Ukrajinci měli překročit Dněpr u přehrady. Boje připomínají první světovou, popsal Zrno

Reportér CNN Prima NEWS Matyáš Zrno o ukrajinské protiofenzivě

Z ukrajinské fronty prosakují zprávy, že se vojákům Kyjeva podařilo na některých místech prolomit ruské linie. K jednomu výpadu mělo dojít také u Kachovské přehrady. Přímo z Ukrajiny o tom informoval reportér CNN Prima NEWS Matyáš Zrno. Podle něj ale Ukrajinci za pozvolný postup platí tvrdou cenu.

Ukrajinská protiofenziva vstupuje do třetího týdne. Armádě Kyjeva se údajně podařilo osvobodit další oblasti. Objevují se také nepotvrzené zprávy, že ukrajinské armádě se i přes sabotáž Kachovské přehrady podařilo překročit Dněpr.

„Takové zprávy prosakují, nejsou ověřené, ale skoro bych tomu věřil,“ řekl reportér Zrno. „Je otázka, zda je to větší útok, nebo diverze, která má odlákat ruské jednotky ze Záporoží,“ dodal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Miny, kontaminace nebo mršiny. Jak je po výbuchu Kachovky bezpečná dovolená u Černého moře?

Právě Záporožská oblast je prozatím ústředním místem ukrajinské protiofenzivy. Armáda Kyjeva se podle expertů snaží probít až k Azovskému moři, a odříznout tak ruské posádky na Krymu od těch na Donbasu.

„Také ze Záporoží přicházejí zprávy o rostoucích ukrajinských úspěších, ale za velkou cenu. Slyšeli jsme informace o stovkách raněných. Tím, že Rusové vyhodili přehradu do vzduchu, si doslova vypustili rybník. Jak bude oblast vysychat, bude čím dál snazší to místo překročit, a to jak pro pěchotu, tak později i pro mechanizované brigády,“ domnívá se Zrno.

Zákopy jako z první světové války

Reportér CNN Prima NEWS se právě nachází v ukrajinském městečku Kurachovo jen pár kilometrů od fronty.

„Bojuje se hlavně v noci, slyšíme dělostřelectvo. Ukrajinci mluví o testovacích útocích. Linie připomínají první světovou válku, je to soustava zákopů. I když Ukrajinci dobydou jednu linii, nemají vyhráno. Na řadě úseků začíná ale údajně ruská obrana povolovat, nemají dostatek rezerv, aby je mohli rozprostřít po celé frontě,“ pronesl Zrno.

Reportér popsal také život v samotném městečku Kurachovo, které se stalo rehabilatičním střediskem pro navrátilce z fronty.

„Kurachovo je typické zafrontové městečko, které bylo válkou těžce pochroumáno. Polovina obyvatel uprchla. Nějakým způsobem ale žije, i když několik kilometrů odsud umírají vojáci. Pro ně je to takový výlet z pekla na místo, kde je otevřený obchod, kavárna, místo, kde se mohou v teple a suchu vyspat. A pak se zase vracejí na bojiště,“ uvedl Zrno.

I přes nekonečné vypětí jsou ale podle něj vztahy mezi vojáky a zbývajícími obyvateli dobré. „Překvapilo nás, že množství vojáků nepřináší obtíže pro místní obyvatele. Platí tady přísná prohibice. Ukrajinští vojáci se chovají slušně a s civilním obyvatelstvem nemají žádné výraznější problémy,“ dodal reportér.

Tagy:
válka fronta Ukrajina Rusko Donbas Matyáš Zrno Dněpr Kurachovo Kachovská přehrada