Tisíce maturantů s napětím očekávají, jak bude letos probíhat jejich zkouška z dospělosti. Místo toho, aby dostali jasné pokyny a mohli se začít zodpovědně připravovat, se ale stali terčem politického boje. Jak to vidí sami studenti? Chtějí úlevy, nebo jsou připraveni se s jednou z nejdůležitějších životních výzev poprat se vším, co k tomu patří?
O maturitě v době koronaviru se vedou debaty už od ledna. Premiér bez ohledu na ministra školství minulý týden začal v reakci na prosby studentů prosazovat tzv. úřední maturitu. Zkoušku by nahradil průměr známek za dobu jejich studia. V úterý večer ale přišel s návrhem dokonce na tři formy maturity – klasickou pro studenty směřující na VŠ, upravenou, a poslední, tzv. úřední maturitu.
CNN Prima NEWS oslovila několik studentů i zástupce maturantů, kteří s premiérem komunikují, s dotazem, jak by zkouška měla letos vypadat. Všichni se shodují v jednom, že nejhorší je stav nejistoty. Z toho pramení čím dál větší nárůst psychických problémů a často pak i touha po snazším řešení. Zároveň ale dodávají, že snahou není se ze svých povinností „ulít“.
Redakce všechny oslovené studenty zná. Na jejich přání u některých z nich neuvádíme celá jména, ale pouze školu, kde studují.
„Je třeba, aby už padlo nějaké rozhodnutí a studenti nežili v nejistotě. Píše mi řada studentů, kteří už to nezvládají a mají i sebevražedné myšlenky. Není výjimkou, že začali navštěvovat psychology. Bojí se, že to nezvládnou, nejistota je velká a celá situace je pro řadu z nich velmi depresivní,“ řekl CNN Prima NEWS maturant Jiří Trávníček z Uherského Brodu.
Ať si studenti vyberou sami
Ten zároveň zastupuje studenty při debatě s premiérem, se kterým měl on-line schůzku minulou středu. Jejich názory shromažďuje na sociálních sítích pod uskupením Spravedlivá maturita.
Podle Trávníčka je většina studentů pro zavedení tzv. úředních maturit. Dosavadní plán, podle něhož má dojít pouze ke zrušení slohových prací a prodloužení termínů pro didaktický test, nestačí.
„Ministrovi jsme naše argumenty psali od ledna. V té době jsme samozřejmě ještě úřední maturitu nepožadovali, protože jsme očekávali, že se do škol půjde v březnu, ale chtěli jsme výrazné změny. Vzhledem k tomu, že se ale návrat 1. března nekonal, je podle nás jediným řešením úřední maturita. Souhlasíme i s tím, aby byla volba, že by si student mohl vybrat, jestli chce zkoušku konat,“ doplnil hlas letošních maturantů.
Nechceme si nic zlehčovat, ale je to nefér
S Trávníčkem souhlasí především studenti odborných škol, kteří přišli téměř o rok praktické výuky. „Hrozně moc bych si přála normálně chodit do školy a mít normální maturitu, ale vzhledem k tomu, že to nejde, přijdou mi současné podmínky nefér,“ sdělila CNN Prima NEWS své pocity maturantka ze Střední školy grafického designu v Lysé nad Labem s tím, že by možná byla i pro upravenou verzi, o které hovořil premiér.
„Vůbec ale netušíme, co tím myslí a nevím, co si pod tím představit. Přijde mi, že do všeho jen vnáší zmatek. Kdyby se jasně řeklo, co, kdy a jak se má dělat, všem by se nám ulevilo,“ dodala maturantka.
A podobně jako ona vidí situaci i tisíce dalších. Velká část z nich se přiklání k tomu, aby se jim letos u maturit ulehčilo. Nejčastějšími důvody jsou právě roční absence prezenční výuky, nemožnost účasti na výuce praktických předmětů nebo třeba i nedostatečné vybavení a sociální podmínky.
„Jsem pro, aby byly úřední maturity. Ne proto, že si to chci zlehčovat, ale máme být zkoušení třeba z chemických přístrojů a techniky, na kterou jsme si celý rok ani nesáhli,“ popsala situaci studentka čtvrtého ročníku Střední zdravotnické školy v Praze, která studuje obor požární ochrany. Právě tito studenti by se navíc v případě potřeby měli zapojit i do pomoci v rámci pandemie koronaviru, zatím se tak ale nestalo.
Úřední maturita je Babišova hra
Trochu jiný pohled už se naskýtá od vrstevníků z gymnázií. A někteří v tom dokonce vidí politické ambice premiéra.
„Úřední maturity jsou podle mého pro většinu studentů neadekvátní a jedná se o jeden z předvolebních tahů Andreje Babiše. Myslím si, že většina studentů má díky karanténě na studium více času než kdy předtím a už dosavadní zlehčení klasických maturit považuji za víc než̌ dostatečné,“ uvedl student pražského Gymnázia prof. Jana Patočky.
I on ale dodává, že pokud by se mělo o úřední maturitě uvažovat, tak by to mělo být právě pro praktické obory a ty, kteří pomáhají v době pandemie v nemocnicích a podobně. Ani student gymnázia nebyl schopen hodnotit nejnovější premiérův návrh na tři formy maturity s tím, že není jasné, jak by to probíhalo.
Jeho spolužáci s ním ale ne zcela souhlasí a jistou formu odlehčení by přivítali. Ač se jim podle nich učitelé na on-line výuce opravdu věnují a prostor na učení mají, poukazují na to, že jsou vystaveni velkému stresu a novým problémům, které dosud nemuseli řešit.
Míří na terapie a mají psychické problémy
„Rok jsme doma, neumíme pracovat s nervozitou. Sama mám v posledních měsících úzkosti a musím nastoupit na terapie i přesto, že jsem s podobnými nemocemi nikdy problémy neměla. Znám plno spolužáků, kteří to mají podobně. Myslím si, že by bylo vhodné se více zaměřit i na psychickou stránku studentů a úřední maturity mně osobně přijdou dokonce spravedlivější než celá maturita, protože se hledí na celé studium,“ uvedla pro CNN Prima NEWS další maturantka z pražského gymnázia.
„Úřednickou maturitu beru jako fajn řešení pro ty, kteří si letošní zkouškou nejsou vůbec jistí. A to nejen pro studenty oborů, které potřebují praxe, ale třeba i studenty gymnázií, protože tato doba není lehká a přece jenom jsme v tom nejdůležitějším období našeho studia ve škole vůbec nebyli,“ dodává další student téhož pražského gymnázia.
Jak skutečně budou letošní maturity vypadat, zatím jisté není. Většina studentů se ale na nnějaké formě úlev shoduje. Ministr školství Robert Plaga slíbil představit plán do konce týdne, ale vzhledem k zásahům premiéra nemusí na ministrově konceptu příliš záležet.
Proti návrhu na úřední maturity už se ale ohradili zástupci zaměstnavatelů, odborů, vysokých škol i představitelé gymnázií a středních průmyslových škol. Za nejlepší řešení nepovažují ani variantu, kdy by volba formy maturity zůstala na samotných žácích.