Inflace ničí lidem úspory Zdroj: Profimedia.cz
Před rokem si Češi vytvořili rekordní úspory, letos je však postupně rozpouštěli. V pořad K věci na CNN Prima NEWS to řekla ekonomka Markéta Šichtařová s tím, že se ukázala nedokonalá finanční gramotnost občanů.
„Mnoho Čechů si nedokáže dělat zásoby na horší časy, protože na to nejsou zvyklí, a to i když vědí, že přijde zvyšování záloh na energie nebo jim banka zvýší úroky u hypoték,“ popsala Šichtařová a připomněla, že loni touto dobou měli lidé rekordní úspory, ty však postupně rozpustili.
Podle říjnových statistik poklesly tržby maloobchodů o 9,4 procenta a meziměsíčně o 1,8 procenta. „A vypadá to, že minimálně v příštím kvartále lidé utratí ještě méně, protože jednoduše nebudou mít peníze,“ sdělila.
Výrazný pokles až nastal v říjnu i kvůli tomu, že se v září mohl do čísel promítnou pětitisícový příspěvek pro rodiny. „Když lidé dostanou peníze na účet, okamžitě je prohospodaří, projí a nedělají si úspory,“ pronesla. „Ve chvíli, kdy se úspory prohospodařily, už nebylo z čeho utrácet. Do toho začaly přicházet velké strachy, jak to bude s energiemi a placením hypoték, které po konci fixací zdraží,“ připomněla.
„Lidé si neuměli spojit, že se na ně žene zdražování v mnoha oblastech a současně že už nemají takové úspory, jaké například před rokem. Jednali v mnoha případech impulzivně, trochu nerozumně a nedělali si zásoby na horší časy. Dá se to určitě označit jako malá finanční gramotnost,“ pronesla.
Ve finanční gramotnosti jsou prý Češi v Evropě průměrní. „Dlouhodobě vysoká je například v Estonsku. Zajímavé je, že poměrně slušné úrovně dosahuje i v některých zemích, o kterých nemáme z finančního pohledu nejlepší mínění, třeba ve Venezuele, kde jsou finance dlouhodobě v rozvratu,“ sdělila ekonomka a vysvětlila, že je to kvůli selhání státu, a lidé tam tak byli donuceni postarat se sami o sebe a něco si nastudovat.
Podle Šichtařové se Evropa stává čím dál více socialistickou. „Veřejné výdaje na HDP v Evropské unii už přesáhly 50 %. Veřejný sektor už je větší než státní sektor, což je jeden z definičních znaků socialismu,“ uvedla ekonomka. Dalším znakem tzv. socialismu je prý to, že socialistická ekonomika musí být principiálně neefektivní a nemůže fungovat tak dobře jako ekonomika kapitalistická. „To, že státní sektor roste, vede k tomu, že evropská ekonomika čím dál víc zaostává za světovými, zejména asijskými,“ konstatovala Šichtařová.
„Čím chudší budeme, tím více budeme čelit různým krizím, ať už například pandemickým či spojeným s válkou. Ekonomika nefunguje, kdyby fungovala a byla tržní, poradila by si například s válkou na Ukrajině jiným způsobem. To, že zdraží ruský plyn, by pro ekonomiku, která je zcela tržní, nebyl zdaleka tak velký problém, jako pro naši ekonomiku socialistickou,“ dodala Šichtařová.