé z obav z úprav pravidel, která stát chystá, ve velkém vybírají a ruší. Dokážou i v takovém případě lidem jistotu dodat investice? Nebo jsou pro případ zajištění na stáří příliš rizikové? „V určitých místech to bezpečné je, v určitých místech to bezpečné není. Spoření nám vždycky ukrojí z peněz, které si odkládáme. Pokud se někdo chce zabezpečit a starat se o své peníze, je potřeba, aby investoval a vybral si správný investiční nástroj, investiční aktivum a sestavil si vlastní investiční portfolio,“ říká Vít Endler a doplňuje, že s orientací na trhu se společnost Fingood klientům snaží pomoci. „Snažíme se drobné investory edukovat a chceme přesvědčit co nejvíce lidí, aby své prostředky investovali a tím je ochránili, protože spoření je bohužel neochrání.“

Roli pochopitelně hraje také věk. Je rozdíl mezi pětadvacetiletým a padesátiletým investorem, jak dále vysvětluje ředitel platformy Fingood.

Pokud je někomu 25 let a chce investovat, my mu zatleskáme, protože velmi málo mladých lidí přemýšlí, že by měli své peníze rozmnožovat a připravovat se na důchod. Takový člověk má mnohem delší investiční horizont, může se pouštět do rizikovějších investic a je schopný tu případnou ztrátu pokrýt z budoucích výnosů. U člověka, kterému je 50 let,  investiční horizont není tak dlouhý. Na druhou stranu pořád před sebou má třeba 15 až 20 let ekonomicky aktivního života, to znamená aktivního příjmu, a projde jedním dvěma, možná třemi ekonomickými cykly. Případnou ztrátu je pořád schopen pokrýt z budoucích výnosů... Ale už bych se věnoval více konzervativnějším investicím a snažil bych se spíše ochránit nakumulované peníze, které mám, než abych šel do rizikových investic.“

Licence, to je oč tu běží

Společnost 4 Business Legal se umí postarat nejen o investory, ale i o firmy, do jejichž projektů mohou své peníze vložit. Ve výsledku tak zajišťují bezpečné obchodování a profity na obou stranách. „Naše kancelář pro klienty zajišťuje povolení u České národní banky pro služby na finančním trhu. Jedním z příkladů je třeba crowdfundingová licence, což je poměrně nová regulace, která má zajistit minimální standardy pro bezpečnost investic realizovaných přes tyto platformy –⁠ ať už jde o pokrytí provozních rizik, aby třeba platforma zničehonic neukončila činnost, nebo aby byla pravidla, jakým způsobem jsou vyhodnocovány projekty před přijetím na platformu, či jak jsou investoři informováni o rizikovosti té které investice a mohli se o ní informovaně rozhodnout.“

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Michael Heider z LAMA energy: Skutečný odborník vám dokáže vymyslet řešení na míru, vy tak ušetříte

Všechna zmiňovaná pravidla jsou velmi třeba. Investičních platforem totiž vzniká čím dál více. Získat povolení ale vyžaduje čas. „Získání povolení od České národní banky trvá velmi dlouhou dobu, třeba u crowdfundingu to mají být teoreticky čtyři měsíce, v praxi to trvá déle než rok. Mnoho klientů, kteří přijdou, že by chtěli zvlášť v oblasti fintechu začít dělat byznys, si to rozmyslí a zkusí to v zahraničí, protože to je rychlejší,“ vykládá Jan Krofta.

Jeho slova dokládá i Vít Endler, jehož investiční platforma na licenci stále čeká. „O licenci jsme požádali na začátku tohoto roku. Bohužel stále čekáme na informace z České národní banky, jak se to licenční řízení posune. Chtěl bych zmínit datum –⁠ tuším 10. nebo 11. listopad –⁠ kdy všechny evropské crowdfundingové platformy by tu licenci mít měly. Takže doufám, že Česká národní banka nám vyjde vstříc a tu licenci vydá.“

Tagy: