Sociální sítí Facebook a chatovací aplikací Messenger se šíří podvod, který může nepozorné uživatele připravit o účet. Vybraným osobám totiž přicházejí zprávy o porušení pravidel sítě a hrozícím zrušení profilu. Vyděšení a zmatení lidé pak podvodníkům napíší své heslo a další citlivé údaje ve snaze svůj účet zachránit. Podvody zasahují i český Facebook v nepravidelných vlnách již několik let. Jak se nenechat nachytat? Stačí jednoduchá poučka: neklikejte na podezřelé odkazy, Facebook vám nikdy nebude psát přímo do Messengeru. Podívejte se, jak celý podvod probíhá.
Vše začíná nenápadnou zprávou v poněkud kostrbaté češtině, která chodí českým uživatelům do chatu.
„Důležité oznámení: Váš účet může být trvale deaktivován. Nedávno porušil standardy komunity, rádi bychom vás informovali, že vaše stránka a účet byly trvale pozastaveny kvůli neobvyklým aktivitám, porušení zásad platformy a balvanu předpisů. Toto chování může mimo jiné zahrnovat podvodné praktiky, spamování nebo akce, které poškozují zkušenosti ostatních uživatelů. Pokud si myslíte, že je to chyba. Prosím ověřte, aby nedošlo k omylu deaktivaci,“ tvrdí zpráva. Už zde je evidentní, že jde o strojový překlad.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pozor na nový trik podvodníků, zneužívají vaše známé, varuje česká banka. Jak se ubránit?
Následně přichází také důrazná výzva. „Pokud po 12 hodinách neodpovíte, budeme nuceni váš účet trvale uzamknout. Upozorňujeme, že se jedná o automatický příspěvek, a kromě výše uvedeného odkazu nebudete moci zanechat žádné komentáře. Bezpečnostní tým Facebooku!“ tvrdí varování od účtu „SP Meta“, mnohdy s logem Facebooku na profilové fotce.
Součástí zprávy je především odkaz na stránku, který má účet „zachránit“. To vše je ale jeden velký podvod.
Cílem je vylákat z vyděšeného, neznalého a přespříliš důvěřivého uživatele veškeré přihlašovací údaje a další citlivé informace. Následně mu podvodníci změní heslo i e-mail, přejmenují profil a dále pokračují s rozesíláním poplašné zprávy, tentokrát nově získanému okruhu facebookových přátel.
A jak se zdá, nejde ani zdaleka jen o několik desítek případů. Stačí napsat do facebookového vyhledávače „SP Meta“ a vyskočí vám všechny profily, které podvodníkům naletěly. Někteří z nich mohou být vaši přátelé – mají tu smůlu, že se jméno účtu dá změnit pouze jednou za dva měsíce, takže všichni uvidí, že se stali obětí podvodu.
Facebookem a Messengerem se šíří zákeřný podvod, uživatelé mohou přijít o účet. Zdroj: CNN Prima NEWS
Jak ochránit svůj účet?
Rada je jasná. Pokud vám právě od hacknutých přátel přišla podobná zpráva, neklikejte na odkaz a už vůbec nezadávejte nikam své přihlašovací údaje.
Facebook nikdy nebude v případě porušení pravidel psát na Messenger ani tlačit na čas. Pokud by došlo k závažnému excesu z vaší strany, sociální síť by profil okamžitě omezila. Rozhodně by nečekala 12 hodin, než se odhodláte k akci.
Podvodníci se spoléhají nejen na strach ze ztráty účtu, ale také na jednoduchý fakt, že jejich zprávy se dostanou přímo k vyhlédnutým obětem. Filtr na spam nic takového nezachytí, protože jde prakticky o zprávu od někoho ze seznamu přátel.
Pokud stále máte přístup ke svému účtu a zadali jste své přihlašovací údaje na podvodnou stránku, okamžitě si změňte heslo. A ještě lépe – zapněte dvoufázové ověřování v nastavení svého účtu. Díky tomu musí jakýkoliv budoucí pokus o změnu hesla projít skrze ověřovací SMS nebo kód na e-mailu.
Stejně tak varujte své přátele, co se stalo s vaším účtem, a ať neklikají na podezřelé odkazy. A po dvou měsících si změňte zpět jméno profilu.
Podobně fungují také další typy podvodů, které se vydávají za Českou poštu, Zásilkovnu, investiční platformu na kryptoměny či dokonce banku, policii a úřad práce. Vždy si ověřte, odkud zpráva přišla a co po vás přesně chce. Nikdy není od věci se přímo zeptat také dané banky či firmy, zda je to opravdu zpráva od nich.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Elektronika i živé štěně, vše z pohodlí domova. Ženy okrádaly důvěřivce přes inzeráty