Svoboda: Jsme zvyklí na führer princip. Ukrajinci by bojovali, i kdyby Zelenskyj opustil Kyjev

Že se Ukrajinci urputně brání a nehodlají se vzdát, mě na konfliktu překvapilo nejméně. Odpovídá to mentalitě národa. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl ukrajinista a historik David Svoboda s tím, že houževnatý vzdor tamních lidí by zafungoval i bez Volodymyra Zelenského. Upřesnil, že i kdyby v minulosti ukrajinský prezident z Kyjeva utekl, nic by to na odhodlání jeho občanů bojovat nezměnilo.

Za zhruba tři týdny dní uběhne rok od chvíle, kdy Rusko vtrhlo na ukrajinské území. Svobodu zejména překvapilo, v jakém rozsahu invaze vypukla. „Předvídal jsem, že válka bude, ale že se Rusové vydají na Kyjev... svědčí to o tom, že plán byl ze strany Vladimira Putina apokalypticky ambiciózní,“ podotkl ukrajinista.

Naopak nejméně jej překvapila obrana Ukrajinců. „Že se brání urputně a nehodlají se vzdát. Odpovídá to mentalitě národa. Každý, kdo se jím zabývá, rozeznává rysy kozáctví, sklony k určitému organizování navzdory vlastnímu státu. Zelenskyj je právem veleben,“ pokračoval.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  Čečenci znásilnili ruskou novinářku, tvrdí Ukrajinci. Byl mezi nimi i synovec Kadyrova?

Přesto, že je ukrajinský prezident Zelenskyj označován za „hlavního Ukrajince“, fungovala by podle Svobody urputná obrana Ukrajinců i bez něj. „Jednoznačně. Jsou to Ukrajinci, kteří z něj udělali hrdinu. I kdyby Kyjev, který byl ohrožen, opustil, nic by to na situaci nezměnilo. Ukrajinci si do čela nevolí cary. Jak uvedla má kolegyně Lenka Víchová, Ukrajinci si volí po kozáckém vzoru rovného s rovnými. V tom je obrovský rozdíl mezi ruskou a ukrajinskou mentalitou,“ vysvětloval.

Následně vysvětlil i fenomén Zelenkého. „U nás je zakořeněn ,führer princip‘, ztotožňujeme národ s hlavou státu. To je něco, s čím jsme se sžili. Za konání státu a morálky národa v civilizovaném světe odpovídá zvolený vůdce. U Ukrajinců byl stát dlouhodobě v krizi, netěšil se příliš velké důvěře, ale vždy se o sebe dokázali v nejčernějších chvílích sami postarat,“ připomněl Svoboda.

Doplnil, že neví, jak se bude Rusko nadále chovat. „To záleží na vývoji války. Jde ale o to, že válka je vedena z čistě ideologických a historických důvodů. Putin zpřítomňuje historické obsese a představy. Na to Západ není zvyklý. Putin správně vyhodnotil, že snahy, počínaje rokem 2014, Ukrajinu rozvrátit, vycházejí na prázdno. Proto se rozhodl řešit situaci jedním tahem. Řešit – tedy Ukrajinu zlomit. Ztráta Ukrajiny by znamenala políček celému ideologickému ruskému fašistickému projektu,“ dodal.

Tagy: