Demonstranty proti vládě rozohnila ukrajinská vlajka. Snažili se ji srazit svými prapory

Zhruba tisíc demonstrantů se v pátek zúčastnilo protestního pochodu Prahou proti vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Protestující vyrazili po 13. hodině z Letné k Úřadu vlády, kde pokřiky a pískáním žádali demisi současného kabinetu. Pokračovali na Staroměstské náměstí a poté přes Karlův most na Malostranské náměstí. Tam se dav zdržel u Poslanecké sněmovny a následně zamířil Nerudovou ulicí na Hradčanské náměstí, kde se po 16:00 rozešel. Na protest dohlížely desítky policistů.

První protestující se začali na Letné scházet před 13:00. Řada z nich si s sebou přinesla státní vlajky, případně jiné národní prapory. Na akci nezazněly žádné projevy či veřejná vystoupení, jediným programem byl předem plánovaný protestní pochod.

Z Letné demonstranti zamířili k Úřadu vlády, kam dorazili zhruba po 14:00. Na místě vyjádřili svůj nesouhlas se současnou vládou pokřiky, pískáním nebo bubnováním. Skandovali hesla typu: „Vládo, demisi!“ nebo „My jsme tady doma!“.

Na akci dohlížely desítky policistů, kteří pochod doprovázeli. Žádný vážnější konflikt však strážci zákona řešit nemuseli. K nezvyklé potyčce ale došlo v ulici Nerudova, když si protestující všimli vyvěšené ukrajinské vlajky. Web Echo24 uvedl, že se ji demonstranti pokoušeli sundat.

„Jak to, že tam visí tahle vlajka? Nevíte, že je protizákonný vyvěšovat vlajky cizího státu?“ ozval se jeden demonstrant. Svůj vzkaz mířil na strážníky, kteří šli s průvodem. Následoval pískot, kdy protestující začali používat své české vlajky, aby tu ukrajinskou ze stožáru srazili. A to i přesto, že strážníci budovu obestoupili.

Nečekaný útok vodou

Protestující v jednu chvíli nebyli daleko od úspěchu, další pokus o odstranění vlajky jim však zmařil transportér s těžkooděnci. Ti si za výkon své práce vysloužili urážky typu „Gestapo“ či „Fašisté“. Někteří demonstranti navíc neodešli v suchu. Na povykující dav někdo z budovy několikrát vylil vodu z konvice. Následně se průvod rozešel směrem k Hradu se slovy, že určitě potkají ještě jinou ukrajinskou vlajku, kterou se jim podaří sundat.

Mluvčí pražských policistů Violeta Siřišťová po skončení akce řekla, že kvůli agresivitě zadrželi jednoho z protestujících, ale jinak se akce obešla bez větších potíží.

Mezi organizátory páteční demonstrace, oficiálně nazvané Protestní pochod Prahou na podporu národních symbolů a slovanských národů, patří například Patrik Tušl, který je stíhaný za nebezpečné pronásledování prezidenta České lékařské komory Milana Kubka, či Tomáš Čermák obviněný z podpory a propagace terorismu kvůli výzvě k útoku na poslance.

Tagy:
Karlův most demonstrace Letná Staroměstské náměstí vlajka protesty pochod vláda Praha Malostranské náměstí vláda Petra Fialy Poslanecká sněmovna ČR Úřad vlády České republiky